محرم ابرکوه و فرصت جهانی شدن یک شهرستان/ سعید زارع زاده

محرم ابرکوه و فرصت جهانی شدن یک شهرستان/ سعید زارع زاده

ابرنیوز:” محرم ابرکوه و فرصت جهانی شدن یک شهرستان” نوشته سعید زارع زاده از همراهان سایت خبری ابرنیوز را می خوانید.

بی شک تاسوعا و عاشورای حسینی در شهرستان ابرکوه یکی از مهمترین وقایع و رویدادهای شهری می باشد که این رویداد شهری هرساله این شهرستان را در اقصی نقاط خود تبدیل به مکانی هویت دار میکند که علاوه بر تاریخ کهن، شکوه مذهبی شهر را متجلی میکند.

مکانی که در آن، شهر خود را برای عزای سالار شهیدان، آذین بندی میکند و گویا این شهر هر سال منتظر رسیدن به چنین جایگاهی است، جایگاهی که خیابان ها و کوچه های این شهر دیگر مسیری برای عبور خودرو نیست  و تنها پاهای عزاداران حسینی جانی دوباره به خیابان، کوچه، خانه، تکایا و مساجد این شهر میدهد.

از اینرو این نعمت بزرگ که برگرفته از شور حسینی و فرهنگ مردم این دیار است، جایی بس شکر عظیم دارد.

محررم

مطمئنا یکی از بزرگترین افتخارات هر شهر، داشتن رویدادهای شهری می باشد که در بسیاری از شهرهای دنیا تحت عنوان رویداد “Event” مطرح است. این رویدادها که با نام هایی همچون “جشنواره” د “فستیوال” در فضای شهری برگزار میگردد، برگرفته از عوامل مختلفی همچون سنت های گذشته و یا پتانسیل های آن شهر است.

رویدادهای شهری علاوه بر ایجاد هویت بخشی به یک شهر، میتوانند یک شهر را به برند جهانی تبدیل نمایند، چرا که بسیاری از شهرهای دنیا توانسته اند با نمایش رویدادهای شهری خود، علاوه بر معروف شدن در سطح جهان، فرهنگ خود را به جهانیان معرفی نمایند. جدا از مباحث فرهنگی، میتوان به اقتصاد این شهر ها به عنوان جذب گردشگران داخلی و خارجی اشاره کرد.

لذا شهرستان ابرکوه و در مرکزیت آن شهر ابرکوه به عنوان یک شهر با قدمت تاریخی و با داشتن مراسم و آئین های نمایشی متنوع، میتواند جلوه گاهی از یک شهر تاریخی- مذهبی را به جهانیان معرفی کند که این موضوع نیاز به داشتن زیر ساختهای مختص به خود است.

هرچند در سالهای گذشته اقداماتی در این راستا انجام شده، ولی این موضوع کفایت نمیکند. چرا که گذر از این برهه نیاز به اقدامات اساسی و عمیقی دارد که متاسفانه این اقدام به صورت متمرکز و مدیریت یکپارچه بین مسئولین و سازمانهای مرتبط صورت نمیگیرد.

امید است مسئولین محترم شهرستان ابرکوه در جهت ارتقای کمی و کیفی چنین رویداد شهری با ملاحضات و تدابیری ویژه بتوانند در سالهای آینده این شور مردم را تیدیل به یک رویداد شهری منحصر به فرد نمایند؛ چرا که با از دست دادن چنین فرصت هایی، در آینده نزدیک شهرهای دیگر که هیچ کدام به قدمت تاریخی این شهر نمیرسند، در فرصتی کوتاه نسبت به برند سازی خود اقدام خواهند کرد و تکرار این فرصت سوزی ها برای این شهرستان جز عقب افتادگی، معنای دیگری نخواهد داشت.

  • قال امیرالمومنین علی (علیه‎السلام)

اضاعة الفرصة غصه؛ از دست دادن فرصت، مایه غم و اندوه است.

 

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net