سهم دریافت مالیات از مردم استان یزد عادلانه نیست/ مهران فاطمی(۱نظر)

سهم دریافت مالیات از مردم استان یزد عادلانه نیست/ مهران فاطمی(۱نظر)

ابرنیوز:مهران فاطمی نوشت:سهم مالیاتی در نظر گرفته شده برای یزد در قانون بودجه ۹۶ عادلانه نیست !

-️سال ۱۳۹۶ نسبت مجموع اعتبارات استان‌ها (جاری و عمرانی) به درآمدهای استانی (مالیات )حدود ۲۰ درصد بوده است. این نسبت را اصطلاحا ضریب بازگشت درآمدهای استانی می‌گویند. دقت در ارقام ضریب بازگشت استانی این واقعیت را بیان می‌كند كه درصد كمی از درآمدهای استانی یا همان مالیات وصولی به‌عنوان مصارف استانی تخصیص داده می‌شود. این ضریب در قانون بودجه سال ۱۳۹۵ حدود ۱۹ درصد بوده است!

-می‌توان این ضریب را به تفکیک استان‌ها نیز ارائه كرد. نمودار زیر نشان می‌دهد استان‌های ایلام، كهگیلویه و بویر احمد، خراسان‌جنوبی، لرستان، سیستان و بلوچستان و خراسان‌شمالی استان‌هایی هستند كه مصارف آنها بیش از منابع استانی یا مالیاتیست که پرداخت میکنند!

-️در خصوص یزد باید عرض نمود که صرفا ۲۰ درصد از درآمدهای حاصله یا مالیات وصولی از یزدیها به استان اختصاص  و بازگشت داده میشود و بقیه  را دولت بر اساس قانون بودجه ،خارج از استان هزینه می نماید که در مقایسه با سایر استانها ظلم فاحشی به یزد می باشد و ضرورت دارد که مدیران ارشد و نمایندگان استان این موضوع را به جد پیگیری  و برای سالهای آتی اصلاح نمایند!نکته تلخ داستان آنجاست که به لحاظ دریافت اعتبارات عمرانی هم از دولتهای گذشته تا کنون در رتبه های آخر قرار داریم که این نیز در شان جایگاه والای دارالعباده یزد نمی باشد !

-درست است که پرداخت مالیات یک ضرورت انکار ناپذیر است و در این میان یزدیها خوش حساب بوده و به استناد اظهارات مدیرکل امور مالیاتی استان وصول درآمدهای مالیاتی استان به ۱۰۱ درصد رسیده است ولی این خوش حسابی دلیلی برای فشار مضاعف بر گرده  یزد درطی سالهای رکود و خشکسالی اقتصادی اجتماعی نمیشود آنهم بی آنکه برونداد قابل قبولی نصیب استان گردد!

برای خواندن دیگر مطالب این نویسنده به اینجا بروید.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

  1. سید جواد رجایی می‌گه:

    با سلام. همانگونه که در استان ظلم صورت می گیرد به مودیان مالیاتی و از همه مهمتر تخصیص اعتبار به شهرستان هایی مثل ابرکوه خداوند هم اینگونه تلافی می کند. گفته اند ببخش تا خدا ببخشد.

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net