شورای اسلامی شهر، بیم ها و امیدها …/علی اکبر قیومی(۴نظر)

شورای اسلامی شهر، بیم ها و امیدها .../علی اکبر قیومی(۴نظر)

ابرنیوز:مطلب ارسالی علی اکبر قیومی از همراهان سایت خبری ابرکوه با عنوان”شورای اسلامی شهر، بیم ها و امیدها …” را می خوانید.
شورای شهر، چشم و چراغ یک شهر است و حالا اگر این چشم نابینا و معوج باشد و یا این چراغ کم فروغ و معیوب ….
درست به یاد دارم یکی از دوستان در تحلیل انتخابات شورای شهر در ادوار گذشته اظهار داشت: “انتخاباتی سالم در فضایی ناسالم”!
من از آن تاریخ بارها از این تحلیل کوتاه و گویا استفاده کرده ام و با افسوس باید بیفزایم که هنوز فضایی نه چندان سالم بر انتخابات شورای شهر و روستا حاکم است. انتخاب های مردمی در فضاهایی ناسالم، غیر اخلاقی و مسموم می تواند به جای انکه گره گشای مشکلات در پهنه شهرها و روستاها باشد، بر عمق و دامنه مسائل موجود بیفزاید. البته این معظل و مسأله به ابرکوه اختصاص ندارد و در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک دامان انتخابات را رها نمی کند.
استفاده از شیوه هایی نظیر تحریک احساسات محلی یا قومی، ائتلاف های پنهان، تخریب رقبا، نقاق و تلون، تکدی رأی با قسم و التماس و زشت تر از همه “گردنه گیری” در آستانه شعب اخذ رأی و نظایر آن دست به هم داده و در مجموع فضایی ناسالم را بر عرصه انتخابات حاکم می سازد.
در چنین هنگامه ای نخبگان و افراد توانمند و اخلاق مدار کمتر حاضر به حضور در صحنه انتخابات خواهند بود و جامعه از حضور وجود ایشان محروم شده و هزینه های آن را متحمل می گردد.
در اصطلاح به آرائی که به روش هایی نظیر آنچه اشاره شد به دست می آید “رأی کثیف” یا “آراء غیر اخلاقی” می گویند و واقعا نمی دانم کسانی که در صدد کسب آرائی اینچنینی هستند (فارغ از آنکه به شورا راه یابند و یا خیر) چه جوابی برای وجدان آگاه جامعه و سخت تر از آن، برای روز جزا و عقاب آماده ساخته اند؟ آیا اگر واقعاً شخصی با انواع ترفندها کسب رأی نموده و به شورا راه یابد و برخی از رقبای او به دلیل عدم استفاده از این شیوه ها از پیروزی در انتخابات باز مانند، مصداق غصب و حرام نخواهد بود. البته از جوانب شرعی این ماجرا صحبت نمی کنم (چرا که تخصصی در این باب ندارم) اما حکم اینگونه اعمال از نگاه انصاف و اخلاق و حتی مسؤولیت اجتماعی چگونه خواهد بود؟ شاید برخی بابت این سخن از من برنجند اما هیچ چیز شیرین تر و مفید تر از صداقت و راستی نیست و آیا به راستی عضویت در شورای شهر یا روستا ارزش آن را دارد که به عنوان یک مسلمان و مدعی خدمتگزاری (!!) و اخلاق، همه مرزهای وجدانی و انسانی را زیر پابگذاریم؟
باری، اولاً لازم می دانم از همه بزرگوارانی که با ایثار و از خودگذشتگی در این عرصه حاضر شده و باعث برپایی انتخاباتی پرشور و کاملاً رقابتی شده اند سپاسگزاری نمایم. در ثانی به همه منتخبان محترم تبریک گفته و امیدوارم به توکل به خدای متعال و استفاده از مشاوران امین و صادق در انجام وظایف موفق باشند. قطعاً فرصت چهار ساله عضویت در شورا با سرعت باد خواهد گذشت و امیدواریم حاصل این ایام برای دوستان ما در شورای شهر ابرکوه حرمان و خسارت نبوده بلکه سرافرازی و توفیق و رضایت عمومی باشد.
ثالثاً نمی توانم تأسف خود را از عدم حضور آقایان ربانی و هدایتی(نه به عنوان چهره ای سیاسی) در شورای شهر جدید پنهان دارم. آقای هدایتی شخصیتی معقول و مقبول و مشاوری شایسته است و آقای ربانی نیز به عنوان یک ابرکوه شناس، مجرب و مسلط به قانون همواره زبان گویای این شهر در محافل استانی و حتی ملی بوده است. خلاء وجود آقای ربانی در شورای شهر قطعاً غیر قابل جبران و پرهزینه خواهد بود.
و بالاخره اینکه جریان توسعه شهری به عنوان یک مطالبه مردمی و در مسیر خدمت به مردم و نظام جمهوری اسلامی و تحقق منویات رهبر معظم و دولت خدمتگزار، جریانی است که به یاری خداوند در سال های اخیر در ابرکوه از سرعت رشد نسبتاً مناسبی برخوردار بوده و موجب رضایت مردم بوده است. شورای شهر جدید باید با سیاست گزاری مناسب و انتخاب آگاهانه سرعت توسعه شهری در ابرکوه را بیافزاید. باید بتواند منابع جدید درآمدی برای شهرداری تعریف نموده و منابع موجود را بیفزاید. باید نسبت به تعریف طرح ها و استفاده از مساعدت های ملی و استانی اقدام کند. “توسعه شهری” مطالبه جدی همه آحاد مردم از شهرداری است. مردمی که احساس می کنند شهرداری آنها که در چهارسال قبل، از بسیاری از امکانات اولیه اداری و اجرایی برخوردار نبوده است؛ در این سال ها تکان خورده و متحول شده است. البته معنی صحبت من به هیچ وجه تلاش برای ابقای شهردار کنونی نیست چراکه این امر از اختیارات شورای اسلامی شهر است بلکه تأکید و تکرار مطالبه مردمی برای سرعت یافتن آهنگ توسعه شهری در ابرکوه است.
ابرکوه شایسته شرایط بهتری است و دوستان منتخب نیز عموماً در شعارهای انتخاباتی خود بر آن تأکید داشته اند. امیدواریم در فضایی سالم و سازنده و در پرتو اخلاق و همدلی شرایط لازم برای کمک به رشد و رونق بیشتر شهرمان فراهم آید. ان شاء الله.

برای خواندن دیگر نوشته های این نویسنده به اینجا بروید.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. میربقائی می‌گه:

  بله در حقیقت به واقعیاتی اشاره کردید که درد است ولی ای کاش این بساط جمع میشد و طرح شورای شهر که جایگاهی در فرهنگ ما ندارد برای همیشه بایگانی میشد …. در کل با شورایی بودن مخالفم و اعتقاد دارم هر بار و در هرجا نقایصی از این انتخاب پدیدار میشود که انتصابها را بهتر از انتخابها نشان میدهد .
  ما علم . دانش و شعور (شناخت) انتخاب نداریم چون انچه مینمایند نیستند زمانی میبینیم که انتخاب کردیم و به تعصب غلط ادای پایبندی را در می اوریم

 2. محمدفلاح مهر آبادی می‌گه:

  مردم صاحب عقل و شعورندو قضاوت در مورد آرا صحیح نمی باشد.

 3. ... می‌گه:

  مسولین در مقابل تخلفات کوتاه نیایند مردم سرمایه انقلاب و نظام هستند
  مسولین حتما رسیدگی کنند و به مردم جواب بدهند

 4. حاج علی می‌گه:

  متاسفانه این بد اخلاقی و تخلف در یکی از صندوق های انتخاباتی جنوب شهر مشاهده شد و علیرغم اعتراض چند کاندید متاسفانه اقدامی نشد
  امید است شورای نظارت به خصوص فرمانداری بر اساس وظیفه ذاتی به تخلفات و اعتراض های مکرر کاندید ها رسیدگی و شائبه محله گرایی در چیدمان شورا در ذهن ها ایجاد نشود

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net