گزارش تصویری تشریحی ؛مهردشت زيباي خفته ابركوه

 گزارش تصویری تشریحی ؛مهردشت زيباي خفته ابركوه

ابرنیوز:در این گزارش به بیان گوشه هایی از جاذبه های تاریخی و دیدنی های بخش بهمن و شهر مهردشت پرداخته شده است.شما می توانید با ارائه مطالب خود یاری رسان ما در معرفی بهتر این بخش باشید.

ابركوه به لحاظ قدمت تاريخي و جاذبه هاي زيباي طبيعي كه دارد، به ديار تاريخ و طبيعت شهره شده اما در اين ميان مهردشت، يكي از شهرهاي اين شهرستان كهن، همچون زيباي خفته در دل اين شهر در سكوت و فراموشي است.
شهر مهردشت در بخش بهمن شهرستان ابرکوه در فاصله حدود 160کیلومتری مرکز استان یزد و 12کیلومتری مرکز شهرستان ابرکوه واقع شده و مرکز بخش بهمن است.

از آنجا كه اين شهر براي اغلب مردم حتي در استان يزد،‌ ناشناخته است، در این گزارش با همراهي حمید رضا رستگار پناه، محقق محلی شهر مهردشت به معرفی این شهر می پردازیم که جاذبه های بسیاری برای دیدار مسافران دارد.

با توجه به آخرین تقسیمات سیاسی، اداری استان یزد در سال 1378، شهر مهردشت از تجمیع سه روستای مهرآباد، نصرت آباد و اردی تشکیل شد که این نام، از قسمتهایی از نام آبادی های میان دشت (اردی) و مهرآباد گرفته شده است که خود متاثر از نام ماه‌های سال در زبان فارسی است.

برای رسیدن به شهر مهردشت اگر از سمت شیراز وارد ابرکوه شوید و به سمت مرکز استان ادامه سفر می دهید، در میدان انتهایی شهر و با دیدن بنای گنبد عالی که بر فراز کوهی خودنمایی می کند، می توانید در این مسیر ادامه طریق دهيد و به مهردشت برسید.

بناهای تاریخی شهر مهردشت/ مسجد جامع قدیم مهرآباد

این مسجد دارای قدمت زیادی است به طوری که بقایای  سردرها و قوسهای آن مربوط به دوران ششم و هشتم است.

این بنای ارزشمند به علت واقع شدن در بیرون از منطقه مسکونی دچار فرسایش و تخریب شده است.

قدمت این بنا به دوره دوره سلجوقیان می رسد.

آرامگاه سردار

این بنا آرامگاه حاج علی اکبر خان مفخمی معروف به سردار است.

بنای آرامگاه دارای پلان مستطیل شکل و مساحتی 250 متر مربعی و از جنس خشت و گل و در بعضی قسمت ها از آجر است و قدمت آن به عهد قاجاریه می رسد.

 قلعه حسن خان

این قلعه با حصار گلی و چهار برج در چهار گوشه جلوه ای خاص یافته است. در داخل این قلعه قسمتهای مسکونی وجود داشته که تخریب شده است.

در وسط این قلعه برجی وجود دارد که از چهار طبقه تشکیل می شود و  توسط پلکان به هم متصل می شوند.

در بالای این برج و در پشت بام آن چهار بادگیر وجود دارد که قسمتهای زیرین را خنک می کرده است.

امامزادگان سید احمد وسید محمود

بنای قدیمی این امامزاده مربوط به دوره صفویه بوده است. این بنا اکنون تخریب شده و به سبک جدید نوسازی شده و مورد توجه و احترام خاص اهالی منطقه است.

حسینیه قدیمی مهرآباد

این بنا مربوط به دوره قاجاریه است و در ایام عاشورای حسینی با سیاه پوش کردن نخل در این محل به عزاداری حسینی می پردازند.

این بنا بعد ار تخریب و به واسطه تاریخی بودن، مجددأ بازسازی شد.

در شهر مهردشت میراث های فرهنگی با ارزش دیگری از جمله آسیاب آبی اردی،خانه حاج میرزا اسدالله خان، عمارت و باغ اسماعیل خان، خانه اسماعیل خان، خانه مرحوم حیدری نیز وجود دارد.

مهردشت؛ شهری که کمتر دیده شد

شهر مهردشت از نقاطی است که کمتر به مردم دیگر نقاط کشور شناسانده شده است.

این منطقه با وجود قابلیت هایی که دارد می تواند رغبت بسیاری در مردم کشور برای بازدید و سرمایه گذاری در این محل ایجاد کند.

در هر گوشه از خاک میهن اسلامی مناطقی جذاب برای ایرانگردی و جهانگردی وجود دارد که همگان و به ویژه رسانه ها باید برای شناساندن آن به دیگران تلاش کنند و ما نیزدر این راستا تلاش خود را به کار می گیریم.

……………………….
گزارش: رحیم میرعظیم/مهر۱۳۹۱/۱۲/۲۴
عکس: اکبرپورحاجی

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

  1. اردچی می‌گه:

    مهرآباد بر چه اساس زیبای خفته است

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net