گفتگو با تنها پرده خوان ابرکوهی که به رحمت خدا پیوست(۱نظر)


Warning: Use of undefined constant auto - assumed 'auto' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/abarnews/public_html/wp-content/themes/wp-max-1-new/templates/single.post.template.html on line 20
گفتگو با تنها پرده خوان ابرکوهی که به رحمت خدا پیوست(۱نظر)

ابرنیوز:چند روز پیش رضا معصوم شاهی تنها پرده خوان ابرکوهی به رحمت خدا پیوست که رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرکوه نیز در پیامی در گذشت این هنرمند را تسلیت گفت.

به یاد این خادم حسینی، مروری خواهیم داشت بر گفتگویی که چندسال پیش با این هنرمند انجام شده است.

هنر پرده خوانی در ابرکوه که روزگاری از قطب های پرورش پرده خوانان کشور بوده است رو به فراموشی می رود و تنها پرده خوان ابرکوه با گذشت ۴۰ سال از فعالیت، هیچ انگیزه ای جز عشق به اهل بیت (ع) ندارد.

ابرکوه در روزگاران گذشته یکی از اصلی ترین مراکز پرورش ذاکران و پرده خوانان کشور بوده است.

روزگاری در شهرستان ابرکوه پرده خوانان بسیاری برای مردم از مناسبت های مذهبی و به خصوص واقعه عاشورا می گفتند ولی امروز از آن تعداد، تنها یک پرده خوان در حال فعالیت است و برای شنیدن نوای او باید بیشتر منتظر برگزاری جشنواره ای شد تا بتوان از صدای و هنر او بهره مند شد.

“رضا معصوم شاهی” تنها پرده خوان ابرکوه از جمله مداحان اهل بیت (ع) که مردم او را” مش رضا” می خوانند، پرده خوانی است که ۴۰ سال است عشق خود به خاندان پیامبرش را با استفاده از هنر خود به نمایش می گذارد.

یگانه پرده خوان ابرکوهی می گوید: ۶۵ سال سن دارم و پنج سال در مرودشت فارس نزد استادی به نام حاج کریم آقایی شاگرد پرده خوان بودم و الان حدود ۴۰ سال است که پرده خوانی می کنم.

وی افزود: اجدادم همه مداح بودند و من هم بعد از آغاز به مداحی، در شهر خود ماندم البته در گذشته پرده خوانان بسیاری از ابرکوه به شهرهای همجوار برای پرده خوانی می رفتند و از این طریق امرار معاش می کردند.

مش رضا اضافه می کند: در مراسم و جشنواره های متعددی شرکت کرده ام که به دعوت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می گیرد.

وی عنوان کرد: عضو هیچ کانونی نیستم و زیر پوشش هیچ بیمه ای نیز قرار ندارم.

او عنایات بسیاری نیز از ائمه دیده است: در یکی از سال ها دستم به شدت درد می کرد و به دکترهایی در شهرهای اصفهان، شیراز و یزد هم رفتم ولی بهبودی پیدا نکردم و نا امید شدم. در یکی از شبها به حضرت ابوالفضل (ع) توسل پیدا کردم و صبح شفا پیدا کردم.

از روی پرده اش برایمان روضه حضرت علی اکبر، دو طفلان مسلم و حضرت عباس را می خواند و می گوید: در گذشته وقتی پرده خود را باز می کردیم شروع به خواندن یک روضه می کردیم و بعد بنا به نیتی که مردم داشتند به روضه های دیگر می پرداختیم.

این مداح اهل بیت (ع) ادامه می دهد: پر سوزترین روضه ای که می خوانم، روضه حضرت عباس است که در بین مردم بیشترین طرفدار را دارد. در هنگام خواندن روضه حر نیز دچار حالت عجیبی می شوم.

%d9%be%d8%b1%d8%af%d9%87

البته بسیار هم دوست می دارد که دیگران و به خصوص جوانان به سمت این کار روی بیاورند. او در این زمینه می گوید: پرده خوانی همه جا محدود شده است و حتی فرزند خودم هم از این کار استقبال نمی کند.

مش رضا البته چاوشی خوانی هم می کند که در این رشته هم اجراهای مختلفی در استان یزد و فارس داشته است و برایمان از چاوشی ای می گوید که در سن ۱۵ سالگی در خانه صولت می خوانده است: فریاد از غریبی و مظلومی حسین/ از ناله های دم به دم و زاری حسین/ غسلت که داد و کی کفنت را برید و دوخت/ بر حالت غریبی ات/ آیا که دل که سوخت.

مش رضا اکنون تنها پرده خوان ابرکوه است و بعد از او هنر پرده خوانی در ابرکوه به زوال می رود. شاید حمایت از یگانه پرده خوان ابرکوه بتواند امیدی برای آینده این هنر اصیل و آیین سنتی در عزاداری ها چاره ای اندیشید.

—————-
گزارش و عکس: رحیم میرعظیم/مهر/۱۳۹۱/۹/۱۴

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/abarnews/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
  1. درد دل یه ابرقوئی می‌گه:

    با سلام . خدا رحمتش کند که به همه قیمت راضی بود و چراغ حسینه ها روشن بود . ولی حالا دیگر نه . از بس که قیمت روضه گران شده است

  2. اکرمی می‌گه:

    با سلام و تشکر از اینکه یاد این پرده خوان اهل بیت را زنده کردید-خدا رحمتش کند.

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2021 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net