حاج‌ علی؛ کوتاه‌قدترین مرد ابرکوه همتی بلند دارد


Warning: Use of undefined constant auto - assumed 'auto' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/abarnews/public_html/wp-content/themes/wp-max-1-new/templates/single.post.template.html on line 20
حاج‌ علی؛ کوتاه‌قدترین مرد ابرکوه همتی بلند دارد

24

ابرنیوز:همه “حاج علی” را در ابرکوه می شناسند. مردی خنده رو با قدی کوتاه که با وجود کوتاهی قدش و زحماتی که به این دلیل متحمل می‌شود، همیشه شاکر خداست و با دل بزرگ خود تنها شادیهایش را با مردم تقسیم می کند و کسی از قصه های پر غصه او خبر ندارد.

کمتر کسی است که از کنار موتور سیکلت در حال گذر او رد شود و دستی برای او تکان ندهد و یا سلامی نکند و در مقابل کمتر کسی از غصه های نهفته در دل او آگاه است و مردم فقط لبخندهای او را هدیه می گیرند.

بسیاری از اوقات فکر می کنم چطور چنین کسی که به سادگی و سختی زندگی می کند و با انجام کارهای مردم، روزگار می گذراند این چنین می تواند در دل های مردم جا باز کند.

راز محبت مردم را به راحتی از نگاه و رفتار حاج علی می توان برآورد کرد. سختکوشی و چهره بشاش او، مردم را به سمتش جذب کرده است.

مردی که شریک شادی و عزای مردم ابرکوه است

کوتاه قد ترین مرد ابرکوهی حتی در مراسم شادی و عزای مردم شریک است. رانندگان ماشین های سنگین که دائم در سفر هستند او را محرم خانه های خود می دانند و خرید خانه و انجام سفارشاتی مانند بردن وسایل خانگی برای تعمیر به او سپرده می شود.

به یاد دوران مدرسه راهنمایی که از کوچه پس کوچه های محله نبادان و از کنار مغازه کوچک وی رد می شدم و پول توجیبی ام را آنجا هزینه می کردم، قراری با حاج علی می گذارم و او با مهربانی می پذیرد.

عبور از کوچه هایی که قسمتی از دوران نوجوانیم را در آن گذرانده ام، مرور خاطراتی خوش را به دنبال دارد، با این تفاوت که دیگر بسیاری از خانه ها خالی شده اند و از آن ولوله قدیم خبری نیست.

به مغازه حاج علی که می رسم تنها کسانی که روبروی مغازه و در آفتاب زمستانی جمع شده اند رفقای حاج علی هستند که قسمتی از عمرشان را با وی سپری کرده اند و در این میان، او جوانتر از همه است.

پیرترین فرد در این میان، پدر حاج علی با 95 سال سن است که بعدأ متوجه نسبت وی با او می شویم.

دوستانش می گویند به امامزاده احمد برای کمک رفته است. دقایقی بعد سر می رسد و مهربانانه و با خوش و بش با پدر و رفقایش، ما را به داخل مغازه اش که دیگر اصلأ رونقی ندارد و برای او به محلی برای گذران اوقات فراغت تبدیل شده، دعوت می کند.

حاج علی 56 ساله با قدی 75 سانتیمتری محبوب دلهای مردم ابرکوه

حاج علی بسیار خلاصه از خود می گوید: حاج علی اکرمی معروف به “حاج علی” هستم 56 سال سن دارم، 75 سانتیمتر قد و وزنم 25 کیلو است.

ادامه می دهد: پدرم می گوید زمانی که به دنیا آمدم مشکلی نداشتم ولی از سن چهار سالگی به واسطه قوزی که روی کمر پیدا کردم، رشدم متوقف شد.

حاج علی تنها یک فرزند دختر دارد که او را راهی خانه بخت کرده و دو نوه هم دارد.

می گوید: سه خواهر دارم که دو نفر از آنها نیز مانند من کوتاه قد هستند و میان این خواهران و برادر انس و الفت بسیاری است.

حاج علی از محبت مردم بسیار خرسند است و به گفته خودش حتی زمانی که به مشهد مقدس مشرف شده است به محض رفتن داخل حرم، شخصی وی را روی شانه هایش بلند کرده است تا او به راحتی به زیارت بپردازد. او البته به واسطه محبتی که مردم به او دارند توسط آنان به زیارت کربلا و سوریه هم رفته است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا هیچ وقت آرزو کرده است که قدی بلند داشته باشد اظهار می دارد: زمانی که قصد برداشتن کالا از جای بلندی را دارم و به مشکل برمی خورم آرزو می کنم که ای کاش قد بلند بودم، ولی وقتی به افرادی برمی خورم که با داشتن قدی بلند، مشکلات زیادتری نسبت به من دارند، خدا را شکر می کنم که سالم هستم و مشکل چندانی ندارم.

نگهداری از همسر کر و لال و نابینا و پدر پیر، نشانه های صبوری و توکل حاج علی

حاج علی صبور است و نشانه صبوری او را می توان در سرپرستی سالیان سال از همسر معلول کر و لال و نابینایش جستجو کرد. نگهداری از پدر پیرش نیز که سال گذشته همسرش را از دست داده است به عهده اوست. او حتی بیمه تأمین اجتماعی هم نیست.

تشکر وی از مردم به خاطر مهربانی هایشان، ما را از دکه کوتاه قدترین مرد ابرکوهی بدرقه می کند.

به یاد داشته باشیم که افرادی در گوشه گوشه این سرزمین، به عشق خدمت به ما زندگی می کنند، پس به وقت خود، آنها دریابیم.

————-

عکس و گزارش: رحیم میرعظیم/ مهر۱۳۹۱/۱۱/۲

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/abarnews/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
  1. فلاح زاده می‌گه:

    آفرین به این کوچک مرد بزرگ دل.

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2021 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net