خطیب جمعه ابرکوه: از ولخرجی در دستگاه های دولتی جلوگیری شود

خطیب جمعه ابرکوه: از ولخرجی در دستگاه های دولتی جلوگیری شود

ابرنیوز:خطیب جمعه ابرکوه گفت:اصلی ترین راهکار اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی در کشور پرهیز از ولخرجی در دستگاه های دولتی است.

حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی در خطبه های امروز نمازجمعه ابرکوه با تأکید بر جلوگیری از اسراف در کشور اظهار داشت: اقدام و عمل در بخش اقتصاد مقاومتی هم ملازماتی دارد که مهمترین آن پرهیز از اسراف و ولخرجی و هزینه های گراف توسط دولت وملت است.

وی افزود:زمانی که به تبیین مفهوم اسراف می پردازیم باید بدانیم که این گناه تنها توسط مردم در زندگی های شخصی صورت نمی گیرد؛ بلکه در بخش دولتی هم مظاهر و مصادیق اسراف زیاد یافت می شود و به طور کلی، هر دستگاهی که در جمهوری اسلامی خرج های بیهوده و زیاده روی غیر ضروری در هزینه ها داشته باشد از مصادیق بارز عینی اسراف تلقی می شود وهر مسئولی به تناسب دستگاه اجرائی خود باید پاسخگو باشد و اگر اسراف وپر خرجی در بخش های کلان و وزارتی باشد  مقامات بالای دولت مسئول و اگر در بخشهای کوچک و استانی و شهرستانی انجام شود مسئولین رده میانی و پائین دولت مسئول هستند.

حسینی گفت: به هرحال ،هر کس صورت هزینه خرج های غیر ضروری و ولخرجی از بیت المال را امضا کند؛ در هر مقامی که باشد نزد خدای متعال مسئول است و باید جوابگو باشد  و شما  سفرهای مقام معظم رهبری در دهه  گذشته به استان ها را ملاحظه کنید که با کمترین هزینه، بیشترین برکت و دستاورد را برای استان های مختلف داشت ولی گاهی هم سفرهای مقامات با هزینه های چند میلیاردی با صورت هزینه های تأمل بر انگیز و تحمیل هزینه بر بیت المال انجام شده  که نمود بارز اسراف در بخش دولتی است .

خطیب جمعه ابرکوه ادامه داد: گرچه اصل این سفرها خیلی خوب است؛ اما هزینه های سنگین غیر ضروری مشکل ساز است، وقتی اجلاس بین المللی بانوان برگزار می شود و  یک یا چند خانم توانمند می توانند پیام رسان جمهوری اسلامی در آن اجلاس باشند؛مشاهده می کنیم که  بیش ازصد زن را با حق مأموریت به این سفرهای پیک نیکی می فرستند  و سوال این است که این اقدام چه تناسبی با اقتصاد مقاومتی دارد ؟

وی ابراز داشت:بزرگترین راهکار توفیقی دولت در بخش اجرائی کردن اقتصاد مقاومتی این است که دستگاههای نظارتی وظیفه شناسی کنند و جلو ولخرجی ها را در دولت بگیرند .

حسینی اضافه کرد:تحمیل هزینه های گزاف بر بیت المال ، مأموریت ها و سفرهای دسته جمعی خارجی ،برگزاری همایش های پرهزینه، هدایا ، کارانه ها ، پاداش ها و اضافه کاری های قپانی و سفرهای پروازی روزانه ؛ همه نمونه بارز اسراف دردولت است که متأسفانه با بی مبالاتی ها و درددولت های گذشته تا کنون صورتی معمولی و متعارف به خود گرفته است و تا جلو این رویه های غلط گرفته نشود اقدام و عمل در تحقق اقتصاد مقاومتی شعاری بیش نخواهد بود .

وی با بیان این که رعایت اعتدال و اقتصاد و میانه روی در زندگی شرط اول در کسب و ربودن گوی توفیق است اظهار داشت:در زندگی شخصی نیز  همه باید ملتزم به اقتصاد و میانه روی در خرج کردن و هزینه های زندگی باشیم و اگرقبح و زشتی اسراف به عنوان یک معصیت خداوند و گناه از جلو چشم انسان ریخته شد برایش عادی می شود.

حسینی با اشاره به سخنان شهید دستغیب در زمینه اسراف ابراز داشت: اسراف آثار زیانبار اجتماعی دارد  و چون خروجی آن ضربه به منافع عمومی ومصالح اجتماعی است شرع مقدس آن را حرام کرده است .

گرامیداشت هفته دفاع مقدس و پرداختن به سخنان رهبری در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بخش های دیگری از سخنان خطیب جمعه ابرکوه در این روز بود.

 

 

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net