ضرورت اجرای طرح های انرژی های نو در شهرستان ابرکوه ( تاریخچه ای غنی ، مفاهیمی جدید)/ سيد عليرضا رسولي(۷نظر)

ضرورت اجرای طرح های انرژی های نو در شهرستان ابرکوه ( تاریخچه ای غنی ، مفاهیمی جدید)/ سيد عليرضا رسولي(۷نظر)

ابرنیوز:”ضرورت اجرای طرح های انرژی های نو در شهرستان ابرکوه ( تاریخچه ای غنی ، مفاهیمی جدید)” عنوان مطلب سيد عليرضا رسولي از همراهان سایت خبری ابرکوه را می خوانید.برای خواندن دیگر مطالب این نویسنده به اینجا بروید.

باز هم رجوع به تاریخچه ای غنی از شهرستان راه گشای بررسی موضوع شد. حتماً شما هم آسیاب های آبی را در ذهن خود می توانید تجسم نمایید. همبستگی اقلیم و انسان در بهره مندی از دانش و فن در این کارگاه به طور مطلوب منجر به بهره وری پایدار شده است. آسیاب هایی که مایحتاج و دسترنج کشاورزان را به قوت مردمان تبدیل نموده و چرخه تولید را با استفاده از انرژی پاک آب و آن هم در این خطّه گرم و خشک به ماحصل آرد و نان رسانیده اند.

آری نماد معماری کهن شهرستان بادگیرهای متعددی هست که تبلور آن در خانه آقازاده سرآمد شده است. بهره مندی از انرژی باد در تعدیل و تلطیف دمای منازل و مکان ها با استفاده از فن معماری به نحو احسن اجرا شده است. تعبیه نورگیرهایی با هدف استفاده بهینه انرژی خورشید و تأمین روشنایی فضاها و غیره از جمله ده ها شاهد تاریخی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در دیار کهن ابرکوه می باشد.

رفته رفته با تغییر الگوی مصرف و بهره مندی از منابع انرژی های موجود کشور، هویت تاریخی منابع پاک و خدادادی نیز همراه با دیگر میراث فنی آن به فراموشی سپرده شده است .

تجدیدپذیری از معنای از سر گرفتن و نوکردن است و در خصوص مواهب خدادادی و منابع طبیعی در لغت معنای جامع تری را دارا می باشد. بر همکنش نیروهای طبیعی و کنترل منابع بدون دخالت انسان در مدارتجدیدپذیری طی خواهد شد. آن دسته از بهره وری انسان از منابعی که در تبدیل آن به نوع دیگر توسط انسان مصرف می شود انرژی نامیده می شود. در واقع مفهوم انرژی در حین تغییر ( تبدیل ) فرآیندها نمود پیدا می کند.

انرژی های تجدیدپذیر(  renewable energy ) دسته ای از منابع هستند که می توانند به طور پیوسته تولید مجدد گردند مانند خورشید، باد، باران، و … گفته می شود حدود ۱۶% از مصرف انرژی نهایی جهان از منابع تجدیدپذیر تولید می شود. در شرایط استان و شهرستان ما هر چند قهر طبیعت در حوزه آب تابع اقلیم گرم و خشک است اما منابع پاک و تجدیدپذیری مانند باد و نور خورشید بهترین نعمت های خدادادی رایگان هستند که هیچ هزینه ای برای تولید آن تعلق نمی گیرد.

در حوزه تولید مناطق و مقوله خودکفایی (تعاریفی مانند پدافند غیر عامل و …) مهمترین لازمه تأمین خودگردانی شهرستان دو مبحث همسو است.

الف: تأمین زیر ساخت ها و شبکه های انرژی

ب : تولیدات شهرستان

نکته قابل توجه آنکه تولید انرژی های تجدیدپذیر و نو خود نوعی پروسه تولیدی را در درون دارد و در واقع هر دو موارد مزبور را شامل می شود. احتمالاً شما نیز در اخبار متوجه شده اید که برای راه اندازی فلان کارخانه یا کارگاه نیاز به تأمین برق و … می باشد. امّا احداث نیروگاه خورشیدی خود نه تنها تولید کننده برق دیگر صنایع می باشد بلکه اشتغال را درون خود با فاز تولید همراه دارد. بنابر اعلام سازمان انرژی های نو ایران(سانا www.investiniran.ir) میانگین تابش سالیانه بر اساس اطلاعات سال های ۸۷ تا ۹۰ در شهرستان ابرکوه و منطبق بر نقشه پهنه بندی مذکور بیش از ۲۲۰۰ کیلووات در مترمربع می باشد که از جمله بهترین اراضی مستعد جهت بهره مندی نور خورشید در کشور می باشد.

انرژی های زیست توده مهمترین نوع تجدیدپذیرشونده ها با نگرش ممانعت از آلودگی زیست محیطی است. منابع آن (پسماندها) زباله های انسان ساز هست که اغلب بدون هدف در طبیعت رها می گردند. در حقیقت فراوانی نعمت زمین در دشت مرکزی ایران و حاشیه کویری آن موجب ولنگاری در رهاسازی خطرتاک ترین آلاینده های زیست محیطی شده است. احتمالا شنیده اید که یک مترمربع احیا خاک یا تولید آن نیازمند ۳۰۰سال زمان بوده و یا در منابع آمده است که یک مترمربع خاک کشاورزی یا زراعی حدود ۴۰۰ گونه موجود زنده را در خود جای داده است. علاوه بر عدم استحصال انرژی های غنی شده در پسماندها, خاک از سه عنصر طبیعت(آب/هوا/خاک) نیز مورد هجمه تخریب و نابودی قرار می گیرد. البته چرخه تولید انرژی پاک از زیست توده نیازمند صرف وقت و هزینه بیشتری هست و مهمتر آنکه میزان تولید ماده اولیه جهت راه اندازی نیروگاه زیست توده نمی بایست از حد معینی کمتر باشد. جهت اجرای این موضوع تجمیع پسماندهای شهرستان های همجوار و همسو نمودن اهداف طرح در حوزه مشترک مورد نیاز است.

دیگر انرژی های پاک مانند باد و زمین گرمایی نیز می بایست پس از مطالعات پایه در دستور بررسی قرار گرفته و با طی مراحل امکان سنجی و مکان سنجی؛ مورد ارزیابی های لازم قرار گیرد. هر چند هدف از طرح موضوع تاکید برضرورت و اهمیت انرژی های نو می باشد اما در نظر گرفتن فواید آن در فاز تولید و اشتغال همچنین حفظ منابع طبیعی نیز مورد نظر است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. اهل ابرکوه می‌گه:

  ما باید ابتدا وضع موجود را ارتقاء دهیم و انشالله بعد به دنبال بهره وری بهتر باشیم. آیا تا کنون از محل دفن زباله بازدید کرده اید؟ آیا می دانید زباله های ابرکوه در غیر بهداشتی ترین شرایط دفع می شوند و هیچ یک از استاندارد ها در دفع زباله ها رعایت نمی شود؟ آیا می دانید افرادی در شرایط بسیار نابهنجار در حال تفکیک زباله در سایت به غیربهداشتی ترین نحو هستند که مستلزم پیگرد قانونی است و متاسفانه شهرداری آنجا را به آنها اجاره داده است؟ آیا می دانید زباله هایی که هر غروب در آنجا توسط این افراد آتش زده می شود و دود آن سرتاسر جاده را می پوشاند می تواند به راحتی سبب تصادف و حادثه شود؟ آیا می دانید این دود حاوی مواد به شدت سرطانزا می باشد که کشورهای پیشرفته بخاطر آن دیگر حتی از زباله سوزهایی که دارای سیستم های کنترل دودهای ناشی از زباله هستند دیگر از این تکنولوژی استفاده نمی کنند و از دستگاه های غیر سوز استفاده می کنند. (البته در برخی از کشورها هم که استفاده می شود دارای مقررات بسیار سخت گیرانه هستند و در هوای خروجی بیش از ۲۰۰ پارامتر مورد سنجش قرار می گیرد).
  البته همه اینها را گفتم و این نکته را هم می گویم که جای بسی خرسندی است که کارشناس شهرداری دید مطلوبی در این خصوص دارند اما امیدوارم وضعیت موجود بهتر گردد. لازم بذکر است که با این دید می توان هم وضعیت موجود را اصلاح کرد و هم به تولید انرژی پاک پرداخت.

  • مجيد می‌گه:

   سلام و تشکر از مطلبتون…بايد عرض کنم که در اولين پاسخ  سايت محترم ابرنيوز اعلام کردند که مطلبي که توسط شخص حقيقي نوشته مي شود ارتباطي به حوزه اداري ندارد…به طور مثال شما بايد موضوع  را دقيق تر مي خوانديد, يعني اينکه در حال حاضر حتي امکان استقرا واحد بازيافت در شهرستان به دليل کمبود ماده اوليه وجود ندارد و تمرکز موضوع با شهرستان هاي همجوار وجود دارد که مي بايست کلان تر از شهرداري موضوع بررسي شود که همگرايي شهرهاي استان فارس هنم ضرورى هست…بنابراين اولا مطلب ضرورت بهره وري را تاکيد نموده ودر ثاني اولويت بندي شهرستان را…..در واقع توليد برق از پسماند ي انرژي خورشيدي نيازمند همکاري چند اداره و مديريت کلان تر هست تا جلو رهاسازي زباله ها را در بيابان بگيرد که نويسنده اشاره نموده است

   بنابراين اهميت توليد از انرژي هاي رهاشده و رايگان اصل قضيه هست 

 2. کریم فلاحزاده می‌گه:

  ایا می دانید بهترین خاک کشاورزی در شهرستان ابرکوه خاکهای زمینهای است که اطراف خود شهر ابرکوه قرار دارد و بخش زیادی از انها اکنون به مناطق مسکونی تبدیل شده است.  در صورتی که می توانست با یک مدیریت صحیح میشد طوری برنامه ریزی کرد که گسترش شهر در مناطق بایر که قابل کشاورزی نیست صورت بگیرد . 

  • ادب مرد می‌گه:

   سلام و عرض ادب
   ببخشيد ارتباط  اين موضوع با مطلب نويسنده,  موجه نيست….حفاظت خاک در همه جا لازم است و ربطي به شهر و…ندارد…استفاده از انرژى هاي نو جهت مراقبت از آلودگي خاک از زباله ها است و ربطي به توسعه شهر ندارد…البته تا آنجا که من ميدانم  طرح هاي توسعه شهر جامع و تفصيلي مي باشد و نوسط وزارت راه و شهرسازي ابلاغ مى شود و ارتباطي به شخصي ندارد…..ممنون از اينکه مطلب مرا منتشر کنيد

 3. حسین می‌گه:

  این عوامل بسیار خیلی موضوع مهمی است
  اگر کاری غلط است چرا اینقدر دست اندرکاران بسیار اصرار به انجام دارند

 4. حاج حمید زارع می‌گه:

  “یک مترمربع خاک کشاورزی یا زراعی حدود ۴۰۰ گونه موجود زنده دارد”
  ” یک متر مربع خاک جهت احیا یا تولید به سیصد سال زمان نیاز دارد”
  “ممانعت از الودگی محیط زیست”
  اگر به این مسائل اعتقاد دارید چرا اکثر توسعه شهر ابرکوه در زمینهای کشاورزی است؟ ( البته منفعت دارد ولی مغایر کلمات فوق است) و بزرگترین نابودگر کشاورزی داخل شهر شهرداری شده است ؟
  با ادامه روند فعلی در شورای شهر و شهرداری کشاورزی داخل و حومه شهر نابود میگردد و فضای سبز هم توسعه پیدا نکرده و شهر تبدیل به …… خواهد شد.

  ابرنیوز:دوستان همراه توجه داشته باشند که زمانی که مطلبی خصوصی از طرف یکی از شهروندان نه به عنوان یک مسئول منتشر می شود؛دیدگاه های شخصی به حساب می آید و در فرآیندهای اداری که ممکن است مورد انتقاد شما نیز باشد عوامل بسیاری دخیل هستند.

  • دوست می‌گه:

   سلام و عرض تشکر از نویسنده و سایت ابرنیوز

   خوب در متن به ضرورت موضوع تاکید شده؛ دلیلی بر نقد عملکرد فلان مسوول یا فلان اداره نیست. پیشنهاد بهره وری از انرژی های نو در شهرستان جالب هست و البته تمام دستگاه های مرتبط در این جهت حرکت کنند بهتر است…به نظرم موضوع حایز اهمیتی هست چون نعمت خورشید و … رایگان می باشد

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net