مسئول عمران و شهرسازی شهرداری ابرکوه:ثبت اولین روضه خانه شهر ابرکوه در حال انجام است+گزارش تصویری(۶نظر)


Warning: Use of undefined constant auto - assumed 'auto' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/abarnews/public_html/wp-content/themes/wp-max-1-new/templates/single.post.template.html on line 20
مسئول عمران و شهرسازی شهرداری ابرکوه:ثبت اولین روضه خانه شهر ابرکوه در حال انجام است+گزارش تصویری(۶نظر)

ابرنیوز:مسئول عمران و شهرسازی شهرداری ابرکوه گفت:به همت شهرداری ابرکوه؛ عملیات ثبت اولین روضه خانه شهر ابرکوه در حال انجام است.

مسئول عمران و شهرسازی شهرداری ابرکوه اظهار داشت: فضاهای عمومی شهر ابرکوه از جمله جاذبه ها و زیبایی های این شهر هستند که علی رغم کم توجهی هنوز از سرزندگی قابل قبولی برخوردار هستند، روضه خانه های ابرکوه که بعضا در فصولی از سال به برگزاری مراسم مذهبی اختصاص داشته اند و در حقیقت منزل مسکونی افراد متشرع و صاحب نام شهر ابرکوه بودند، از سوی صاحب خانه به مراسم روضه خوانی و سایر مراسم های ملی مذهبی اختصاص داده می شدند.

احمدرضا اسدی افزود: روضه خانه های متعددی در محلات مختلف شهر ابرکوه شناسایی شدند که از دیر باز در یاد و خاطره مردم به عنوان مکانی مذهبی و فرهنگی تلقی می گردند؛ که از این میان خانه وقفی مرحوم بصیری در محله گلکاران در پایان حیات ایشان کلا به روضه خانه امام حسین (ع) وقف گردیده است.
وی بیان داشت: این خانه زیبا که علاوه بر ارزشهای فرهنگی و تاریخی فضای معنوی و مذهبی محلی نیز حساب می شود در حال حاضر در مالکیت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قراردارد و شهرداری با هدف حفظ و نگهداری و معرفی فضاهای روضه خانه ها که بخشی از فضاهای عمومی و نیمه عمومی شهری در ابرکوه محسوب می شود تمام تلاش خود را خواهد نمود که اینگونه فضاها رونق همیشگی خود را حفظ نموده و فعالیت مذهبی آنها برقرار باشد.

زوضه خانه
اسدی با اشاره به این مطلب که شهرداری و میراث فرهنگی شهرستان در اقدام مشترک نسبت به تامین و تکمیل سند ثبتی این خانه اقدام نموده است افزود: این خانه بسیار زیبا مربوط به دوره قاجاریه می باشد.
وی خاطر نشان کرد: از ویژگی های معماری تزئینات این خانه می توان به قطار بندی های گچ بری شده و مقرنس و دربهای چوبی اصلی و زیبای آن و دو اتاق شمالی و شرقی خانه که دارای تزئینات گچ بری و زیر زمین دست کنده در لایه های سخت زمین از نکات قابل توجه است اشاره کرد، که از زمان احداث تاکنون هیچ مرمتی صورت نگرفته و تمام تزئینات و درب های آن اصالت اولیه خود را حفظ کردند.
مسئول عمران و شهر سازی شهرداری ابرکوه در پایان گفت: شهرداری ابرکوه انتظار دارد این اقدام منشاء توجه خاص به روضه خانه های شهر ابرکوه که توسط مردم ایجاد شده اند، داشته باشد.
لازم به ذکر است که روضه خانه هایی نظیر خانه حاج نورالله مهدوی ، امام، شفیعی ها، بیرون خانه آقازاده و قیومی ها و … از جمله روضه خانه هایی هستند که در شهرستان موجود می باشند.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

340 مطلب نوشته است .


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/abarnews/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
 1. شهروند می‌گه:

  اینها همش تبلیغه وگرنه اینها کار میراثه چون هم پرونده و هم نقشه و هم تصویبشو میراث باید انجام بده، شاید اینها فقط نقششو تهیه کنند حالا اینقدر دادار ودودور راه انداختند فکر کردند مردم و بخصوص متخصصین نمیدونند اینها همش تیلیغه که مثلا شهرداری خیلی توی بافت کار میکنه. شهرداری راست میگه جلو برخی تخریبها که خودش باعث و بانیش هست البته پنهانی و پشت پرده بگیره…

  ابرنیوز:لطفا اگر مدارکی دال بر این گفته خود در این پیام دارید:”شهرداری راست میگه جلو برخی تخریبها که خودش باعث و بانیش هست البته پنهانی و پشت پرده بگیره…” در اختیار ابرنیوز بگذارید تا پیگیری خبری شود.

 2. رضا می‌گه:

  سلام..اولین روضه خانه این نبوده است..بهتر کمی دقت بیشتر بفرمایید…خانه ای در دروازه میدان….خانه عزیزی ها …خانه مرحوم قیومی که همگی نیز ثبت ملی هستند

 3. رضا می‌گه:

  سلام..ضمن تقدیر و عرض خسته نباشید
  لطفا ارتباط این موضوع و وقت و انرژی که این مسوول می گذارند را با وظایف شهرداری بیان نمایید؟؟مگر دیگر ادارات مرتبط نیستند؟؟

  • حسین می‌گه:

   واقعا حق گفتی
   به جای این مسائل که در حوزه میراث فرهنگی است به وضعیت بد خدمات شهری برسید
   این آسفالت خیابان ها مایه شرمساری است
   زیبایی بصری در شهر وجود ندارد مثلا در خیابان سرو که و پر تردد ترین جای توریستی شهر است بسیار زشت و نابهنجار است
   عملکرد شهرداری و شورای شهر جای نقد بسیار دارد

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2021 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net