بازتاب یک گزارش// بافت تاریخی«ابرکوه» ثبت ملی شد/راه تخریب بافت های تاریخی سد می شود(۱نظر)

بازتاب یک گزارش// بافت تاریخی«ابرکوه» ثبت ملی شد/راه تخریب بافت های تاریخی سد می شود(۱نظر)

ابرنیوز:بافت تاریخی ابرکوه و باقیمانده از دوره اسلامی در فهرست میراث ملی به ثبت رسید.

آن طور که رسانه ها به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد گزارش داده اند، بافت تاریخی ابرکوه با قدمت دوره اسلامی با تایید کارشناسان میراث فرهنگی به شماره ۳۱۵۲۶ در فهرست میراث ملی قرار گرفت.

امید است که با این کار، روال تخریب بافت ارزشمند ابرکوه که هر از چندی به بهانه های مختلف و در سکوت بسیاری از مسئولانی که باید خود حافظ داشته های این شهر باشند انجام می شود متوقف شود.

سال گذشته سایت خبری ابرنیوز در گزارشی با عنوان” ابرکوه؛شهر یک بام و دو هوا/تخریب بافت تاریخی در شهر نمونه گردشگری کشور  “ که بازتاب گسترده ای را در رسانه ها به دنبال داشت، خبر از تخریب بخشی از بافت تاریخی ابرکوه داده بود که میراث فرهنگی شهرستان ابرکوه و استان یزد به سرعت به این  کار اعتراض کرد و شکایتی تقدیم دادگاه شد ؛اگر چه این شکایت تنها برای پیگیری و جلوگیری از اقدامات دیگر انجام شد و در عمل بخشی از بافت ارزشمند تخریب شده بود.

میراث

حال با تلاش هایی که برای ثبت بافت تاریخی ابرکوه به خصوص از زمان وقوع این تخریب و بازتاب های رسانه ای آن  صورت گرفت و نتیجه  آن، هم اکنون اعلام شد، امید می رود که روند این تخریب به طور کلی متوقف شود.

البته افکار عمومی جامعه منتظر اعلام نتیجه پیگیری تخریب های سال گذشته که پرونده آن ها تشکیل شده است می ماند.

برای خواندن دیگر اخبار مرتبط با این خبر به اینجا بروید.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

  1. ناشناس می‌گه:

    سلام

    ثبت بافت های تاریخی خوب است اما به شرطی که به مظلومی ظلم نشود و به مردم زور گفته نشود. شما را به خدا به شهر ابرکوه مراجعه ای کنید و به پای حرف دل مردم بنشینید. میراث فرهنگی ۱۶۲ هکتار از شهرستان را ثبت داده و اجازه دخل و تصرف را به مردم در ملکشان نمی دهد بنابر کدام قانون اسلام میراث فرهنگی این حق را به دست آورده است. میراث فرهنگی نمی تواند به صاحبان ملکها زور بگوید می تواند ملک را بخرد و بعد هر چه می خواهد بکند. اینجا حرف یک نفر دو نفر نیست بیشتر از ده هزار نفر در این منطقه سکونت دارند و حق دخل و تصرف در ملکشان را ندارند میراث فرهنگی حتی به کسانی که خانه هایشان نوساز است اجازه تغییر نمای بنایشان را نمی دهد با این کار مسئولان میراث به شدت زیر سوال می روند و مردم به شدت ناراضی هستند به خدا قسم بفرمایید میراث با کدام قانون اسلام صاحب چنین حقی شده است؟

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net