“مجمع مساجد ابرکوه”؛ یک نیاز فرهنگی اجتماعی / علی اکبر قیومی(۴نظر)


Warning: Use of undefined constant auto - assumed 'auto' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/abarnews/public_html/wp-content/themes/wp-max-1-new/templates/single.post.template.html on line 20

ابرنیوز:مطلب ارسالی یکی از همراهان سایت خبری ابرکوه را می خوانید.

لَّمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَى،

مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ أَحَقُّ أَن تَقُومَ فِيهِ،

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا،

وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ

(سوره توبه / ۱۰۸)

مساجد، خانه های خدا بر زمین، محبوب ترین اماکن در نزد پروردگار، پایگاه دین و دانایی، مظهر همدلی و هماهنگی مؤمنان و کانون اتحاد و اتفاق مسلمانان است.

شبکه مقدس، مردمی و فراگیر مساجد در طول تاریخ رسالت حیاتی تعلیم، تبلیغ و ترویج عقاید و احکام نورانی اسلام را از روستاهای کوچک و گمنام تا شهرهای بزرگ و نامدار عهده دار بوده اند. از سوی دیگر بنای معنوی مساجد، آیینه اوج توانمندی هنرمندان مسلمان در طراحی، معماری، خطاطی و دیگر فنون مرتبط است که منبعی بزرگ برای دانش و هنر بومی و نیز ارزشمندترین میراث تاریخی و فرهنگی در سراسر جغرافیای جهان اسلام محسوب می شود.

مسجد که خانه خداست، متعلق به عموم مردم است و به همین دلیل، علاوه بر صبغه دینی و سابقه تاریخی و فرهنگی مساجد، کارکرد فرهنگی و اجتماعی مسجد همواره آن را به عنوان محور و مرکز جریان های اجتماعی دینی قرار داده است چنانچه پایگاه اصلی انقلاب اسلامی ایران را نیز براستی و درستی می توان در مساجد دانست.

به یقین می توان گفت کمک به توانمندسازی مساجد و استفاده بیشتر از ظرفیت های معنوی و اجتماعی “خانه خدا” به ویژه در حال حاضر می تواند به عنوان راهبردی مؤثر و مناسب در جهت تقویت فرهنگی دینی جامعه و مبارزه با فقر و دیگر آسیب های اجتماعی قلمداد شود.

ابرکوه، به عنوان شهری اسلامی از دیرباز دارای مساجدی معمور بوده است که دینداری، آگاهی و اتحاد مردمان این دیار را تأمین و تضمین نموده اند. مساجد مرکزی محلات (که معمولاً به نام همان محله مشهور بوده اند) و تعداد زیادی از مساجد کوچک در کوچه های قدیمی شهر و در رأس آنها مسجد جامع و مسجد بیرون (که به دلیل نزول موکب همایونی علی بن موسی ع همواره از قداست و احترام خاصی برخوردار بوده است) همواره نور معرفت، چراغ معنویت و مشعل هدایت مردمان ابرکوه بوده اند.

چندی ست به همت گروهی از خادمان مساجد در سطح شهر، “مجمع مساجد ابرکوه” با نیت کمک به تقویت فضای تبادل تجارب و تدارک زمینه همکاری های بیشتر مساجد شکل گرفته است. این مجمع مبارک چنانچه به فضل پروردگار دچار رخوت و رکود نگردد و اسیر آسیب ها و انحراف از اهداف نشود؛ می تواند فضای دینداری و آگاهی های ایمانی و عقیدتی مردمان را در مسیر ساختن شهری معنوی و اسلامی تقویت نماید.

تهدیدهای فرهنگی و هندسه جدید فضاهای فکری به ویژه با ملاحظه انفجار اطلاعات و ارتباطات در بستر اینترنت و شبکه های اجتماعی (که انبوهی از فرصت ها و تهدیدهای جدید را خلق می کند)، لزوم همگرایی و هم افزایی نیروهای مؤمن و فعال مساجد را از طریق شبکه سازی صد چندان می سازد و به یاری خداوند تشکیل “مجمع مساجد ابرکوه” گامی مهم و مؤثر در این مسیر خواهد بود. البته کامیابی در این جهت علاوه بر رحمت ربانی، نیازمند تدبیر، تلاشگری، هدفمندی، ساختار منظم و راهبری شایسته است.

انتشار اخبار فعالیت های مساجد، به اشتراک گذاشتن دانش و دستاوردها، تبادل تجارب و اطلاعات، برگزاری نشست های ادواری، تربیت تخصصی جوانان اهل مسجد، بالا بردین دانش دینی و توان اجرایی فعالان مساجد، تمرکز در جهت حل معضلات فرهنگی شهر و … از جمله اقداماتی است که می تواند در دستور کار “مجمع مساجد ابرکوه” قرار گیرد.

لازم می دانم بار دیگر بر بانیان و باعثان این حرکت اصیل فرهنگی درود فرستم. برای این بزرگواران و دیگر همراهان از درگاه حضرت رحمن، اخلاص و تقوی و توفیق مسألت می نمایم.

والحمد لله رب العالمین

برای خواندن دیگر نوشته های این نویسنده به اینجا بروید.

 

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/abarnews/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
 1. خدا کنه می‌گه:

  خدا کنه قلممون فقط یرای رضای خدا بیاد رو کاغذ مثل الان اکبرآقا وگرنه دنیای سیاست دنیای کثیفیه که اگه سعی کنیم دنبال این …..نریم خیلی بهتره

 2. رجا می‌گه:

  قانون سی و پنجم نیوتن میگه اگه علی اکبر قیومی آیه قران هم بخونه مخالفانش می گویند داره عربی میخونه و مطلب را نمی گیرند، اخه چرا شما ها اینجورین … کجای این مطلب سیاسی هست یا با تقوای الهی منافات داره …. التماس تفکر التماس تعقل التماس تعادل

 3. ابرقوئی می‌گه:

  ابرکوه حساس نشو …بنظراین بنده بینوا و مستضعف اگه جناب قیومی به همون فعالیت های سیاسی بپردازند خیلی بهتر باشه تا تشکیل چنین مجمع هایی…..ضمنا مسجد اولی تر از هیئت هست و هدف هردو یکیست اختلافی هم اگر هست در نگاه هاست و متاسفانه همون حزب و حزب کاری. خدا نکنه مجمعتان دستخوش سیاسی کاری نشود

 4. abarkooh می‌گه:

  دخالت مسجدی ها در امور هیات ها جرقه اختلافاتی شد که …. و متاسفانه شما هم از این قائده دور نبوده اید پس بهتره حساس باشید نه احساس زیرکانه

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2021 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net