بافت تاریخی،بافت فرسوده نیست/یک همراه

بافت تاریخی،بافت فرسوده نیست/یک همراه

ابرنیوز:مطلبی با عنوان ” بافت تاریخی،بافت فرسوده نیست توسط یکی از همراهان سایت خبری ابرکوه ارسال شده است که می خوانید.

با توجه به محدودیت منابع آبی و عدم امکان توسعه کشاورزی و همچنین تجربه ناموفق در توسعه صنعت ابرکوه، چند سالی است نگاهها متوجه توسعه صنعت توریسم و گردشگری جهت کمک به رشد و اقتصاد شهر گردیده است.

وجود آثار منحصر به فرد مانند سرو کهنسال ، گنبد عالی ، مجموعه تاریخی دروازه میدان با بادگیر های زیبا موجب افزایش امید به این بخش شده است.

یکی از آثاری که موجب تکمیل زنجیره گردشگری میگردد بافت تاریخی شهر میباشد که متاسفانه مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته است.

مخلوط کردن واژه ارزشی بافت تاریخی با بافت فرسوده ، تعدد نهادهای متولی آثار و ابنیه تاریخی و نبود یک نظام مشخص تصمیم‌گیری در زمینه حفظ و نگهداری این آثار نیز سبب تخریب این آثار ارزشمند می‌شود.

عدم توجه و کم کاری جهت ثبت ملی بافت های تاریخی شهر از سوی مسئولین ذیربط عملا بازدارندگی، پیگیری و اعمال مجازات سنگین را از همگان و مراجع قضایی سلب نموده است .چراکه هنگام پاسخگویی، هر‌کدام از نهادها‌ی متولی از پذیرش مسئولیت خودداری می‌کنند و این مسئله یکی از معضلاتی است که آسیب پذیری را به شدت افزایش داده است. موضوعی که به کرار از سوی کارشناسان و دلسوزان میراث اعلام شده است اما هیچ گوش شنوایی …..

از طرفی فرهنگ سازی و تثبیت تفکر بافت تاریخی ، بافت فرسوده نیست؛ یقینا در حفظ هویت پدران و گذشتگان این مرز و بوم که با خلق آثار و شاهکارهایی بدیع به نسلهای آینده سپرده اند، اثر گذار خواهد بود.

حال چنانچه در تسریع روند ثبت ملی بافت های تاریخی تدابیری اندیشیده نشود و مسئولین تلاش نکنند،شاهد تخریب های گسترده تر خواهیم بود.

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

  1. هادي می‌گه:

    قابل توجه اقاي فرماندار وشهردار

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net