چهار بر صفر، نتیجه راهبری غلط جبهه اصولگرایی در یزد /علی اکبر قیومی(۳۴نظر)


Warning: Use of undefined constant auto - assumed 'auto' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/abarnews/public_html/wp-content/themes/wp-max-1-new/templates/single.post.template.html on line 20
چهار بر صفر، نتیجه راهبری غلط جبهه اصولگرایی در یزد /علی اکبر قیومی(۳۴نظر)

ابرنیوز:مطلب ارسالی علی اکبر قیومی از همراهان سایت خبری ابرکوه را می خوانید.

با برگزاری دور دوم انتخابات در حوزه انتخابیه مهریز، پرونده دهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان یزد نیز بسته شد. در انتخابات اخیر هر چهار نماینده منتخب استان، منسوب به جبهه اصلاحات و “لیست امید” هستند. پیروزی قاطع لیست امید در استان یزد علیرغم رد صلاحیت‌های جنجالی شورای بسیار محترم نگهبان، بیشتر از هوشمندی و همت فعالان سیاسی اصلاح‌طلبان، مرهون ضعف تحلیل و اشتباهات فاحش اصولگرایان در استان یزد است.

این انتخابات می‌توانست سرنوشت بسیار متفاوتی داشته باشد. رقبای اصولگرا با توجه به سازماندهی نسبی و شبکه فراگیری که از هواداران خود دارند، حداقل در سه حوزه انتخابیه یزد، مهریز و میبد می توانستند برنده این بازی باشند. (درباره حوزه انتخابیه حوزه اردکان وضعیت متفاوت است و پیروزی دکتر تابش به دلایل متعدد کاملاً قطعی و قابل پیش بینی بود.)

آقای دکتر بابایی به عنوان اصولگرایی معتدل، متین، شناخته شده و صاحب منصب در سمت هایی استانی که با رهبران اصولگرا و اصلاح طلب یزد روابط خوبی داشته و دارد، بی تردید بخت اول پیروزی در شهر یزد بود. علاوه بر این، حمایت جامعه مدیران استان از ایشان و همراهی بخش بزرگ صنعت در مرکز استان برگ برنده دکتر بابایی در شهر یزد بود. برنامه ریزان جریان اصولگرایی در استان معلوم نیست با کدام تحلیل آقای جوکار را ترجیج داده و دکتر بابایی را به حوزه پراکنده و پرماجرای مهریز تبعید کردند!!

در بین کاندیداهای اصولگرایی، دکتر اعرافی از بیشترین شانس پیروزی در حوزه انتخابیه میبد برخوردار بود. دکتر اعرافی دارای سوابق روشن اصولگرایی در کسوت ریاست ستاد انتخاباتی دکتر قالیباف و نیز دارای وابستگی‌های خانوادگی به اصولگرایانی نام آشنا و بزرگ در سطح کشور است. گویا حجم دکتر اعرافی از هاضمه برخی اصولگرایان یزدی بزرگتر بود. به هر حال مدیران جریان اصولگرایی در یزد ترجیح دادند بر روی “اسب مرده” شرط‌بندی کرده و از آقای روانبخش که در کشور به تندروی سیاسی مشهور بوده و عملاً از هیچ شانسی برای پیروزی در این منطقه برخوردار نبود را به عنوان نماینده خود معرفی نمایند.

اما در حوزه انتخابیه مهریز واقعیت آن است که همیشه “جنگ شهرها” جریان داشته و نمایندگانی از ابرکوه یا مهریز راهی مجلس شده اند. در این دوره فشار اجتماعی آشکاری در بافق و بهاباد برای تصاحب کرسی نمایندگی مجلس وجود داشت که در عملکرد مردم و حتی نخبگان سیاسی و علمی آنان نیز کاملا قابل مشاهده بود. با اجماع و اتحادی که در این دو شهرستان صورت گرفت، نتیجه انتخابات به راحتی قابل پیش‌بینی بود و حمایت اصولگرایان از آقای صباغیان می توانست در همان دور اول آنها را صاحب یک پیروزی شیرین کند. اصلاح‌طلبان این حوزه با هوشمندی در دور نخست ضمن حمایت تاکتیکی از دکتر زارع بیدکی، بمب‌ بزرگی در مسیر پیروزی دکتر بابایی منفجر کرده و ایشان را در زادگاهشان با چالش جدی مواجه کردند. همه تحلیل گران از عدم موفقیت دکتر زارع بیدکی اطمینان داشتند اما این “بمب گذاری تاکتیکی” که انتخابات را به دور دوم برد و چنانچه اشاره شد با نیروی اجتماعی متراکم در شهرستان های بافق و بهاباد، آقای صباغیان که علی رغم سابقه آشکار اصولگرایی حالا دیگر حسابی اصلاح طلب شده بود را به مجلس فرستاد.

به نظر می‌رسد اصولگرایان استان با اشتباه‌هاتی فاحش در تحلیل و برنامه‌ریزی، مسابقه ای که می توانستند ۳ بر ۱ به نفع خود تمام کنند را با نتیجه ۴ بر صفر به حریف واگذار کرده‌اند.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/abarnews/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
 1. محمد می‌گه:

  باسلام
  جناب قیومی فکرکنم شهرستانهایی مثل ابرکوه اتفاقا چوب همین نوع نگاههای سطحی درقالب تئوریهای پیچیده را می خورند ،چه تاکتیکی ،انتخاب آقایان مرتضوی ،فرهمند و دخیل عباس کدامیک حاصل تاکتیک وتکنیک بود که اگر بود حداقل به تعداد انگشتان یک دست از برکات این تاکتیکها می نوشتیم ومی نوشتید .
  فکر می کنم جنابعالی بهتر است کمی از دورتر به قضایا نگاه کنید واینچنین در اصلاح طلبی واصولگرایی غرق نشوید . اگر منصفانه نگاه کنید هیچ یک ازاین ۲ طیف حداقل در شهرستان ابرکوه عملکرد قابل دفاعی نداشتند حال چه ۴ بر صفر چه ۴۰۰ برصفر!!!!!!!!! مهم آینده مبهم جوانان این نوع شهرستانهای چشم به راه است!!!!!!!!

 2. کاظم می‌گه:

  خیلی ازمدیرمحترم این سایت متاسفم که چنین مقالات بی ارزش وآبکی راکه اصلا صلاحیت ندارد انسان مطالعه کند چه رسد به جواب دادن رادر سایت می آورد

 3. محمد می‌گه:

  باسلام. اگر خوب نگاه کنیم باز هم اصلاح طلبان شکست خورده اند و همه ی این یاوه سرایی ها برای کتمان این شکست و گذشت زمان است.کاش این به اصطلاح دولت تدبیر و امید یه پستی چیزی هم به این دوستمونمیداد تا دست از این توهم نویسی دست بردارند

 4. ناشناس می‌گه:

  دوستان اصولگرا بدانید اگر رد صلاحیت نمی شدند اصلاح طلب ها در دور اول با اکثریت قاطع نماینده اصلاح طلب وارد مجلس می شد اقای زارع بیدکی در دقیقه ۹۲ وارد انتخابات شدند که خیلی دیر شده بود

  • محمد رضا ف. می‌گه:

   تو دقیقه ۹۲؟؟؟ ما تا اونجا که یادمونه تو زمان شروع تبلیغات و … ایشون تایید شده بودن و تبلیغات و بنر و … انجام میشد…
   یه نکته جالب تر اینکه…شما اصلاحاتی ها همیشه می گفتید ما کلا ۳۰ تا نماینده تایید شده بیشتر نداریم و همه رو رد کردن و کوبیدن و…
   ولی حالا میگید ما اکثریت قاطع که هیچی همه مجلس رو گرفتیم…!!

 5. نوين می‌گه:

  تمام متن نوبسنده متناقض هست و چقدر بچه گانه نگارش شده؟!
  نماينده منتخب كه شماها بهش چسبيديد مستقل و متمايل به راست هست پس ربطي به جريان شما ندارد
  از اينكه نماينده همشهري تان راي نياورد خوشحال شديد؟
  ٤ سال ديگر ابرقو رفت تو كما اون هم به خاطر اينكه برخي از شما ها تو بازيش نبوديد
  اگر چپ ها راي داشتند نماينده ليستتان راي مي اورد پس اسم متن شما به ” با توهم مي نويسم ” تغییر یافت

 6. محمد رضا ف. می‌گه:

  جالبه…خود نویسنده محترم می گه تو این حوزه همیشه جنگ شهرها حاکم بوده و چون بافق تاکنون نماینده ای نداشته فشار مردمی و اجتماعی زیادی برای تصاحب کرسی بوده… نویسنده محترم چطور این فشار مردمی و اجتماعی رو به حساب تاکتیک هوشمندانه اصلاح طلبان می دونید؟؟
  یه نماینده اصلاح طلب رسمی داشتید که با چاپ عکس سران اصلاحات تو بنر های تبلیغی تو کل حوزه رای چشمگیری نیاورد…
  اگه بالفرض صباغیان رو هم اصلاح طلب بدونیم که اینطور نیست… باتوجه به میزان رای بابایی و صباغیان در شهرستان خودمون نشون داد که اصلاح طلبان تو شهرستان در اقلیتن بر خلاف آنچه که می پندارن “ما بیشماریم…”
  کمی هم به شعور مردم احترام بزاریم…

 7. ورزشکار می‌گه:

  جناب آقای قیومی دو زار بده آش به همین خیال باش.
  بنظرم اول برید دنبال ادب و احترام وعفت کلام .

  موندم چه طور مقاله می نویسید
  اصولگراها هنوز سری دارن توی سرا
  نگاه به مجلس خبرگان بندازید و مجلس 

 8. اهل ابرکوه می‌گه:

  بابا مهندسی انتخابات
  ، یه کم خودتونو تحویل بگیرید تورو خدا. همه میدونن صباغیان مستقل (با گرایش به اصول گرایی) بود شماها خودتونو چسبوندید به صباغیان. خیلی باحالید بخدا. اگه شماها از صباغیان حمایت نمی کردید قطعا رای بیشتری می آورد. عزیزم اگه شماها رای بیار بودید اون کاندید اصلاح طلبتون رای می اورد. نه اینکه وقتی فهمیدید چطوری رای نیاورده بگید بمب تاکتیکی بوده. لطفا به شعور مردم توهین نکنید.

 9. کارگر می‌گه:

  آقای قیومی که مدعی ادب و نزاکتید آیا استفاده از لقب اسب مرده برای یک روحانی فرهیخته کشور کار درستیه؟ شمایی که نگران قیامت نویسنده بعضی مقالات میشید اینها را هم ببینید

 10. اکرمی می‌گه:

  بنده همیشه با خودم میگفتم چرا برخلاق آقای قیومی که جواب مقالات آقای قاسمی رو میده افرادی مثل قاسمی یا جناب تقدسی جواب آقای قیومی رو نمیدن با مقاله قبلی و این مقاله ایشون جواب سوالم رو گرفتم و فهمیدم براستی ارزشی نداره این استدلالها.

 11. مشفق می‌گه:

  آقای قیومی عزیز چند نکته خدمتتان عارضم : ۱-در مطلب قبلی تحت عنوان “موشک و مذاکره” با لحنی ظاهرا بی طرفانه و نگاهی عاقل اندر سفیهانه “دو دستگی سیاسی” را “معضل مزمن” و عارضه ای نابهنجار در جامعه ایرانی قلمداد نموده اید (که البته همینطور هم هست) اما در زمانی اندک عقیده خود را نقض نموده و مطلبی نگاشته اید که به وضوح غره شدن و شادمانی خود را از پیروزی یکی از طرفهای ظاهری این “دوگانه” نتوانسته اید کتمان نمائید. ۲- کل رای آقای زارع بیدکی در تمام پنج شهرستان حوزه در مرحله اول ۷۹۷۸رای بوده ,لذا این حرفهای گنده دهن پرکن نظیر انفجار بمب و تاکتیک و نقشه و تدبیر و نبوغ و…..افسانه سرائی است . ۳- بافقی ها و بهابادیها بواسطه جدا کردن بخشی از سرزمینشان و معادن مهم آهن من غیر حق و الحاق آن به زادگاه سرکرده اصلاحات زخمهای عمیقی در سینه دارندو این اتحاد و اتفاق از بغض.. بود .چون اگر میخواستند به اصلاحاتی رای بدهند البته در همان دور اول بلد بودند. ۳-توده مردم در رای دادن مصالح و منافع خاصی را در نظر میگیرند که معمولا با رجز خوانی احزاب و سیاسیون زیاد همخوانی ندارد لذا مصادره به مطلوب نمودن رای مردم توسط احزاب فریبی بیش نیست.۴- شورای نگهبان تنها نهادی است که هم در دوران حضرت امام خمینی (ره)و هم در زمان امام خامنه ای مورد حمایت این دو حجت حق بوده است ,یک فرد مسلمان مومن هرگز با نیش و کنایه چنین جایگاه مقدسی را مخدوش نمیکند. ۵- سعی نمایید که این برد و باختهای واقعا بی اعتبار رایج کودکانه، شاد و غمناکتان ننماید. پیروزی واقعی عمل به وظیفه است مومن قبل از شمارش آرا موفق است . غریو و هیاهوی لشکر به ظاهر پیروز عمر سعد در عصر عاشورای سال ۶۱ از ورای قرنها این پیام را به ما منتقل میکند که “ان الباطل کان زهوقا” ۷- امام خمینی (ره)فرمودند: طرفدار حق باشید ولو تمام بر شما بشورند. انشاالله موفق و موید باشید.

 12. دوباره گوش کنید می‌گه:

  از نشانه های غلط راهبری اصلاح طلبان مدعی نبوغ اینست که بدون تامل و دقت و تفکر از یک اصولگرا حمایت کرده و اورا ناخواسته به مجلس فرستادند حالا که نابغه هست؟

 13. آخ جون می‌گه:

  اصولگراها تو همه سال تو فکر مهندسی انتخابات هستن بعد یکشبه مغلوب مخالفین میشن … این دست خداست …

  • گوش کنید می‌گه:

   حمایت تاکتیکی/صباغیان که یک اصلاح طلب حسابی شده!!!!
   نه برادر من. معاویه هم نیرنگ و سیاست زدگی را با هم قاطی میکرد و به قول خودش از مولا علی جلو میزد و برنده میشد و لی مولا علی مرامش این بود که هدف وسیله را توجیه نمیکند و تاکتیگی از کسی حمایت نمیکرد

 14. شهروند می‌گه:

  آقای قیومی عزیز. شما اگر تاکتیک داشتی برادر الان معاون استانداربودید
  جدا شما چرا اینقدر خودبرتربین هستید و 
  حمایت تاکتیکی
  سادات خوب گفت 
  خیلی مسخره است 
  جدا فکر کردید مردم بازی خورده بازی کلمات شما هستند…

  • علی رضا می‌گه:

   سلام شهروند. خوب جواب این بی ادبی ها را دادید. خیال میکنندهرچی دلشان خواست بایدبگویندنمی دانند اگر اعتباری دارند از گذشتگان است وخود هیچ محلی از اعراب ندارند

 15. رضا داور فوتبال می‌گه:

  قابل توجه دوستان که با هم بحث میکنند.
  دو شب قبل از جمعه انتخابات اقای صباغیان ب مسجد جامع اومد و بعد از نماز شروع به صحبت نمود.
  بنده با طرح سوالی با این مضمون که ” با سلام ؛ اقای صباغیان  شما در مرحله اول انتخابات خود را بعنوان فرد مستقلی معرفی نمودید اما اکنون خود را به جناح و حزب خاصی ربط داده اید آیا کسی که کمتر از عرض ۳ ماه خط و ایده و نظر خود را عوض کرده است چه تضمینی وجود دارد وقتی به مجلس راه یافت به وعده های خود پایبند باشد؟ ”
  ایشان در جواب گفت: هنوز هم مستقل هستم و مستقل خواهم بود آنها خودشان از من حمایت کرده اند.
  راست یا دروغش با خودش اما چیزی ک من پرسیدم و او چنین جواب داد و بهتر است با هم کلنجار نروید.

 16. محمد می‌گه:

  دوستان اصلاح طلب اینکه شما میفرمایید التماس تعادل یا التماس تفکر یا اینکه نابغه هستید پس لحظه ای تفکر کنید که این چرخش سیاسی ها طبیعی است 
  توجه داشته باشید مجلس دو دوره ااصولگرا ماند بعد از مجلس ششم و حال بعد از دو دوره دوباره اصلاح طلب شده ان هم نه به شدت دو مجلس قبل که اصولگرا بودند تقریبا برابر 
  پس دوستان اصلاح طلب لحظه ای تفکر کنید…..

 17. علی می‌گه:

  سلام آقای بظاهر محترم همین چهار تا اصلاح طلب هم با تائیدیه شورای محترم نگهبان به مجلس راه یافتند

 18. مدعی می‌گه:

  مدعیان اصولگرایی اینقدر بد عمل کردن که توی مجلس دهم تعداد زنان (۱۷) از تعداد روحانیون (۱۶) پیشی گرفته… البته هیچی را که گردن نمیگیرن همش تقصیر اسراییل و امریکا و چرخ زمونه است

 19. متعجب می‌گه:

  “حمایت اصولگرایان از آقای صباغیان می توانست در همان دور اول آنها را صاحب یک پیروزی شیرین کند.”

  اشتباه همینجاست که اصلاح طلبها فکر می کنن اصول گراها هم مثل اونا میتونن برای پیروزی ظاهری از هرکسی حمایت کنن.

  **آقای صباغیان جزوی از لیست امید نبوده و نیست! و فقط توسط شورای اصلاح‌طلبان این ۵ شهرستان مورد حمایت قرار گرفت تا اینکه دکتربابایی منتخب نباشد و نه اینکه او منتخب باشد (به قول خودتون التماس تفکر)

  ** آقای صباغیان هیچ تعهدی هم به این اصلاح طلبان نداده و از سویی تعهدات زیادی به اصولگرایان بافق و بهاباد داده (با ضبط فیلم و صوت)

  ** پیروزی اصولگرایان در ابرکوه  را تبریک می گویم!

 20. پاشا می‌گه:

  بسیار محترم همون معنی نسبتاً محترم میده.

 21. اصغر می‌گه:

  در این بازیها فکر نکنم کسی برده یا باخته باشد، معمولا تماشاچی ها بازنده اند … عجب جمله فلسفی خاشی گفتم … التماس تعقل

 22. علی می‌گه:

  به نظر من اصولگراها شکست نخوردن، جبهه پایداری ها که افتادن جلوی اصولگرایان و اونها را به هر سمتی می کشن بازنده انتخابات شدن

 23. محمد می‌گه:

  كلا اصولگراها بايد در طرز فكر خود يك باز نگري اساسي بكنند و بدانند صرفا با غوغاسالاري و عوامفريبي هميشه نمي توانند بر مسند قدرت باشند

 24. ایمان می‌گه:

  عدم مشارکت مهریزیها باعث رای نیاوردن دکتر بابایی شد اگر مهریزیها همه آمده بودند با وضعیت خوبی که آقای دکتر بابایی در ابرکوه وخاتم داشتند قطعا رای می آوردند

 25. sadat می‌گه:

  حمایت تاکتیکی یا حماقت محض که شرایط طوری رقم خورد که شما سمت جناب صباغیان رفتید ایشان بارها از اینکه اصلاح طلب هستن. برائت جستند و فقط،به این نکته اشار ه هم کرده اند که آنها از من حمایت کرده اند و من. بدنبال ایشان نرفتم. 
  مطلب شما یک داستان بظاهر قشنگ سیاسیست که یعنی ما تئوری انتخابات را چیده ایم و این
  واقعا خنده آور است.
  حمایت تاکتیکی و چه قشنگ گفت. دکتر زارعزاده بیدکی که یه مشت اصلاح طلب نما از من حمایت کرده اند و هیچکدام از کسان که دور و بر من بوده اند اصلاح طلب واقعی نبودند
  بگذارید نکته ای را بشما بگویم 
  قطعا اگر فرهمند رای می آورد شما می گفتید بخاطر ما بوده است چرا که حمایت ما از زارع بیدکی باعث کم شدن آرای رقبای فرهمند شده است.
  همیشه ادعا داشته اید که ۷۰۰۰ الی ۸۰۰۰ هزار رای یکدست در ابرکوه دارید. 
  این ادعا توهمی از جنس اقتصاد دان …. است…
  قضاوت با دوستان 
  یاحق

 26. شهروند می‌گه:

  احسنت  احسنت

 27. دلسوز می‌گه:

  صباغ که تا دیروز مستقل بود
  چی شده حالا اصلاح طلبش می خوانید؟؟

 28. امین می‌گه:

  اینکه نویسنده گفته «شورای بسیار محترم نگهبان» خودش خیلی حرف داره. دوستان اصولگرا …. التماس تعادل … به جان خودم

  • حسینی می‌گه:

   انتظار ادب بیشتری از نویسنده می رفت و در تشبیه کردن اسب مرده به جناب روانبخش کمی ادب بیشتری به خرج میدادند

 29. معتدل می‌گه:

  اصولگراها التماس تفکر…….اصلاح طلبها نابغه اند

  • حسین می‌گه:

   شما اصلاح طلب ها اگر نابغه بودید در فتنه۸۸ ضربه فنی نمیشدید خخخخخخ ضمنا خدا کند خدمتی به ملت شود وگرنه فرقی بین این جناح و آن جناح نیست .خداکند دوباره مجلس ششم درست نشود که شما اصلاح طلبان برخی موارد را  در کنوانسیون امور زنان تصویب کردید

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2021 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net