مذاکرات در خفا، برجام در کما / مصطفی قاسمی(۲۹نظر)


Warning: Use of undefined constant auto - assumed 'auto' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/abarnews/public_html/wp-content/themes/wp-max-1-new/templates/single.post.template.html on line 20
مذاکرات در خفا، برجام در کما / مصطفی قاسمی(۲۹نظر)

ابرنیوز:مطلب ارسالی مصطفی قاسمی از همراهان سایت خبری ابرکوه را می خوانید.

در جغرافیای گسترده و متراکم تهران ازقضا منزل ما مجاور شده با چند ده متری بهارستان و ساختمان مجلس و با کمتر از پنج دقیقه پیاده‌روی می‌توانی خودت رو به قلب به‌اصطلاح قانون‌گذاری کشور برسانی. این هم‌جواری گرچه تقریباً در آلوده‌ترین نقطه تهران به لحاظ آلودگی هوا واقع‌شده ولی فی‌الجمله درس‌های خوبی برای خودم دارد چون هفته‌ای نیست که شاهد تجمع و تحصن عده‌ای از رنج‌کشیده‌های شهرستان‌های مختلف جلو ساختمان ورودی مجلس نباشیم. تعطیلی کارخانه و کارگاه با عدم پرداخت حقوق کارگران زحمت‌کش گوشه‌ای از این کشور، اون ها رو به هزار زحمت بدین شهر پرماجرا میاره تا بلکه صداشون رو به‌جایی برسونن و بعد از چند روز راهی شهرشون میشن و باز گروهی دیگر و پلاکاردی و تجمعی و… . به قول یه بنده خدایی تو تاکسی می‌گفت ترافیک جلو خیابان مجلس به خاطر این تجمعات طبیعی شده و به روان نبودن ترافیکش عادت کرده‌ایم.

حدود سه سال از عمر چهارساله دولت تدبیر می‌گذرد و ژنرال‌های اقتصادی مشی کارگزاران و تفکرات لیبرالی که قرار بود ۱۰۰ روزه گلستانی به پا کنند از اقتصاد، اینک با تعطیلی بیش از ۶۰ درصد کارخانه‌ها و کارگاه‌ها روبرو شده‌اند. نابودی دامداری و کشاورزی به‌عنوان دو بال اشتغالی ذاتی کشور نیز هرروز داستانی در گوشه‌ای بپا می‌کند و اینک یک سؤال پیش می‌آید: برجام که رئیس‌جمهور آن را ابر گذرا می‌داند بارانش بر سرزمین کدام شهر و کدام حیطه کاری ریخته است؟ اقتصاد یا فرهنگ یا دیپلماسی و یا …؟

به قول کشاورزهای پیرمرد و باصفای شهر ما، ابر این باران در کویر باریده نه بر سر مزارع گندم و منطبق بر همین مثال، ابر برجام برای غیرها خوب برکات داشته: نجات کشاورزی و مشخصاً برنج هند از رکود با واردات بی‌رویه، نجات شکر زارهای خاور دور با واردات دو برابر موردنیاز داخل، واردات سیب فرانسه و نابودی باغات سیب دماوند، قراردادهای پرمسئله نفتی با شرکت‌های صاحب صبغه بدنام، از رکود درآوردن فیات و پژوی ایتالیا و فرانسه، واردات بی‌رویه میوه از ترکیه و ازقضا ۴ برابر شدن واردات مصرفی از آمریکا، تنها گوشه‌ای ناچیز از باران رحمت برجام بر خارجی‌هاست!! باید به دولت تدبیر لقب دولتی جهانی با تفکراتی بزرگ داد وگرنه چه کسی توان داشت شرق و غرب عالم اقتصادش را رونق دهد؟!!

چندین ماه از اجرای برجام می‌گذرد و آقای روحانی گویا مصاحبه‌ها و حرفهای قبلی خود را هم نمی‌خواند. آنجا که وی از لغو کلیه تحریم‌ها و پایان ممانعت‌ها از لحظه برجام می‌گفت و حال نه دلواپسان بی‌سواد بزدل بی شناسنامه بی‌غیرت که خود کابینه نیز صدایش درآمده. وقتی صالحی به‌عنوان دانشمند هسته‌ای کابینه از مشکلات اجرایی برجام گفت، روحانی سخنرانی کرد که در مورد هسته‌ای از عراقچی بپرسید. وقتی سیف به‌عنوان نفر اول بانکی کشور سوئیفت را بسته دانست و عبارت تقریباً هیچ را برای دست آورد برجام ذکر کرد، وقتی ظریف عصبانی از بدعهدی آمریکا می‌گوید، وقتی شمخانی منصوب آقای روحانی روند برجام را نامطلوب می‌داند و وقتی عراقچی عبارت راهزنی بین‌المللی را برای برجام عنوان می‌کند، باید هم ناخودآگاه آن حرف امام خامنه‌ای را به یاد بیاوریم که بارها بر ناخوش بینی به مذاکرات و بدعهدی آمریکا انذار داده بودند.

در رویکرد دیپلماسی التماسی باید هم برای حق علنی و قانونی خود التماس کنی و خواهش. وقتی تمام دارایی خود که صدها تن اورانیوم هست و هزاران سانتریفیوژ و قلب بی‌نوای راکتور اراک را یکجا در هولوکاستی هسته‌ای ماله می‌کشی و نابود می‌کنی، باید هم برای دلار حقوق این ملت رنج‌کشیده به التماس بیفتی و این تازه بقول آقای روحانی ۳ ماه بعد برجام هست و نه ۳۰ سال!.

اینک هیچ فردی، تکرار می‌کنم هیچ فردی از دولت، توان مناظره با منتقدان چند ماه قبل برجام را ندارد و هیچ بنی بشری از کابینه محترم دولت یک جمله حتی یک جمله نمی‌گوید دقیقاً برجام کجا را گشوده است و این گشادگی زایدالوصف دقیقاً در کجا اتفاق افتاده است؟ ممنونم از سیف و زنگنه و ظریف و معاونانش که حرفهای یک سال قبل ما را حالا بازگو می‌کنند. آری دستبرد چند روز قبل آمریکا به بیش از ۷ هزار میلیارد تومان دارایی ایرانی‌ها، تنها و تنها گوشه‌ای از ابر رحمت برجام بر اقتصاد آمریکاست. به یادآوریم تیترهای متناوب توپخانه رسانه‌ای اصلاحات را که ضرر ناشی از هرروز عقب افتادن برجام را ۱۰۰ میلیون دلار می‌دانست، یعنی در عرض این ۹۰ روز بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان سود باید نصیب کشورمان شده باشد!

رئیس‌جمهور عصبانی است و هرروز در صحبت‌هایش می‌خواهد به هر نحوی از عیار برجام فرجامی تاریخی بسازد ولی افسوس که دل‌خوش کردن به‌طرف بدعهد، پایانی جز این ندارد. ایران امروز در حوزه اعتبار پاسپورت بر اساس آمار موسسه جهانی هنلی اند پارتنرز، ارزش گذرنامه‌اش ۸۶ جهان بود در تیر ۹۲ و اینک به رتبه تأسف‌آور ۹۴ رسیده، یعنی بعد از لیبی کنگو و صدالبته جیبوتی!. کار دیپلماسی برجام بازی، اینک بجایی رسیده که حتی اگر وزیر ما بخواهد برود در عربستان برای حج ما مذاکره کند بدو ویزا نمی‌دهند و باید برود کشور ثالث!!. داستان ملال‌آور اجلاس ترکیه و اتفاقات آن نیز آن‌قدر تلخ است که نمی‌خواهیم بنویسیم.

برجام درست در نوزادی و شیرخوارگی! خود یعنی سه‌ماهگی به کما رفته است و وزیر خارجه آمریکا دائم از این صحبت می‌کند که ما و اسرائیل خیالمان بابت هسته‌ای ایران راحت شده و باید بدنبال حل مسائل منطقه باشیم.

آری با نوزاد به کما رفته نمی‌شود مشکل کشور را حل کرد و این همان ثمره‌ای را دارد که دائم عده‌ای بی‌نوا از هزاران کیلومتر دورتر به تهران می‌آیند برای تحصن و تجمعی کوچک و چند عکس و بعد خداحافظ!

برای خواندن دیگر نوشته های این نویسنده به اینجا بروید.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home3/abarnews/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405
 1. محمد می‌گه:

  آقاي قاسمي اون ۷ هزار ميليارد تومن رو كه همين همفكران شما اوراق بهادار امريكايي خريدن و در يك بانك امريكايي سرمايه گذاري كردن. والان اين سنگيه كه اين دولت بايد از چاه ندونم كاري دولت قبل دربياره

  • امید می‌گه:

   محمدجان اون اوراق طبق اسناد موجود و اعتراضات آقا عراقی در سال ۲۰۰۳حریداری شده بودند یعنی دقیقا در دوره …  چرا انقد بی انصاف و یا بیخبر هستید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • محمد می‌گه:

    سررسيد اوراق در سال ۸۷ و دراوج تنش ميان امريكا و ايران وتحريمهاي دلاري بوده كه مي توانست تبديل به نقد گردد و تمديد نشود

 2. ورزشکارر می‌گه:

  دوستان عزیز ابرکوهی همینطور که دارید از خیابون رد میشید روبروی امامزاده دقیقتر بگم رو بروی فلافل فروشی تو کوچه یه تور بستن کاسبای اون اطراف صبح که میشه میرن تیم انتخاب میکنند بازی میکنند تا ظهر و همچنین بعدازظهر هم ادامه داره.
  برید ببینید چه به سر ملت و مغازه دارای ما اومده.

  اهاییییییییی شماهایی که از قیامت و خدا دم میزنید پس جواب زن و بچه های اینارو کی میده.
  اره؟؟؟؟؟؟

 3. ورزشکارر می‌گه:

  آقای امین و محمد دو زار بده آش به همه خیال باش 
  چیکار سواد و کار نویسنده داری.
  اگه واقعا میتونی حرف ها رو جواب بديد یا علی، البته سوال هایی که از فرماندارتان شد را جواب ندادید،گوشمون کر میشه.یه خرده یواش تر.
  بعدشم فقط يه سوال و جواب بديد کافیه!!!
  واقعا هنوز صد روز نشده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. رضا می‌گه:

  واقعا خیلی بی انصافید ۸ سال خرابکاری کردند همفکرانتان حالا مدعی هستید چرا این سنگ ۱۰۰ روزه از چاه بیرون نیامد
  واقعا ….

 5. خرداد می‌گه:

  کاش بقول آقای سیف دست آورد برجام تقریبا هیچ بود ما همه چیز را در برجام دادیم کشور ده سال عقب رفت . ممنون آقای قاسمی که مینویسی از این افتراها ناراحت نشو که اینها را توان شنیدن حرف حق ندارند

 6. سامان می‌گه:

  برجام خورشید تابان
  ابر رحمت ودیعه خدا!! کاش آقای روحانی به ابرکوه می آمد و از وضعیت کشاورزی و دامداری ابرکوه دیدن میکرد

 7. حسین می‌گه:

  خوبه مصطفی را مومن می دانید معلوم میشه تو اصلاح طلب ها کسانی هستند که خدا را در نظر می گیرند وحرف می زنند.از این که برچسب خیانت وجنایت و… روی نویسنده نمی زنید و مطلب خود را می گویید جای شکر گزاری دارد.ممنون

 8. کارگر می‌گه:

  دوستان نگران قیامت نویسنده نباشید فکری برای اموال غارت شده کنید

 9. برجامیان می‌گه:

  عراقچی هم که گفت ۲ میلیارد تقصیر دولت قبل نیست دوستان اصلاحات ابرکوه گویا خبر همفکرهاشونم ندارن!

 10. assss می‌گه:

  سلام:بنا بود اقای روحانی صد روزه درستش کند.او می گفت من این توانایی در وجودم است که دیگران ندارند.او کلید شکسته اش را نشان می داد.چه شد؟ چه شد؟ نکند فکر کرده بود مملکت داری مثل پست های قبلی ایشان فقط گزارش دادن است؟بخدا بجای دانستن سواد نویسنده کمی فکر کنید که بعد عید تا الان چند درصد از اجناس گران شده .باید گفت این نسخه شفا بخش تورم.برجام دیگر جواب نمی دهد.بخدا منطقی باشیم.

 11. شاکر می‌گه:

  در ابرکوه خروسها دیرتر از موعد مقرر میخونن بنظرم تقصیر دولت قبله!!

 12. ناشناس می‌گه:

  بله محمدآقا وشیرازی وقاسمی تاآنجا که من درطول زندگیم دیده ام همیشه مشتی افراطی که دائما از ضعف حافظه تاریخی ملت استفاده کرده اندتاجریان مخالف را بکوبند به دسته گل هایی که دولت محبوبشان به آب داده وجز حقارت وبر باد دادن فرصت هاوسرمایه ها ی مادی معنوی کشور سود دیگری نداشته هرگز اشاره ای نمی کنند.کدام دستاورد هسته ای؟اینکه ۱۸۰میلیارد دلار را به جیب روسیه و چین کاسبان داخلی تحریم وهمپالکی های احمدی نژاد بریزی ودرازایش یک میلیون وششصد هزاردلار کیک زرد حاصل کنی عزت وافتخاراست؟رییس جمهور بی ادبی که هیچ جای دنیا محلی از اعراب نداشته باشد وحتی چهار جمله زبان خارجی نداند مایه افتخار شماست چون ….. است و بی حساب به عده ای رانت میداد.

 13. رضا می‌گه:

  رفقای عزیز، نگارنده مقاله حرفهای خود دولتیها رو تو مقاله اورده چرا پریشان خاطر میشوید؟!!

 14. ابرکوهی می‌گه:

  نمی دانم چرا هر وقت این بنده خدا مقاله ای میزنه و حرفی میگه هیچ کی تو شهر جواب منطقی بهش نمیده اون از ۱۸ سوالش اینم از این کامنت های توهین آمیز
  . شما به شغل و در آمد ایشون چیکار دارید جوابش رو بدید

 15. شیرازی می‌گه:

  احسنت آقا مصطفی
  همیشه در طول تاریخ حرف حق را با ناسزا جواب میدادند
  بنویس و از این های و هوی نترس
  شیرمادرت حلالت

 16. علی می‌گه:

  اقا مصطفی، من شما را مومن، انقلابی و در بسیاری زمینه ها منصف می دانم فلذا این متن شما را صادقانه نمی بینم بنا به دلایل ذیل:
  الف) دولت نور چشم و محبوب اصولگرای شما رفته از کشور متخاصم و در حال جنگ با ما مبلغ دومیلیارد دلار اوراق قرضه خریده است. کجای عقل سلیم موافق این کار است؟!! در ضمن این پول در همان دولت در امریکا بلوکه شده است مزید استحضار ب)چرا خدا پیغمبری اذعان نمی کنید که دیپلماسی از نوع سعید جلیلی اسمش دیپلماسی نیست، نتیجه اش چیزی جز خرید زمان نیست و … الان قیمت بین المللی هر کیلو اب سنگین ۲۷۰ دلار است، خدا پیغمبری می ارزد که هزاران برابر خرج کنیم و متحمل هزینه های جانبی بشویم و بعدش دانش فنی تولید اب سنگین را به دست بیاوریم ج) از این درد دلها فراوان است برادر ….. ج) فرموده اید رییس جمهور عصبانی است خوب بهتر از رییس جمهور بی ادب است که، فراموش نکنیم مرحوم عسکراولادی ضمن اشاره به رییس جمهور قبل (نقل به مضمون) گفت رییس جمهور باید حداقلی از شخصیت و ادب را داشته باشد د) سیف رییس بانک مرکزی در امریکا گفته تقریبا هیچ خوب عزیزم این حرف دقیقا انجا باید زده می شده و مصرف انجایی داشته، مثل هزاران جمله ایت الله خاتمی در نماز جمعه که فقط مصرف داخلی دارد و اگر در مجامع بین الماللی مطرح شود هزار و یک عواقب برای مان دارد، چرا نمی گویید افرین سیف که در جمع خودشان انها را زیر سوال بردی و از ترس ما دلواپسان جمله ات را نخوردی
  د) خودم و شما را به تقوی دعوت میکنم

  • اکرمی می‌گه:

   با سلام .طبق نظرمسئولین دولت کنونی که مجبورشدن اعلام کنند -این دو میلیارد دلار مربوط به دولت اصلاحات می باشد که دراروپا سرمایه گذاری کرده.
   یک جستجوی ساده انجام بدهید اخبار ان را می بینید

 17. وحید می‌گه:

  آقای قاسمی شما فقط بگو باعث و بانی شروع این مشکلات کی بود؟ این غده سرطانی از کجا وارد مملکت شد ؟ کیا تو رشدش کمک کردن؟ ضمنا ریس جمهوری گاهی عصبی، بهتر از رویس جمهور بی ادب است

 18. امین می‌گه:

  سلام و درود،

  واقعاً انصاف و عقل هم موهبتهای خوبی هستند آقای قاسمی، به خدا روز قیامت هم در کار هست، واقعاً میتونید اونجا جواب این نوشته هاتون رو بدید.

  شما که این مقالات زیبا رو مینویسید، میتونم بپرسم مدرک تحصیلیتون چیه و تهران به چه کاری مشغول هستید؟ انشاالله که درآمدتون به تحریم ها وصل نبوده.

  انشاالله خدا همه ی ما رو به راه راست هدایت کنه.

  • محمد می‌گه:

   دوست عزیز دوره مظلوم نمایی قبلا تمام شده بود.دوره سروصدا کردن هم الان تمام شده.
   احتمالا وزیر امورخارجه و ریس بانک مرکزی اقای روحانی و اقای صالحی کاسب تحریم هستند.!نویسنده مقاله تا  آن جا که می دانم کارمند است.
   بهتر نیست با دلیل نوشته های اینچنینی را جواب دهید

   • امین می‌گه:

    سلام و درود آقا محمد،

    برای مقاله ای که از اول تا آخر سخنان نابجاست، چه دلیلی بیاوریم، فقط در تعجبم از کسی که تهران زندگی میکنه، یا واقعیات را نمیبینه، یا دوست نداره ببینه و یا میبینه و متاسفانه جوری دیگری نوشته و برای همشهریانش در ابرکوه میفرسته.

    بنده شخصاً برام سوال هست که سایت محترم ابرنیوز برای چی هر مطلبی که به دستش میرسه رو روی سایت قرار میده، بنده پیش داوری نمیکنم ولی برام جالبه که بدونم مدرک تحصیلی نویسنده این مقاله چیه و آیا صلاحیت لازم برای تحلیل سیاسی دارند یا نه؟ ممنون میشم ابرنیوز یا خوده ایشون جواب بدن.

    با تشکر

  • محمد می‌گه:

   لابد شما خودتان الحمدولله از موهبت عقل برخوردارید پس جوابش را با استدلال و منطق بدهید نه با این ننه من غریبم بازیها و به روز قیامت وعده دادنها .آری انصاف و عقل موهبت خوبی هست وهمه احساس میکنند فقط خودشان از آن برخوردارند و دیگران از آن بی بهره.

 19. نصير می‌گه:

  چرا فرماندار جواب جوان هاي انقلابي را نداد ؟ اگر از كسي كمك بگيريد بد نيست 
  فرماندار بايد خيلي دانا باشد

 20. ب. غیرت می‌گه:

  برجام درست در نوزادی و شیرخوارگی! خود یعنی سه‌ماهگی به کما رفته است
  چقدر درست گفتید

 21. م. شمسی می‌گه:

  ابر برجام بارانی ندارد آقای روحانی کاش متوجه میشدید

 22. اکرمی می‌گه:

  راستی فرماندار جواب اون ۱۸ سوال رو داد؟

 23. مهدی می‌گه:

  درود برتو ای مرد بیدار غیرتمند که حق مطلب را اداکردی اما افسوس و هزار افسوس که فرزندان ما باز باید در تاریخ بخوانند…. عهد نامه ذلت بار برجام را به همراهی یک مشت غرب باوران خوش خیال بر ایران عزیز تحمیل کردند و طرفدارانشان هم در میان بهت و حیرت مردم هر دم از مزایا و محسنات برجام افسانه ها بافتند و در بوق و کرنا دمیدند که : ” برجام را خدا آورد”؟؟؟!!!!

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2021 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net