برگی از تاریخ عزاداری ابرکوه؛ تاریخچه دسته های زنجیرزنی خاص ابرکوه در دهه ۱۳۲۰(۸نظر)

برگی از تاریخ عزاداری ابرکوه؛ تاریخچه دسته های زنجیرزنی خاص ابرکوه در دهه ۱۳۲۰(۸نظر)

ابرنیوز:در این گزارش تاریخ عزاداری ابرکوه را با مرور تاریخچه دسته های زنجیر زنی های ویژه ابرکوه ورق می زنیم.
بسیاری از آیین های عزاداری در شهرستان ابرکوه در کشور منحصر به فرد است و مورد توجه قرار دارد.
یکی از این مراسم زنجیرزنی خاص ابرکوه است که به همراه موسیقی عاشورایی ابرکوه که به ثبت میراث معنوی کشور نیز رسیده است اجراء می شود و قابلیت ثبت در فهرست میراث معنوی کشور را دارد.
امروزه تمامی هیئات مذهبی ابرکوه صف های طویلی از دسته های زنجیر زن دارند که پیشاپیش هیئت و بعد از دسته طبال ها به حرکت در می آیند و با سنگینی هر چه تمام و بی ریا زنجیرها را به پشت خود فرود می آورند و اشک های عزاداران حسینی را از دیده ها روان می کنند.
در این میان مداحان دسته های زنجیر زن که خود نیز در حال زنجیر زنی هستند و اغلب آن را پیرغلامان حسینی تشکیل می دهند با نواهای حزین می خوانند و زنجیرزنان نیز در پاسخ به ندای آنان، همراهی می کنند.
در گفتگو با یکی از مداحان دسته های زنجیرزنی و از پیرغلامان حسینی برگی از تاریخ عزاداری ابرکوه در مورد دسته های زنجیر زن در دهه ۱۳۲۰ را به تصویر کشیده ایم.
مرحوم حاج محمدرضا اخلاقی از مداحان قدیم دسته های زنجیرزنی ابرکوه که سال گذشته به دیار حق شتافت در گفتگویی با ما شرکت کرده بود و یاری گر به تصویر کشیدن این گزارش شد.

این پیرغلام حسینی در مورد تعداد زنجیرزنان هیئت های زنجیر زن قدیم ابرکوه اظهار داشت:جمع تعداد زنجیرزنان محلات ابرکوه در سال های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۴ ، ۲۴ یا ۲۵ نفر بود.
اخلاقی اسامی این افراد را هم به یاد دارد و می گوید :دسته زنجیرزنی محله دربقلعه در آن زمان شامل حاج حسن ملاعلی نقی،استاد غلام مهدی،حسین عباس باقر،میرزامحمود بی بی جان،محمد حسین میرزا احمد،حاج میرزاحسین عادل،محمدرضا اخلاقی،محمد بذرافشان،جعفر حسینیان وعلی فلاح زاده بود.
وی اضافه می کند:دسته زنجیرزنی نبادان نیز در آن زمان شامل احمد میرزا علی قهرمانی،حاج مراد امیدوار،علی بابا شرافت،حسین رضاقلی ،عباس احمد،سید مرتضی سید و محمد حاج عباس بودند.
اخلاقی ادامه می دهد:دسته زنجیرزنی دروازه میدان و گل کاران در آن زمان نیز شامل عباس آخوند نیکزاد،امیریان،احمد هوشمند،عباس زارع جعفر از گل کاران،رضا طحانی ازگل کاران ،عباس طحانی از گل کاران و حاج عزت ا… از محله طاووس بود.
مرحوم اخلاقی برخی از اولین نوحه های دسته های زنجیر زن ابرکوه را که خود می خوانده است و هنوز نیز برخی از آن ها خوانده می شود را بیان کرد که در پایان این گزارش می آید.
مظلوم حسینم/محروم حسینم
عطشان حسینم/محروم حسینم
بی کس حسینم/بی سر حسینم
مادر نبودی/بینی چه ها شد
دست عباسم/از تن جدا شد


حسینم وا حسینم وا حسینم/شهیدم وا شهیدم وای شهیدا
شهید کربلا منزل مبارک/به هر شام و مصاح منزل مبارک
تو بودی وارث ملک سلیمان/چرا انگشت و انگشتر نداری
به کهنه پیرهن کردی قناعت/چرا آن کهنه را در برنداری
غریبانه چرا جان می سپاری/ بمیرم من مگر مادر نداری


عکس و گزارش:رحیم میرعظیم

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. ناشناس می‌گه:

  دستجات عزاداری معرف نبوغ مذهبی و حسبنیه های قدیم بیانگر قدمت ابرکوه است

 2. سید رسول رسولی می‌گه:

  سلام من تصاویر کاروان دوم محرم سال پیش رو میخوام 

  سلام مفهوم نبود

 3. نبادانی می‌گه:

  خوب بود . فقط عکس کمی در سایت است.

  —————
  سلام در قسمت های محتلف گزارش های تصویری وجود دارد و در حال تلاش برای دسته بندی آن ها و دسترسی آسان تر همراهان به آن ها هستیم.

 4. اخلاقی می‌گه:

  ممنون از مطلب خوبتون
  من نوه ی مرحوم اخلاقی هستم و بسیار خوشحال شدم وقتی مصاحبه ایشون رو تو سایت دیدم. امیدوارم خدا روح ایشون رو شاد کنه

 5. علی می‌گه:

  مرسی همشهری !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. احمد مولودی می‌گه:

  شادی روح مرحوم حاج محمدرضا اخلاقی و دیگر عزیزان متوفی ، که به هر نحوی در عزداری حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام خدمت نموده اند طلب غفران رحمت الهی و هم نشینی با آن خاندان عصمت وطهارت را داریم.

 7. احمد مولودی می‌گه:

  سلام علیکم …با سپاس فراوان از برادر ارجمند میر عظیم که همواره درتلاش هستند که اخبار روز واخبار دیروز وروزهای گذشته را به نحو مطلوب به رویت دیگران برسانند ، و همانطور که خودشان استحضار دارند ، برخی از افراد خواسته ویا ناخواسته مطالبی را می گویند ویا می نویسند ، که خدای ناکرده تحریف تاریخ را منجر می گردد، در تعالیم دینی اسلامی گناهانی هستند که از گناهان عادی بزرگتر و متفاوت هستند و در قرآن و روایات امامان شیعه بر مرتکبین آنها وعده آتش دوزخ داده شده‌است.که می توان نمونه ی بارز آن را در مطالبی است که برخی از افراد خواسته ویا ناخواسته به دلایلی من جمله عقد وحساسیت محلی ابراز می دارند . متاسفانه برخی از بزرگان نیز شاید با گفتن مطلبی اخرت خویش را به همین سادگی ببازند . داستان عزاداری درابرکوه خصوصاٌ در مورد شروع هیئآت مذهبی و همچنیین طریقه عزاداری تاریخ مستندی دارد ، که با کمال تالم وتاسف ، تاکنون به درستی بیان نشده است … آیه ۷۲ سوره فرقان می‌فرماید: «…هر کس به دروغ و ناحق شهادت دهد مومن نیست و مرتکب گناه کبیره شده‌است». … والامر یؤمئذ لله

  سلام بر دوست عزیز همیشه همراه/متأسفانه علی رغم پیگیری های ما حتی خود شما نیز آن چه از تاریخ عزاداری در شهرستان ابرکوه می دانید در اختیار ما قرار نداده اید و برخی از آقایان نیز که شاید محله خود را ذینفع می دانند فقط به انتقاد بسنده می کنند.
  رویه ما تحقیقات از افرادی است که در نیت آن ها شک نداریم اما همانطور که می دانید تاریخ شفاهی گاهأ به واسطه گذشت زمان و به صورت ناخواسته در بیان دچار ضعف هایی است و رویه ما بر این است که با درج نظرات افراد مطلع، به غنای مطالب بیفزاییم.
  تاکنون نیز موردی از تحریف توسط خوانندگان به ما گزارش نشده است و انتقادات دوستانی نظیر شما نیز تنها به کلی گویی و نه بیان مصداق ها منجر شده است.
  منتظر مطالب پربار شما و تمامی دوستان خواهیم ماند.

 8. همشهری می‌گه:

  با سلام و سپاس
  “مصاح” غلط است و کلمه صحیح “مسا” (یعنی عصر) می باشد.

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net