گفتگو با اولین مداحان ابرکوه+عکس/مرحوم حسن کارگر(12) نظر

گفتگو با اولین مداحان ابرکوه+عکس/مرحوم حسن کارگر(12) نظر

ابرنیوز:در این گزارش بخشی از گفتگوی مرحوم حسن کارگر از محققان شهرستان با اولین مداحان ابرکوه را می آوریم و با حال و هوای عزاداری ابرکوه در دهه 1320 آشنا می شویم.با ذکر فاتحه ای برای تمامی پیرغلامان حسینی که در بین ما نیستند و به خصوص اولین مداحان ابرکوه که به اذعان مردم  مردانی خدایی بودند این مصاحبه را می خوانیم.

– یکروز دو نفر از نوحه خوان های قدیم را که در قید حیات هستند و هر یک بیش از 85 سال دارند ملاقات کردم و از مراسم عزاداری در گذشته سوال کردم.

 نام آن ها “استاد رضای حسین مهدی” و” استاد عابد حمامی ” است و اکنون به صحبت یکی از آن ها  گوش می کنیم که مورد تأیید دیگری هم بود.

استاد رضا گفت:من و این استاد عابد نوجوان بودیم و در مجالس روضه خوانی هر گاه فرصتی به دست می آمد و آخوندی دیر می رسید زوجی یا انفرادی نوحه هایی که از سروده های شعرای محلی بود می خواندیم. یکروز آقای “آسید محمد مجتهد” دنبال ما فرستادند. به منزل ایشان در محله درب قلعه رفتیم.وارد که شدیم دیدیم چند نفر دیگر هم حضور دارند منجمله “فتح الله حسین عباس” و” نایب علی اکبر” و دو سه نفر دیگر.

 آقای حاجی ما را دعوت کرد و به یکی از اتاق ها رفتیم و نوحه ای را به ما تعلیم کرد. اول خودش با آهنگ آن را خواند و ما بلافاصله آن را تکرار کردیم و مورد قبول واقع شد و بعد آهنگ هایی هم به” نایب علی اکبر” یاد می داد که با طبل بنوازد.

 به هر حال آن سال دسته عاشورا با طبل و شیپور و زنجیر زنی با آهنگ برگزار شد و خیلی هم زحمت کشیدند تا توانستند ترتیب کار را بدهند و هر سال از سال قبل بهتر و مرتب تر اجراء می شد تا به این صورت که می بینید  و تا حدود 35 سال در ابرکوه فقط یک هیئت بود که از تمام محله ها در آن شرکت می کردند ولی از سال 1327 یکی از محله ها انشعاب کرد و دسته جداگانه تشکیل داد و همین طور محله ها منشعب شدند، به طوری که در مرکز خود شهر به تنهایی 6-7 هیئت دارد که جمعیت کوچکترین دسته محله، چندین برابر آن زمان است که همه یک هیئت داشتند .

8

استاد رضای حسین مهدی، از نخستین مداحان ابرکوه

 استاد عابد دنباله صحبت را گرفت و گفت:از اول محرم تا روز ششم، فقط مجالس روضه خوانی بود و از صبح هفتم، اول وقت هیئت دراویش با “شده” و علم در حالی که گیسوی خود را پریشان کرده و لباس مخصوص درویشی پوشیده “شاخ نفیر”ها و “چنته ها” و” حمایل تسبیح هزار دانه” به گردن و تبرزین ها و … .. در دسته، با ذکر” نادعلیأ علیأ یا علی” از محل درویش ها حرکت می کردند و این درویش ها که همه لباس سفید می پوشیدند با موهای بلند و سفید ؛پیرها در جلو و جوان ها و نوجوان ها از دنبال، به صورت دو صف یک منظره دیدنی و فراموش نشدنی را درذهن باقی می گذاشت. خلاصه این که تا سربالایی خانه فتح الله (پدر بزرگ محقق) می آمدند و فتح الله گوسفند بزرگی از گله خودش را که از شب قبل آماده کرده بود جلوی هیئت می کشت و با یک دسته یونجه که مرتب در قدح گلاب می زد بر سروروی هیئت گلاب می پاشید و هیئت دعای مخصوص می خواند. آن گاه فتح الله با هیئت حرکت می کرد و در محل حسینیه که قبلأ زنجیر زن ها و سینه زن ها با دسته طبال ها حاضر شده بود می رفت و جلو می افتاد.

9

استاد عابد حمامی، از نخستین مداحان شهرستان ابرکوه

 طبال ها از پشت سر و زنجیر زن ها در دو صف ؛در حالی که کوچکترها جلو وبزرگترها دنبال حرکت می کردند و دسته سینه زن ، به دنبال زنجیر زن ها به طرف مجالس روضه خوانی می رفتند؛ در مجالس، آهنگ مخصوصی می نواختند و زنجیر می زدند. پس از چند دقیقه چاوش می خواندند و چاووش خوان 3-2 دفعه چاوش می خواند و بیرون می رفتند.

صبح روز عاشورا طبق معمول، دسته دراویش به در خانه فتح الله می رفتند و آن روز وی در هیئتی دیگر از دراویش استقبال می کرد؛ یعنی به جای پیراهن بلند مشکی، کفنی سفید می پوشید و شمشیری برهنه در دست داشت و یک دستمال پر از کاه را در دست دیگر، مقداری کاه بر سر افراد هیئت می پاشید و جلو می افتاد تا به حسینیه می رسیدند. تمام گروه های  عزادار حاضر بودند. دسته دراویش راه را باز می کرد و می رفت در مسیر حرکت می ایستاد و همان ذکر” نادعلیأ… “را ادامه می داد…..

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. میربقائی می‌گه:

  کجای شیراز؟؟
  توی هیات ابرقوئی های مقیم شیراز که ندیدمش

 2. همشهری می‌گه:

  بایدعرض کنم که خودم عینا گزارشی از حاج آقاامیرعظیمی دیده ام که ایشان از آقا میرزا عبدالغنی رجایی به عنوان شخصی که پایه گذار عزاداری به سبکی که امروزه ما شاهدآن هستیم (یعنی زنجیرزنی همراه با طبل ونحوه طبل زنی )نامبرده اند . درواقع آقا میرزا عبدالغنی رجایی باتوجه به اینکه ایشان در چندین علم اجتهاد داشته اند من جمله در علم موسیقی ، آهنگ ونوای طبل زنجیر زنی که در نوع خود منحصربه فرد است را ابداع نموده اند وتعدادی را آموزش داده اند ازجمله شاگردان خود آقای سید علی اکبرعظیمی پدر بزرگوار حاج آقاامیر وآقا سیدعبدالصمد نبوی واین دو بزرگوار افراددیگری راآموزش داد ه اند.

 3. حیدری می‌گه:

  عجیب شهری است ابرکوه من این دو بزرگوار و پیر غلام را می شناسم اما کربلایی حسین فلاح زاده را می شناسم چندین بار در شهرمون پای روضه هاش نشستم عالی بوده

 4. تهرانی می‌گه:

  من از شهر تهران به این سایت سر زدم اگر اینطوری که شما مطلب گذاشتید و از کامنت ها مشخص هست واقعا چنین مداحانی دارید که حتی نوه نتیجه ها هم مداح باشند ابرکوه باید دارالعباده شود نه یزد

 5. زمانی می‌گه:

  برای ما افتخاره در ابرقو چنین مداحانی داشتیم و حالا جوانان ادامه دهنده راه آنها هستند

 6. زهرا می‌گه:

  آره صدای خوبی دارن ان شااله امام حسین گرمترش کنند

 7. افضلی می‌گه:

  از حاج حسین فلاح زاده مداح ابرقویی اصل

 8. افضلی می‌گه:

  لطفا گزارشی در مورد ایشان تهیه کنید برای من که یه ابرقویی هستم افتخاره

  از کی؟

 9. آدمی می‌گه:

  haj hosein dar shiraz madahi mikone man chandeen baar dar heyat ishun ro ziyarat kardam abarghu ham miyan man didameshun parsal 28 safar to tekye jahanestan davateshun karde budan

  نظرات به زبان انگلیسی تأیید نمی شود و این بار یک استثنا است

 10. سارا می‌گه:

  حالا کی هست این حسین فلاح؟

 11. پدرام می‌گه:

  سلام -من خودم از کربلایی شخصا سوال کردم ایشان این موضوع را تایید کردند مداح با اصل و نسب یعنی همین

 12. علیرضا می‌گه:

  بله ایشان جد کربلایی حسین فلاح زاده از مداحان معروف شیراز هست

 13. علیرضا می‌گه:

  سلام واقعا برام جالب هست ایشان جد حاج حسین هست؟؟؟؟

 14. بچه هیئتی می‌گه:

  سلام استادعابد حمامی جد مادری حاج حسین فلاح زاده از مداحان معروف شیراز می باشند

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net