عضو هیئت امنای مسجدجامع ابرکوه:مسجد جامع تاریخی ابرکوه متولی ندارد

عضو هیئت امنای مسجدجامع ابرکوه:مسجد جامع تاریخی ابرکوه متولی ندارد

ابرنیوز:عضو هیئت‌امنای مسجد جامع ابرکوه گفت: مسجد جامع تاریخی و به ثبت رسیده ایران متولی خاصی برای نگهداری ندارد و همین امر مشکلات بسیاری را به دنبال داشته است.

حسین برزگر در گفتگو با خبرنگار سایت خبری ابرکوه اظهار داشت: مسجد جامع ابرکوه که از آثار تاریخی ارزشمند ابرکوه و استان یزد به‌حساب می‌آید و معروفیت کشوری دارد مسجدی است که در میدان اصلی شهر ابرکوه قرار دارد و به هیچ طیف و محله خاص این شهر تعلق ندارد.

وی افزود: در این مسجد علاوه بر این‌که مردم نقاط مختلف شهر حضور دارند شاهد حضور مسافران زیادی نیز هستیم که نماز خود را در این محل اقامه می‌کنند.

برزگر گفت: با توجه به این‌که این مسجد تعلق به محله خاصی ندارد و به‌واسطه این‌که کمتر کسی در مورد این محل احساس مسئولیت می‌کند و حجم مراجعه‌کنندگان به این مسجد با توجه به فضیلت‌هایی که برای اقامه نماز در مساجد جامع برشمرده‌اند زیاد است، مشکلات بسیاری برای اداره آن وجود دارد.

مسجد جامع

عضو هیئت‌امنای مسجد جامع ابرکوه ادامه داد: مشکل اصلی در این زمینه نبود درآمد برای تأمین هزینه‌ها است و علیرغم این‌که این مسجد جزء آثار تاریخی است و از طرفی زمین آن به گفته مسئولان اداره اوقاف، وقفی است هیچ منبع درآمدی بابت این موارد نداریم.

وی افزود: مساحت مسجد جامع ابرکوه بیش از سه هزار متر است و نظافت کردن آن نیز مشکل است و ما تنها و با مشکلاتی که برای تأمین هزینه‌ها داریم قادر به تدارک و نظافت شبستانی هستیم که مردم در آن نماز می‌خوانند، زیرا تنها با کمک‌های محدود نمازگزاران توانسته‌ایم که یک خادم با ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان حقوق در اختیار بگیریم و اعضای هیئت‌امنای مسجد خود نیز از کمک‌کنندگان هستند و نکته این است که بسیاری از این کمک‌ها نیز به‌واسطه مشکلات مالی مردم با تأخیر بسیار جمع‌آوری می‌شود.

برزگر ادامه داد: با این کمک‌ها و به‌سختی، حقوق خادم مسجد و هدیه‌ای برای امام جماعت این مسجد فراهم می‌شود و خوشبختانه با توجه به این‌که امام‌جمعه ابرکوه نماز را در این مسجد اقامه می‌کنند از این لحاظ مشکلی نداریم.

وی بیان کرد: به‌واسطه مشکلات مالی، تنها در ساعات اقامه نماز مسجد بازمی‌ماند و با اعتراض‌های زیادی در این مورد روبرو هستیم و در بسیاری از اوقات شبانه‌روز مسافران نماز خود را در محوطه بیرون از محوطه مسجد می‌خوانند.

برزگر با اشاره به این‌که میراث فرهنگی مدتی پیش اقدام به مرمت این مسجد کرده است گفت: کمک‌های میراث تنها به مرمت بنا منحصر می‌شود، درحالی‌که باید برای نگهداری بناهایی که مرمت می‌شود نیز چاره‌اندیشی کرد ولی مسئولان ذی‌ربط نگهداری مسجدی را که از سراسر کشور بازدیدکننده دارد در حیطه وظایف خود نمی‌دانند.

وی ادامه داد: اداره اوقاف شهرستان نیز هزینه‌ای برای نگهداری و نظافت مسجد به ما اختصاص نداده است.

برزگر گفت: اگر برای این مسجد که در کشور بسیار مطرح است و بیشتر اوقات بازدیدکننده دارد ارزش قائل هستیم باید حداقل‌ها را برای بازدید ایران‌گردان و جهانگردان در این محل فراهم کنیم و حداقل امکانات در این زمینه، باز بودن دائم درب این مسجد و نظافت دائمی آن است.

به گزارش فارس، مسجد جامع ابرکوه که با عنوان مسجد دوقبله ایران شناخته می‌شود و محراب گچ‌بری زیبای آن نیز معروف است از بناهای ثبت‌شده در فهرست میراث ملی ایران به‌حساب می‌آید.

این مسجد همه‌روزه شاهد حضور ایران‌گردان و جهانگردان بسیاری است که برخی اوقات به‌واسطه بسته بودن درب‌های آن موفق به دیدار از این مسجد تاریخی نمی‌شوند.

 

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net