احداث آسایشگاه سالمندان ابرکوه در گیرودار اما و اگرها/ وقتی خیران هم به بن‌بست می‌رسند(۲نظر)

احداث آسایشگاه سالمندان ابرکوه در گیرودار اما و اگرها/ وقتی خیران هم به بن‌بست می‌رسند(۲نظر)

ابرنیوز:خیران همواره به عنوان بازوی توانمند دولت‌ها در امور عمرانی مورد توجه بوده‌اند اما به نظر می‌رسد خیران هم این روزها با بن‌بست‌ها و اما و اگرهای اداری مواجه هستند که نمونه آن را می‌توان در آسایشگاه سالمندان ابرکوه مشاهده کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از ابرکوه، در حالی که دولت به دلیل کمبود منابع مالی، مدام از عجز خود برای انجام بسیاری از امور عمرانی و تکمیل پروژه‌های قبلی سخن می‌گوید، هنگامی که خیران برای انجام و تکمیل یک پروژه پای کار می‌آیند، سنگ‌اندازی‌هایی در مسیر آنها انجام می‌شود که در نهایت ممکن است به صرف‌نظر آنها از اجرای یک پروژه خیری بینجامد.

امور پیچیده اداری که گاه اجرای یک پروژه را به بن‌بست می‌رساند، نبود زیرساخت‌های لازم نظیر آب و برق و عدم تامین آن از سوی دولت برای آغاز اجرای پروژه‌ها و … از جمله مسائلی است که خیران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

ppppppppppppppppppppppppppppp

خیران انتظار دارند با تقبل اجرای برخی پروژه‌ها، حداقل کمک‌های دولتی پشتوانه حرکت آنها باشد زیرا خیر علاوه بر ساخت و تجهیز یک ساختمان، نمی‌تواند زیرساخت‌هایی نظیر آب، برق، راه و … را نیز خود تامین کند.

یکی از خیران ابرکوهی که بانی ساخت آسایشگاه سالمندان ابرکوه است نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از همین بی‌توجهی‌ها ابراز ناراحتی کرد و اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد نمی‌توان انتظار هیچ همراهی از سوی دولت با خیران برای پیشبرد برنامه‌ها داشت، برنامه‌هایی که اغلب آنها باید توسط خود دولت اجرا می‌شد.

* سرای سالمندان ابرکوه ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

خبرنگار فارس در ابرکوه به عنوان نخستین رسانه‌ای که اقدام به تهیه گزارش از این پروژه کرده، پای در سرای سالمندان ابرکوه که توسط یک فرد خیر در حال ساخت است، گذاشته است.

بانی این پروژه اظهار داشت: سرای سالمندان ابرکوه اکنون بالای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و می‌تواند در فضایی به مساحت ۵ هزار مترمربع با هزار و ۸۰۰ متر زیربنا که ۳۰۰ متر آن به فضای اداری اختصاص داده شده، احداث شود و البته فضای آن با توجه به نیاز این مجموعه، قرار است به ۲۰ هزار مترمربع افزایش پیدا کند.

سید محمدتقی قیومی‌نیا بیان کرد: این سرا می‌تواند ۶۰ سالمند ابرکوهی را با بهترین امکانات زیر پوشش قرار دهد.

نکته جالب این است که عملیات ساخت سرای سالمندان ابرکوه توسط شخصی انجام شده که در زمان کودکی این شهر را ترک کرده و چندان نمی‌تواند روابط عاطفی قوی با شهر محل تولدش داشته باشد اما با این وجود به نیازهای این شهر توجه داشته و برای ساخت خانه سالمندان اقدام کرده است.

حکایت ساخت این فضا از آنجا آغاز شد که سید محمدتقی قیومی‌نیا که پدرش مرحوم آقاسید محمد قیومی واعظ معروف این شهر است و همه او را می‌شناسند، بعد از سالیان زیاد دوری از شهر و کشورش، تصمیم می‌گیرد که به یاد پدرش خدمتی در این شهر انجام دهد.

قیومی‌نیا با مشورت با مسئولان شهر و استاندار سابق یزد تصمیم به ایجاد آسایشگاه سالمندان در ابرکوه می‌گیرد، امری که به گفته مسئولان فعلی و قبلی، یک نیاز ضروری در این شهرستان است اما در مسیر انجام این کار خیر با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود که انجام کار او را به تأخیر می‌اندازد.

* هزینه‌های انجام یک کار خیر چندین برابر شد

سید محمدتقی قیومی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ابرکوه اظهار داشت: درآمد من هیچوقت از ایران نبود و حتی ۱۸ سال در خارج از کشور به فعالیت مشغول بودم اما همه این مسائل باعث نشد که از فکر مردم شهر خود غافل شوم.

وی ادامه داد: با مشورت‌هایی که در مورد نیازهای ابرکوه انجام دادم، طرح ساخت سرای سالمندان را اجرایی کردم و بنا را بر آن گذاشتم زمانی که ساختمان را ساختم، آن را تحویل اداره بهزیستی بدهم تا به بهره‌برداری برسد.

این خیر ابرکوهی با بیان اینکه زمین مورد نیاز از طرف مسئولان تأمین شد، بیان کرد: قرار بود این کار یک ساله به انجام برسد که تاکنون سه سال به طول انجامیده و برخی از تأخیرهایی که فکر آن را هم نمی‌کردیم، باعث شد که علاوه بر تأخیر در ساخت این موسسه، هزینه‌ها نیز به مرور زمان افزایش پیدا کند.

وی افزود: برای مثال تأمین برق حدود ۱۰ ماه و آب نیز چهار ماه به طول انجامید که علت‌های اصلی عقب افتادگی کار بود و مشکلات خاصی که برای پیمانکار پیش آمد، مزید بر علت شد.

قیومی‌نیا اضافه کرد: حدود چهار سال پیش که کار احداث این مرکز را آغاز کردیم، حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان برای تکمیل پروژه در نظر گرفته بودیم که به گفته مدیرکل وقت بهزیستی استان یزد، مبلغ مناسبی بود اما با تأخیرهای پیش‌بینی نشده در مسیر اجرا، تاکنون حدود یک میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم و هنوز نیز فضا کامل نشده است.

وی افزود: در آغاز کار به این مسئله فکر نمی‌کردیم که باید برای گرفتن امتیاز آب و برق هزینه‌ای پرداخت کنیم در حالی که چنین نبود.

* ناگزیر از تجهیز سرای سالمندان ابرکوه هستیم

این خیر ابرکوهی اظهار داشت: تصورمان این بود زمانی که ساختمان را ساختیم، برای بهره‌برداری آن را تحویل بهزیستی شهرستان می‌دهیم اما اکنون متوجه شدیم که بهزیستی بودجه‌ای برای تجهیز این مکان ندارد و در حد توان در همین زمینه نیز تلاش می‌کنیم.

قیومی‌نیا در مورد مختصات خانه سالمندان ابرکوه گفت: تلاش شده تا استانداردهای بین‌المللی را در ساخت این فضا رعایت کنیم و از اجناس استاندارد نیز برای ساخت این محل بهره ببریم تا سالمندان مراجعه‌کننده احساس راحتی بیشتری از حضور در این محل داشته باشند.

این خیر ابرکوهی در مورد توقعات خود از مسئولان گفت: انتظار داریم شهرداری ابرکوه طبق قولی که داده، قبل از اسفندماه آماده‌سازی محوطه را برای ما به انجام برساند تا مانند سال پیش، کار درخت‌کاری به تعویق نیفتد همچنین تسطیح راه دسترسی را هم که تقبل کرده‌اند، سریعتر به انجام برسانند که البته از چند روز پیش این کار در حال انجام است و باید از شهرداری برای دادن این قول‌ها با توجه به اینکه هیچ وظیفه‌ای در این زمینه نداشتند، قدردانی کنیم.

وی افزود: موضوع دیگر این است که برای استفاده از راه دسترسی به خانه سالمندان، نیاز است منابع طبیعی نسبت به قطع دو درخت اقدام کند تا ما بتوانیم به راه، دسترسی داشته باشیم و البته به جای این دو درخت، حدود ۲۰۰ درخت در محوطه آسایشگاه کاشته می‌شود که امیدواریم قول‌های مسئولان برای انجام این کار هر چه سریع‌تر عملی شود.

قیومی‌نیا ادامه داد: اداره منابع طبیعی همچنین قول داده برای آبیاری درختان محوطه آسایشگاه، زمینه استفاده از آب غیر آشامیدنی بوستان فراغه را برایمان فراهم کند که منتظر انجام سریع‌تر آن هستیم.

وی در مورد نحوه ادامه کار این آسایشگاه بیان کرد: در حال حاضر طی صورتجلسه‌ای تمام نمایندگی خود را برای پیگیری امور به رئیس بهزیستی شهرستان ابرکوه دادم تا ایشان با تشکیل هیئت امنا، کارهای باقیمانده را به انجام برسانند.

* عدم دسترسی به گاز شهری بهره‌برداری از سرای سالمندان را به تعویق می‌اندازد

قیومی‌نیا در مورد مشکلاتی که برای راه‌اندازی این محل بعد از تکمیل ساختمان وجود دارد، اظهار داشت: یکی از اصلی‌ترین مشکلات در این مسیر، عدم دسترسی به گاز شهری است و حدود ۹ ماه پیش به ما گفته شد زمانی که بنا باشد برای کارخانه‌های اطراف گازرسانی کنیم، شما را نیز در دستور کار قرار می‌دهیم و در حال حاضر چون تمامی سیستم‌های گرمایشی توسط گاز کار می‌کند، با مشکل روبه‌رو هستیم.

وی گفت: اگر چه فرماندار ابرکوه دلگرمی داده و اعلام کرده که این کار را تا هر کجا پیش ببریم آن را ادامه می‌دهند اما در عین حال تأکید کردند که تلاش خود را برای تکمیل‌تر کردن پروژه انجام بدهیم.

* مردم ابرکوه پشتوانه فعالیت‌های خیران باشند

قیومی‌نیا در مورد انتظار از مردم نیز اظهار داشت: توقع از مردم ابرکوه این است که این محل را از خود بدانند و هر کدام گوشه‌ای از کار را بر عهده بگیرند در صورتی که تاکنون به غیر از چند مورد جزئی و از طرف چند نفر معدود، شاهد این همکاری نبوده‌ایم.

وی افزود: در تمام مدتی که مشغول به کار ساخت این محل شده‌ایم، تنها یکی از دوستان ایرانی مقیم آمریکا یاور من و کمک حال مالی‌ام بود که باید از وی قدردانی کنم.

قیومی‌نیا اضافه کرد: سعی کرده‌ام به ابرکوه تعصب خاصی نداشته باشم اما همه متوجه این تعصب به شهر زادگاهم شده‌اند با این وجود معتقدم که تعصب تنها فایده‌ای ندارد و باید همراه با تعصبی که به شهر خود داریم، کاری نیز برای آبادانی آن انجام دهیم.

وی افزود: متأسفانه اکنون در ابرکوه اکثر افراد تنها به این شهر تعصب دارند اما فقط تعداد محدودی از مردم برای آبادانی آن تلاش می‌کنند.

* دولت پشتوانه فعالیت‌های خیران باشد

انتظار زیادی از جانب خیران نیست که دستگاه‌های دولتی برای پیشبرد هر چه بهتر کارهایی که از جانب نیکوکاران کشور در حال انجام است، یاریگر آنان باشند اما به نظر می‌رسد ارائه بسیاری از خدمات دولتی به فضاهای خیرساز که به طور عمده شامل زیرساخت‌هایی نظیر آب و برق و گاز و … می‌شود، به واسطه قوانین موجود از عهده مسئولان این ادارات بر نمی‌آید و قوانین مرتبط نیاز به بازنگری دارند.

از زاویه دیگر نیز مردم باید در نظر داشته باشند زمانی که خیران برای انجام کاری پیشقدم می‌شوند، نیازمند همراهی و پشت‌گرمی آنها هستند علاوه بر آن از شورای اسلامی هر شهر این توقع وجود دارد که به صورت جدی چنین مسائلی را پیگیری کنند.

در حال حاضر در شهر ابرکوه شرایط به نحوی متفاوت است و به نظر می‌رسد برخی مسئولان و اعضای شورای شهر حتی از محل پروژه‌های خیرساز نیز بی‌اطلاع باشند که آسایشگاه سالمندان ابرکوه نیز از آن جمله است.

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

 1. احمد میانمحله می‌گه:

  جناب مهندس قیومی عزیز
  دوستی با شما از افتخارات این حقیر است
  خداوند به شما توفیق روز افزون و سلامتی و طول عمر همراه با عزت عطا فرماید انشاالله

 2. روان شناس می‌گه:

  شاید بهتر باشد به جای هزینه در زمینه احداث خانه سالمندان، این هزینه به بخش بهداشت و درمان و صرف فرهنگ نگهداری از سالمندان شود..
  وقتی در جامعه ای خانه سالمندان مجوز می گیرد و احداث می شود نوعی تبلیغ جهت این هست که وقتی افراد به پیری می رسند باید در خانه سالمندان انتقال یابند.. و انتقال آن ها به خانه سالمندان نه تنها ایراد ندادر بلکه مطلوب نیز می باشد…
  در قران و احادیث بسیار یاد آوری شده است که بعد اطاعت و پرسشتش خداوند به والدین احترام گذاشته شود.

 3. احمد رضا می‌گه:

  ایشاا…موفق باشن

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net