جشن “شب یلدا ” و “شاهنامه خوانی” در “ابرکوه” برگزار شد+تصویر

جشن

ابرنیوز:جشن “شب یلدا ” و “شاهنامه خوانی” در “ابرکوه” برگزار شد.

همزمان با سالروز آغاز امامت امام عصر(عج) و فرارسیدن سنت ایرانی “شب یلدا” ، به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن های فرهنگی هنری ابرکوه مراسم جشن “شب یلدا” با حضور فرماندار و امام جمعه شهرستان ، مدیرکل میراث استان یزد ، شاعران و هنرمندان در سالن آمفی تئاتر مجتع فرهنگی هنری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ابرکوه شب یلدا یا شب چله آخرین روز آذرماه ، شب اول زمستان و درازترین شب سال است. ایرانیان باستان با باور اینکه فردای شب یلدا با دمیدن خورشید ، روزها بلند تر شده و تابش نور ایزدی افزونی می یابد ، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می کردند.

۱

در این مراسم که باحضور جمعی از کارشناسان و صاحب نظران فرهنگ و سنت های اصیل ایرانی مانند “دکتر پویا” برگزار شد شاعران در وصف شب یلدا شعرخوانی کردند و مسعود اکرمی عضو فعال انجمن نمایش شهرستان به رسم سنت گذشته ایرانی داستان رستم و سهراب شاهنامه فردوسی را به صورت نقالی اجرا کرد.

از مهمترین قسمت های این برنامه تجلیل از دو تن از شاعران و هنرمندان شهرستان ،علی اکرمی هنرمند پیشکسوت موسیقی اصیل ایرانی و احسان رئیسی مقام اول جشنواره جوان خوارزمی در بخش زیان و ادبیات فارسی بود که با اهدای جایزه و لوح تقدیر از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از آنان تجلیل بعمل آمد.

۲

محمدرضا فلاح زاده سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ابرکوه ضمن بیان اهمیت شاهنامه خوانی ، دید و بازدید ها و شب نشینی ها خانوادگی در شب های بلند زمستان در گذشته اظهار داشت: مهم ترین رمز جشن شب یلدا یا شب چله گرد آمدن به دور یک سفره و شب نشینی است تا شب را با هم بگذرانند تا بدیمنی شب از بین برود. خوانِ شب یلدا نیز سفره ای است به سان سفره هفت سین که مهم ترین عناصر آن را سه میوه انار ، سیب و هندوانه شامل می شود.

از دیگر بخش‌های مختلف این مراسم که دکور آن سفره شب یلدا بود و تا پاسی از شب نیز ادامه داشت ؛ اجرای موسیقی سنتی توسط گروه هزاردستان کویر و اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران توسط ناشنوایان بود که بسیار مورد تشویق و توجه مردم قرار گرفت.

۴

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net