شهردار ابرکوه :تخریب کنندگان بافت تاریخی ابرکوه از طرح های شهرداری برای بهسازی این بافت اطلاع داشته اند(۱نظر)

شهردار ابرکوه :تخریب کنندگان بافت تاریخی ابرکوه از طرح های شهرداری برای بهسازی این بافت اطلاع داشته اند(۱نظر)

ابرنیوز:شهردار ابرکوه گفت:تخریب کنندگان بافت تاریخی ابرکوه با علم به طرح های شهرداری برای بهسازی این بافت اقدام به تخریب این محل کرده اند.

به دنبال انتشار گزارش” ابرکوه؛شهر یک بام و دو هوا/تخریب بافت تاریخی در شهر نمونه گردشگری کشور” که بازتاب های زیادی را در سطح رسانه ها به دنبال داشت شهردار ابرکوه به این گزارش عکس العمل نشان داد.

حسین حاتمی در گفتگو با خبرنگار ابرنیوز با اظهار تأسف از وقایعی که این روزها مردم ایران را به سوگ نشانده است اظهار داشت:در چند روز گذشته اتفاقیدر شهر تاریخی ابرکوه افتاد که شهرداری ابرکوه با عنوان تأسف بر انگیز از این حرکات یاد می کند.

وی با اشاره به تخریب بخشی از بافت تاریخی شهر ابرکوه به عنوان یکی از ۱۴ شهر نمونه گردشگری کشور گفت:خارج از این که چه کسانی این کار را انجام می دهند؛بحث مداخله کارشناسانه در بافت تاریخی منتفی نیست ولی هر تخریب بدون مجوز و بدون طرح محکوم به شکست و ضرر مستقیم به منافع میراثی شهر و کشور اسلامی است.

حاتمی افزود:امروزه بحث گردشگری موضوعی نیست که از مباحث اقتصادی خارج باشد و این در حالی است که بافت فرهنگی و اجتماعی و مرتبط با آثار تاریخی جایگاهی بالاتر از مباحث اقتصادی دارند.

این مسئول ادامه داد:در مجموع و به هر دلیل، شهردار،شورای اسلامی شهر،میراث فرهنگی ، مراجع قضایی ، فرمانداری و تمام ارگان های مرتبط موظف به حفظ و چاره اندیشی برای بافت های تاریخی هستند.

صورت مسئله را حذف نکنیم/از رها شدن بافت های تاریخی دفاع نمی کنیم

وی تأکید کرد:از رها شدن بافت های تاریخی به حال خود دفاع نمی کنیم ولی در مورد بروز این مسأله نباید صورت مسئله را حذف کرد.

حاتمی در مورد اقدامات این شهرداری در دوسال گذشته و مدیریت جدید شهری برای جلوگیری از این تخریب ها اظهار داشت:شهرداری در این دوسال ضمن تعامل با تمام هیئات مذهبی؛آمادگی خود برای تهیه طرح و بازسازی مراکز محلات و حسینیه ها اعلام کرده است و انتظار داریم که زمانی که ما پیشقدم می شویم مسئولان این هیئت ها نیز برای ایجاد یک بافت سالم،کارآمد،بانشاط و البته با حفظ ارزش های میراثی و تاریخی اقدام کنند.

شهردار ابرکوه در مورد این که قبلا اقدامات خود برای احیای بافت تاریخی در ورودی حسینیه محله نبادان را که چند روز پیش تخریب شد به اطلاع هیئت امنای مذهبی این محله رسانده بودید گفت: قبل از این تخریب ها جلساتی با آنان برگزار شده بود و با حضور مشاور سابق پروژه مرکز محله نبادان نیز جلساتی با آنان داشتیم و بحث عقد قرار داد و تکمیل طرح حسینیه در دستور کار شهرداری قرار گرفته و به آنان منعکس شده بود.

وی افزود:هر چند اقدام داوطلبانه شهرداری در این حوزه نباید از مسئولان قانونی مرتبط در شهرستان و استان رفع مسئولیت کند.

حاتمی تأکید کرد:ما وظایفی در حوزه بافت تاریخی داریم و ارائه خدمات شهری در این بافت بر عهده شهرداری است ولی مسئولیت شهرداری موازی مسئولیت میراث فرهنگی در قبال این بافت نیست.

شهردار ابرکوه در مورد اقداماتی که بعد از تخریب بافت تاریخی ورودی حسینیه محله نبادان از سوی شهرداری صورت گرفته است اظهار داشت:در این ارتباط مکاتباتی با دادستان،فرمانداری و میراث فرهنگی داشته ایم، همچنین حاضر به همکاری جدی در راستای هرگونه اقدام اصلاحی در این محدوده مانند بازسازی و حصار کشی هستیم.

وی ادامه داد:امیدواریم که مراجع قضایی و قانون های موجود امکان برخورد با متخلفین در این حوزه را فراهم کنند تا دیگر شاهد چنین اقداماتی نباشیم.

هیئت های مذهبی در جریان طرح های شهرداری برای بهسازی بافت های تاریخی قرار دارند

حاتمی با اشاره به بحث هایی مانند این مسئله که تخریب بخش دیگری از بافت ارزشمند تاریخی ابرکوه در چند روز آینده توسط برخی دیگر از هیئات مذهبی در دستور کار این هیئت ها قرار دارد گفت:شهرداری به رسالت خود جهت هماهنگی با میراث فرهنگی و آگاه سازی متقاضیان اقدام کرده است و امید داریم تخریب مخالف با ضوابط و قوانین در روزهای آینده رخ ندهد.

وی در مورد طرح های شهرداری ابرکوه در بافت تاریخی این شهر اظهار داشت:طرح مرکز محله دروازه میدان در حال طی مراحل نهایی تصویب است،در مورد طرح مرکز محله گل کاران نیز جلساتی برگزار شده و پیشنهاداتی به اداره میراث فرهنگی ابرکوه ارائه شده است.

شهردار ابرکوه ادامه داد: در مورد سایر محلات نیز برای تهیه طرح های ضابطه مند در راستای بهسازی بافت تاریخی پیشنهاداتی ارائه شده است.

حاتمی تأکید کرد:مسئولان هیئات مذهبی این محلات نیز در جریان این برنامه های شهرداری قرار دارند.

برای خواندن اخبار مرتبط با این خبر به اینجا بروید.

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. حمید می‌گه:

  میشه بگید چرا طرحی برای مرکز محله دربقلعه نداشتید؟
  دیگه بافت تارخی اصلا نزدیکه تکیه مونده؟؟؟؟؟

 2. حسین می‌گه:

  حرفهای شهردار صرفا توجیه و فرار رو به جلو هست. مگر می شود تخریبی صورت بگیر و شهرداری بی اطلاع باشد؟؟؟؟ جناب شهردار ! وجدان خود را چه می کنید؟؟؟  ابقا شما در پستتان منوط به همین تخریب هاست…… امیدوارم ابرنیوز  کامنت من را حذف نکند

 3. همشهری می‌گه:

  چهار تا بفرستین بازداشتگاه تا جلوی تخریب چهل تا خونه دیگر را بگیرید

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net