- اخبار شهرستان ابرکوه - http://abarnews.ir -

ابرکوه؛شهر یک بام و دو هوا/تخریب بافت تاریخی در شهر نمونه گردشگری کشور+عکس(۵۳نظر)

ابرنیوز: در حالی که ظرف دو سال گذشته شاهد تخریب در بافت تاریخی ابرکوه نبوده ایم ؛دوباره شاهد تخریب در این بافت هستیم و این در حالی است که ابرکوه از سال گذشته به عنوان یکی از ۱۴ شهر نمونه گردشگری کشور معرفی شده است.

در حالی که به گفته کارشناسان و مسئولان، ابرکوه به واسطه بافت تاریخی خود از میان تمام شهرهای کشور در زمره ۱۴ شهر نمونه گردشگری کشور معرفی شده است و در تمامی جلسات زمانی که از زبان مسئولان در مورد پتانسیل های ابرکوه سخن گفته می شود؛یکی از دلایل اثبات این قابلیت ها را همین مسئله عنوان می کنند؛اکنون شاهد تخریب در بخشی از بافت تاریخی ابرکوه هستیم.

۲

این درحالی است که هرگونه تخریب و تجدید بنا باید با مجوز شهرداری صورت بگیرد و این مساله شامل تمام بافت های تاریخی،فرسوده و نوساز می شود.

در مکان هایی که در محدوده مصوب بافت تاریخی قرار دارند علاوه بر نیاز به دریافت مجوز از شهرداری؛نیاز به اخذ مجوزهای اداره میراث فرهنگی و رعایت ضوابط طرح بافت تاریخی نیز هست.

در مورد تخریب،تجدیدبنا و هر اقدام عمرانی در محدوده بافت های تاریخی ؛چنانچه تغییر و یا نیازی خارج از پیش بینی های طرح بافت تاریخی احساس شود بایستی پس از تهیه طرح توسط متقاضی و تصویب آن در میراث فرهنگی، اقدامات بعدی صورت گیرد.

این مسئله به معنای آن است که در نگاه  قانون، بحث برآورده کردن نیازها در بافت تاریخی منتفی نیست؛ ولی هرگونه مداخله باید کارشناسانه و تحت نظارت میراث فرهنگی صورت بگیرد.

اکنون مسئولان شهری و شهرستانی اعم از شهرداری،میراث فرهنگی،شورای اسلامی شهر وفرمانداری و مسئولان استانی ذیربط باید به این سوال پاسخ دهند که آیا این تخریب با مجوز ادارات ذیربط صورت گرفته است یا خیر؟

۱

اگر پاسخ  به این سوال بله است و مسئولان خود اقدام به دادن مجوز کرده اند؛ دلایل این تصمیم بیان شود.

اگر پاسخ به این سوال منفی است و این کار بدون مجوز از ادارات مرتبط صورت گرفته است با کسانی که به راحتی و با بهانه های مختلف بافت ارزشمند ابرکوه را تخریب می کنند چه برخوردی صورت گرفته است؟

علاقمندان میراث فرهنگی انتظار دارند که چنانچه در این مسیر تخلفی صورت گرفته است با خاطیان از قانون در هر پست و مقامی هستند برخورد قانونی صورت بگیرد و نتایج این اقدامات به صورت شفاف برای مردم بیان شود.

۵