مرمت و ساماندهی خانه های مشارکتی ابرکوه پایان یافت

مرمت و ساماندهی خانه های مشارکتی ابرکوه پایان یافت

ابرنیوز:روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ابرکوه از پایان مرمت و ساماندهی خانه های مشارکتی در ابرکوه خبر داد.
در گزارش ارسالی این اداره آمده است:مرمت و ساماندهی خانه های مشارکتی در قالب تفاهم نامه منعقد شده بین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مالک به صورت پنجاه سهم مالک و پنجاه سهم میراث و زیر نظر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری انجام شد.  در حال حاضر خانه هایی که در این اداره به ثبت رسیده باشند مشمول مرمت و ساماندهی می شوند. با توجه به آسیبهایی که در طول زمان بر این ابنیه وارد آمده است میراث فرهنگی را بر حسب وظیفه ذاتی خود بر آن داشت تا برنامه مرمت و ساماندهی این ابنیه را در دستور کار خود قرار دهد.
از جمله این آثار خانه سید حیدر عظیمی را می توان نام برد که دربافت تاريخي محله بازار ودرنزديكي مسجد جامع واقع گردیده است . نقشه بنا به صورت حیاط مرکزی است و با زيربنايي حدود ۷۰۰ مترمربع بناگرديده، ورودي خانه درجبهه جنوب شرقي واقع است که با دالانی ال شکل به حیاط منتهی می شود وفضاها در دوخط به دور حیاط ساخته شده وفضایی نیز به صابون پزی اختصاص داشته است. اين بنا قاجاري است و تحت شماره ۱۸۶۶۹ مورخ۲۸/۱۲/۸۵ درفهرست آثارملي به ثبت رسيده است. در جهت مرمت بنا اقداماتی از جمله اجرای اندود کاهگل سقف تا ضخامت ۵/۲،  بندکشی با پودر سنگ و سیمان سفید جهت نمای آجر، اجرای آجر چینی جهت ازاره به صورت راسته،  اجرای آجر فرش ۲۰ در ۲۰ قم با  هر ملات انجام گرفته است. اعتبار تخصیص داده شده به مرمت این بنا مبلغ ۲۴۰ میلیون ریال است.
خانه حسین پور صدری، این بنا در محله درب قلعه واقع شده است و بنایی است تماما از خشت و گل و مربوط به دوران قاجار. از دالان وارد حیاط کوچکی میشویم که در سمت شمالی آن ایوان و صفه بزرگی وجود دارد. در اطراف این صفه اتاقهای متعددی قرار دارد، خانه دارای اصطبل در ضلع غربی است و مطبخ نیز در همین فضا قرار دارد.این بنا در بافت تاریخی ابرکوه و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. از جمله موارد اقدامات  مرمتی آن می‌توان به  اجرای کاهگل بدنه و شرفی لبه بام، تراشیدن دیوار ۴ طرف حیاط و حمل نخاله به بیرون،  شمشه گیری و کاهگل ته کش و روکش و تسمه کشی دیوار مذکور، آجر فرش حیاط و دالون با بندکشی کامل، ازاره کوچه به صورت خفته به ارتفاع ۶۰ الی ۶۵ سانتیمتر  اشاره کرد. اعتبار تخصیص داده شده به مرمت این بنا مبلغ ۱۹۰ میلیون ریال است.
خانه حمیدعزیزی دربافت تاریخی درب قلعه واقع گردیده است که حدود ۸۰۰ مترزیربنا دارد ودارای حیاط مرکزی وفضاهایی چون تالار، اتاقهای سه دری، اصطبل، حمام، مطبخ و… می باشد درقسمت شمالی بنا ساخت وسازی در۲ طبقه به چشم می خورد ونمای بنا با گل زرد همراه با گل وبوته تزئین گردیده است. قدمت بنا قاجاری است وتحت شماره ۲۲۷۶۴ مورخ۲۸/۱۲/۸۶ درفهرست آثارملي به ثبت رسيده است.  مرمت بنا شامل: تخریب دبوار کنار حیاط و حمل آوار به بیرون کارگاه، اجرای اندود کاهگل بدنه ته کش تا ضخامت ۵/۲ و اجرای اندود کاهگل رویه با کاه نرم، اجرای آجر چینی جهت ازاره به صورت راسته، جمع آوری ازاره فرسوده در نما و پاکسازی آجرها و دسته بندی در جای مناسب جهت اجرای مجدد. اعتبار تخصیص داده شده به مرمت این بنا مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال است.
منزل حاج مرتضی روحی مربوط به دوره قاجار در محله بازار، جنب زمین معروف به مدرسه اکبری، واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۶ به‌شماره ۲۲۷۶۵به ثبت رسیده است. از جمله کارهای مرمتی بنا شامل: تخریب ریگ فرش فرسوده قدیمی و پاکسازی مصالح جهت اجرای مجدد، تخریب و اجرای مجدد پله ۲ متری با هره ۲۰ سانتی و کفی ۳۰ سانتی و بندکشی، تخریب ریگ فرش فرسوده تراس و دالون ورود به خانه و اجرای مجدد. اعتبار تخصیص داده شده به مرمت این بنا مبلغ ۲۲۰ میلیون ریال است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net