- اخبار شهرستان ابرکوه - http://abarnews.ir -

رییس اداره میراث فرهنگی ابرکوه:مرمت خانه علی عزیزی معروف به عاشورا پایان یافت

ابرنیوز:رییس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ابرکوه از پایان مرمت خانه علی آقا عزیزی معروف به خانه عاشورا توسط میراث فرهنگی خبر داد.
عباس قدیریان اظهار داشت:خانه عزیزی در بافت تاریخی شهر ابرکوه و در یکی از گسترده ترین محلات بنام درب قلعه قرار گرفته است. بنا مربوط به دوره قاجاری است و عناصری مانند هشتی و گودال باغچه از شاخصه های این بنا است.
وی افزود:از درب چوبی زیبایی وارد هشتی خانه میشویم و پس از گذشتن از دالان به حیاط نسبتا محقر بنا میرسیم. وجود گودال باغچه در ارتفاع ۳ متری از کف حیاط و شاخه های درختان که از این گودال باغچه سر برآورده است زیبایی بنا را دوچندان کرده است. وجود اتاقهای متعدد در خانه و همچنین وجود یک حیاط کوچکتر از حیاط اصلی که به شکل اندرونی و بیرونی است از خصوصیات این بنا محسوب میشود.

۸
قدیریان ادامه داد:با توجه به نگهداری وسایل تعزیه خوانی که هر ساله در ماه محرم از آنها در هیات عزادارای محله درب قلعه  استفاده میشود این خانه به خانه عاشورا معروف شده است.
وی گفت:اداره میراث فرهنگی ابرکوه حسب وظیفه ذاتی خود مرمت این بنا را در دستور کار خود قرار داده و با توجه به اینکه در سالهای قبل مرمت قسمتی از بنا انجام شده بود امسال نیز با مرمت بخشهای باقیمانده مرمت بنا را به پایان رساند.
قدیریان افزود:عمده اقدامات مرمتی بنا شامل تخریب و حمل نخاله های کف هشتی، آجر فرش کف هشتی و دالان ورودی، بند کشی، ساماندهی آشپز خانه بنا، بند کشی ازاره بدنه بیرونی کوچه و… میباشد.

این مسئول گفت:مرمت این بنا بصورت امانی و با هزینه ای بالغ بر ۸۰  میلیون ریال از اعتبارات استانی انجام و در مدت سه هفته به پایان رسید.