اولین و تنها دیدار امام خمینی(ره) با محمدرضا شاه بر سر حل حادثه ”ابرکوه”بود/انتخاب مطلب:شهربانو کارگر(۸نظر)

اولین و تنها دیدار امام خمینی(ره) با محمدرضا شاه بر سر حل حادثه ”ابرکوه”بود/انتخاب مطلب:شهربانو کارگر(۸نظر)

ابرنیوز:مطلب ارسالی یکی از همراهان سایت خبری ابرکوه با عنوان “اولین و تنها دیدار امام خمینی(ره) با محمدرضا شاه بر سر حل حادثه ای که در” ابرکوه” رخ داد به نقل از کتاب دایره المعارف مصور تاریخ زندگی امام خمینی(ره)  را می خوانید.

حاج آقا روح الله خمینی به نمایندگی از آیت الله بروجردی(ره) در سال ۱۳۲۹ به دیدار شاه رفتند تا درباره حادثه ای که بهائیان ابرکوه(ابرقو) ایجاد کرده بودند گفتگو کنند، این اولین و تنها دیدار آن دو بود.دایره المعارف مصور تاریخ زندگی امام خمینی رحمت الله علیه کتاب بسیار جامعی از زندگی امام خمینی است که اولین چاپ آن در سال ۱۳۹۳ بوده که به صورت مصور زندگی آن عزیز را به تصویر کشیده است و برای نسل جوان بسیار جالب است.این کتاب توسط جعفر شیرعلی نیا و به همت سازمان ملی اسناد و کتابخانه ملی ایران تهیه شده است.در صفحه ۴۸ این کتاب، داستان اولین و تنها دیدار امام خمینی رحمت الله علیه را با محمدرضا شاه اینچنین بیان می کند:  تنها دیدار حاج آقا روح الله با شاه هم به عنوان نماینده آیت الله بروجردی در سال ۱۳۲۹ اتفاق افتاد. در باره این دیدار خبر دقیقی نیست .آیت الله مسعودی خمینی در خاطراتش آن را از قول آیت الله پسندیده برادر حاج اقا روح الله این گونه روایت کرده است: زمانی، بهائیان در ابرکوه مسائلی را بوجود آورده بودند و در خلال آن تنی چند از  این جماعت کشته شدند، رژیم پهلوی، عده ای را به عنوان قاتل و موثر در این واقعه دستگیر کرد و حتی صحبت بود که قرار است آنان اعدام شوند.آقای بروجردی وارد عمل شدند تا از اعدام افراد ممانعت کنند. ظاهرا به حضرت امام گفته بودند: “شما از طرف من به نزد شاه بروید و از قول من بگویید که قاتلین بهاییان ابرقوباید آزاد شوند”.امام(ره) هم پذیرفتند که این ماموریت را انجام دهند.در آن ایام در قم کمتر کسی ماشین سواری داشت و یکی از افرادی که دارای وسیله نقلیه بود “مصباح التولیه” بود. من او را به خاطر دارم که در این اواخر، سوار یک ماشین بنز سفید رنگ می شد.به هر حال با مصباح التولیه تماس می گیرند که او ماشینش را در اختیار قرار دهد. دفتر آقای بروجردی هم با دربار شاه هماهنگی های لازم را به عمل می آورند که امام به نزد شاه بروند…وقتی امام با ماشین تولیت، به تهران رفتند، دم در کاخ، به نگهبان گفته بودند: “بگویید روح الله از طرف آیت الله العظمی بروجردی آمده است!”به ایشان می گویند: “آقا جان! باید ماشین شما عوض شود!باید رنگش مشکی باشد!”امام می فرماید: “نه! من داعی ندارم که ماشین را عوض کنم. اگر نمی شود که برگردم!”نگهبان به داخل می رود و ظاهرا اطلاع می دهد که نماینده ای از طرف آقای بروجردی آمده است.قبول می کنند که امام با همان ماشین غیر استاندارد! وارد شود…امام به شاه می گوید: حضرت آیت الله بروجردی فرمودند قاتلین بهائیان ابرقو باید آزاد شوند… آن گونه که نقل می کنند، زمانی که انقلاب اسلامی ایران شروع شد، شاه در مورد سکاندار حرکت انقلاب گفته بود:” این همان روح اللهی است که از طرف آقای بروجردی یک بار نزد من امد؟” ظاهرا آن خاطره را به یاد آورده بود.مهدی حائری یزدی نیز در خاطراتش آورده است که حاج آقا روح الله برای وی تعریف کرده است که به شاه گفته است، شاه فقید، پدر تاجدار فقید شما، این گروه ضاله را داد به طویله بستند و الان هم مردم ایران همان جریان را از شما انتظار دارندو و شاه در جواب آهی کشید و گفته است آقای خمینی، شما الآن را با  آن وقت مقایسه نکنید. آن وقت همه وزراء و همه رجال مملکت از پدرم حرف شنوی داشتند. جرئت نمی کردند تخطی کنند.الآن حتی وزیر دربار  من هم از من حرف شنوی ندارند. من چطور می توانم این کار را بکنم؟

 

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. رها می‌گه:

  با سلام با توجه به ((قاتلین بهائیان ابرقو باید آزاد شوند)) به نظرم این مطلب و دیدار امام با شاه در مورد واقعه ی دیگری بوده که ظاهرا عده ا یمسلمان بهائیان را کشته بودند و با حادثه موزه عبرت که بهائیان مسلمانان را کشته بودند تفاوت دارد چون در متن هم آمده که نباید اعدام شوند

 2. جسین می‌گه:

  عجب شهر مشهوری داریما سران مملکتی درموردش مداکره میکردن

 3. محمدرضا می‌گه:

  با سلام و درود بر همه پژوهشگران بنده متن کتاب را مطالعه کرده‌ام، متن درست منتقل شده است و اینکه امام نماینده سیاسی آیت‌الله بروجردی رحمه الله علیهما بوده اند و یک بار هم از طرف ایشان، امام با شاه ملاقات کرده‌اند در منابع دیگر هم ذکر شده و صحیح است اما شایسته است از دفتر نشر آثار امام نیز سوال شود که اصل مطلب را تایید یا رد و یا اصلاح نمایند.
  که البته این سوال را در بخش پرسش و پاسخ سایت موسسه نشر آثار امام مطرح کرده و منتظر جواب هستم. از توجه و حساسیتتان نسبت به مسایلی که مطرح می شود متشکرم

 4. lplnvqh می‌گه:

  با سلام من متن کتاب را مطالعه کرده‌ام، متن درست منتقل شده است و اینکه امام نماینده سیاسی آیت‌الله بروجردی رحمه الله علیهما بوده اند و یک بار هم از طرف امام با شاه ملاقات کرده‌اند در منابع دیگر هم ذکر شده و صحیح است اما شایسته است از دفتر نشر آثار امام نیز سوال شود که اصل مطلب را تایید یا رد و یا اصلاح نمایند.
  از توجه حساسیتتان متشکرم

 5. lمهدی می‌گه:

  ظاهرا مخالطه ای بسن ماجرای قتل نعدادی از بهائیان نصر آباد یزد و محکومیت قاتلین که مسلمان بوده اند در دادگاه وقت و کشتار شش نفر از مسلمانان ابرکوه توسط بهائیان از طرف نویسنده کتاب رخ داده است .

 6. اکرمی می‌گه:

  واقعا جالب بود.

 7. قیومی می‌گه:

  با سلام
  بنا بر اسناد تاریخی، مرحوم آیت الله بروجردی نمایندگان چندی از جمله مرحوم فلسفی و حضرت امام ره را برای تاکید بر اجرای حکم اعدام قاتل بهایی که در جنایتی فجیع شش نفر بی گناه را مظلومانه به شهادت رسانیده بود به دفتر محمد رضا پهلوی فرستاد. 
  قاتل، بهایی و مقتولین مظلوم، مسلمان بوده اند و درخواست مرحوم امام اعدام وی بوده است که در متن به گونه ای دیگر منعکس شده است.

  سلام متن دقیقا متن کتاب است و این طور که به نظر می رسد نویسنده اشتباهی داشته است

 8. ابرقویی می‌گه:

  من متوجه نشدم. منظورتون ماجرای خانه عبرت هست؟ یعنی قاتل های این خانواده که بهایی بودند رو می خواستند اعدام کنن یا اینکه افرادی یه سری بهایی ها رو کشته بودند و اونها رو می خواستند اعدام کنند؟ بی زحمت ماجرا رو هم ذکر کنید که کدوم ماجرا بوده. چون تو اون سالها همین ماجرای خانه عبرت اتفاق افتاده بود.

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net