گزارش و گزارش تصویری/رونمایی از تابلو هنرمند ابرکوهی در یادوراه شهدای سادات استان فارس(2نظر)

گزارش و گزارش تصویری/رونمایی از تابلو هنرمند ابرکوهی در یادوراه شهدای سادات استان فارس(2نظر)

ابرنیوز:از تابلو ندیم دل اثر هنرمند ابرکوهی در یادواره شهدای سادات فارس رونمایی شد.

در یادواره شهدای سادات استان  فارس  در حسینیه شهدای ثارالله شیراز  و با حضور مسئولان این استان،از تابلو معرق کاری اثر سیدمهدی میرعظیمی هنرمند ابرکوهی مقیم شیراز رونمایی شد.

رونمایی از این تابلو نفیس همچنین در جلسه اختصاصی با حضور مسئولان استان فارس و همچنین رییس حوزه علمیه قم در مهمانسرای شهید محلاتی نیز برگزار شد.

این هنرمند در مورد اهداف طراحی و ساخت تابلو به خبرنگار ابرنیوز گفت: از چند سال پیش  افتخار یافتم که  به ارائه خدمات به ستاد یادواره سرداران و 15 هزار شهید استان فارس بپردازم و همین باعث شد که بیش  از پیش با نام و یاد شهدا  همراه شوم و به فکر داشتن نام تمام شهدا روی تابلویی افتادم که بتوان آن را روی دیوار اتاق یا دفتر کار نصب  کرد و خداوند نیز یاری گر من در این کار ارزشمند شد.

میرعظیمی  اظهار داشت:این تابلو نفیس به یکی از موزهای کشور اهدا می‌شود.

مختصات این تابلو را از زبان این هنرمند در گفتگو با سایت خبری ابرکوه می خوانید.

میرعظیمی

 

سید مهدی میرعظیمی هنرمند نگارگر ابرکوهی مقیم شیراز موفق به طراحی وساخت تابلوی ۱۱۸ سانتیمتری “ندیم دل”باهدف معرفی نام۱۴ هزارو ۶۲۳ شهید استان فارس شد که در یادواره شهدای سادات استان فارس از آن رونمایی شد.

میرعظیمی در این زمینه به خبرنگار ابرنیوزدر مورد مختصات این تابلو اظهار داشت: اشتراک عدد ۱۴ وبهره گیری از حرف ابجد دراین تابلوی ۱۱۸ سانتی متری ما را به عدد شهدای دفاع مقدس می رساند.به گفته این هنرمند طول تابلو ۱۱۸ سانتی متربوده و در این تابلو از اعداد بصورت نمادین استفاده شده وسعی شده تا از ماده تاریخ و ابجد نیز در حد بضاعت بهره گرفته شود.وی افزود:از آنجا که ماده تاریخ برای اشاره و ثبت موضوعی در علوم قدیم مورد استفاده بوده است و در بسیاری موارد علما، عرفا و شاعران اشاراتی را در این قالب می گنجانده اند واز طرفی ارتباط بین اعداد می تواند دلنشین وجذاب باشد ، ما نیز سعی کردیم از این روش بهره لازم را بگیریم.وی ادامه داد: البته از معانی مستتر که بگذریم اشتراک عدد ۱۴ در هر سه موضوع فوق جذاب و موجب تلطیف آثار ادبی و هنری خواهد شد. میرعظیمی افزود: معمولا شعرا و عرفا از هم ردیفی ، هم وزنی ، هم آهنگی وهم قافیه بودن کلمات نیز برای تلطیف تلمیح کلام وسخن خود بهره می برده اند.وی با بیان اینکه در ساخت تابلو از نوعی چوب خاص استفاده شده گفت : در این تابلو فتح باب و گشایش کار بنام الله است و در ادامه با الهام از حدیث شریف ثقلین ، آیه ۳۵ سوره مبارک مائده در صدر تابلو می درخشد.وی همچنین گفت : در ادامه نام ۱۴ معصوم (ع) و توسل زیبا به نام متبرک آنان وجه متمایز این تابلو می باشد که مزین است به ۳۴ شمسه هشت پر که روی هرکدام تسبیحات حضرت زهرای مرضیه (س) نوشته شده است.وی با معرفی دیگر ابعاد این تابلو گفت: نام هریک از معصومین با نام دو تن از امامزادگان مدفون دراین استان همراه است . تکرار ۹۵ بار شعار الله اکبر در قسمت فوقانی تابلونمادی از تکبیر رزمندگان اسلام در عملیات های مختلف در طول ۹۵ ماه دفاع مقدس دارد. میرعظیمی افزود: تعداد ۱۴۰۸ شمسه که نام حضرت حجت ابن الحسن (عج) برآنها نوشته شده است نیز به نشانه ۱۴۰۸بقعه متبرکه در استان فارس که تماما با عدد ۱۴ آغاز گردیده است زیبنده تابلوی ندیم عشق شده است.همچنین شمسه های فوق در دوردیف۱۱۰تایی به نام نامی حضرت مولا علی (ع) وستون های ۷۲تایی به عدد شهدای کربلا دراین تابلو درج شده است. میر عظیمی بیان داشت : با توجه به طول ۱۱۸ سانتی متری تابلو مرکزیت آن روی عدد ۵۹ قرار می گیرد که عدد ۵۹ با احتساب عدد ابجدی آن به معنای نام مبارک حضرت صاحب الزمان است که نشانه ای از محوریت اندیشه وفرهنگ غنی انتظار است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

 1. ابرقوئی می‌گه:

  درود بر شما سید هنرمند عزیز و گرانقدر و رحمت بر پدر و مادر خوب شما.

 2. دلبند می‌گه:

  دردو بر آقاسید مهدی عزیز و افتخار آفرین
  خداوند پدر و مادرتون رو غریق رحمت کنه

 3. سید مهدی میرعظیمی می‌گه:

  سلام
  لازم به ذکر است که با توجه به تقسیمات کشوری در سالهای دفاع مقدس ، نام مبارک شهدای ارزشمند ابرکوه نیز جزء شهدای استان فارس ثبت شده است و در یادواره شهدای سادات فارس یاد و نام دهها شهید عزیز از خاندان سادات ابرکوه نیز گرامی داشته شد .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net