پیش فرض های یک پیشنهاد/مصطفی قاسمی(21 نظر)

پیش فرض های یک پیشنهاد/مصطفی قاسمی(21 نظر)
ابرنیوز:مطلب ارسالی یکی از همراهان سایت خبری ابرکوه را می خوانید.

1) خبر ساده بود و خیلی سریع شد تیتر اول اکثر رسانه های داخل و خارج، ذوق زدگی طیف برانداز خارج از سویی و یادآوری خاطره تلخ به حاشیه بردن مسائل کشور در دوران 8ساله اصلاحات : برای مسائل اساسی رفراندوم برگزار کنید!

2) در سالهایی که حرکت برخی اصلاح طلبان بر فرمان زیر و رو کردن دانشگاه بود و احزاب یکه تاز آنروز و منحله اینروزها بر طبل تجدید نظر طلبی می زدند پیاده نظام آن هفته های آن احزاب و خارج نشینان اینروزهای تاریخ به رفراندومی نمادین پرداختند: جمهوری اسلامی آری؟ اقدامی بسیار تنش زا که اکثرا نیز به نهایتا به خشونت و هیجانات کاذب دانشجویی ختم میشد.

3) اینک اما رئیس جمهور در حالی که بارها اعلام کرده است از رکود عبور کرده ایم و تورم از 47درصد خرداد 92 به 17 درصد آذر 93 تقلیل یافته و بیکاری و نقدینگی و… مهار شده در همایش اقتصاد دانان از راه حل رفراندوم برای مسائل اساسی سخن گفت. پیشنهادی که ابتدائا چند پیش فرض را می طلبد:

4) تشخیص اینکه یک مسئله مهم هست یا نه با کیست؟ یا کدام مرجع و یا نهادی می تواند به مهم بودن یک موضوع صحه گذارند؟ مثلا اگر وزارت اقتصاد هدفمندی رایانه ها را منوط به همه پرسی بداند و وزارت رفاه نه، چه باید کرد؟ اصلا کل کابینه بگویند میخواهد و مثلا مجلس بگوید نمیخواهد آن وقت چه؟!!

5) مرجع برگزاری این همه پرسی کیست و کدام دستگاه؟ شاید گفته شود وزارت کشور! حتما میدانید که بخاطر هزینه های بالای یک انتخابات از سویی و درگیر شدن بسیاری از بخش های کشور با آن بخاطر مسائل خاص سیاسی و امنیت، انتخابات ها ادغام شد. حال فرض کنید در سال دست کم 4موضوع مهم برای همه پرسی داشته باشیم( بفرض تحقق بند4فوق الذکر) آیا وزارت کشور میتواند سالی 4بار انتخابات برگزار کند؟!!

6) از بند 4 و 5 که بگذریم مثلا اگر الان همه پرسی گذاشتیم و اکثریت رای دادند به عدم موفقیت دولت در مسئله مهمی مثل اقتصاد و مسکن ( که البته با آماری که دولت میدهد و حقیر در بند 3ذکر کردم بعید است مردم به عدم موفقیت رای دهند) چه باید کرد؟ یعنی ما متوجه شدیم طبق نتایج سر صندوق 70درصد مردم از دولت ناراضیند. خوب ثم ماذا؟!

7) از همه بندهای بالا که بگذریم پیش فرض اساسی یک رفراندوم و تحقق نظر آقای رئیس جمهور این است که ریاضیات برخی دوستان را تقویت کنیم. مثلا بدانها یاد دهیم 24 بزرگتر از 13 است و اختلاف این میشود 11. اگر خدای نکرده این تقویت پایه ای ریاضی رخ ندهد ممکن است دوباره کاندیدایی که آرائش از مجموع 40 میلیون رای از  آراء باطله کمتر است بگوید رای منو پس بده و تقلب شده! خوب آنوقت تکلیف چیست؟ البته برای عده ای نیاز نیست چون شمارش شان آنقدر قویست که 7دهم درصد را هم از یک درصد افتراق داده و بعد به فرد برتر تبریک میگویند.

8) از پیش فرضهای اساسی و واجب اللزوم برای رفراندوم صاف بودن دل طرفین از یکدیگر بعد از انتخابات است!!. مثلا در برنامه شناسنامه آقای نوبخت گفتند ما نتوانستیم در سال 88 دلمان را با کاندیدای پیروز صاف کنیم!. خوب حالا فرض بفرمایید با حداقل سالی 4 رفراندوم و 12تا در 4سال یک دولت، اگر دلهایی از هم صاف نباشد چه بلایی سر وحدت جامعه خواهد آمد؟!!

9) بد نیست به این پیش فرضها اضافه کنیم که حقوقدان و حقوق خواندها جواب بدهند اینکه برای مسائل اساسی رفراندوم گذاریم در کدام بند قانون اساسی است؟ در کدام طرح و لایحه تصویبی مجلس بوده و شان آن در شورای نگهبان چیست؟

10) پیش فرضهای دیگری را هم میتوانیم برای این پیشنهاد بکار ببریم و حرف زیاد است و در حوصله یک مقاله نیست ولی براستی ریشه معرفتی، عملیاتی و فکری این قبیل نظرات در کجاست؟ چه کسانی این افکار را ساخته و پرداخته کرده و چرا فردای این صحبت ها لشگر به صف شده نشریات و جراید و ماهواره های ضدانقلاب با آب و تاب از آن استقبال کردند؟

نکته پایانی: براستی دولتی که پیروز انتخابات شده، تمام ارکان جریان رقیب نتیجه را پذیرفته اند و بدو تبریک گفته و دست همکاری بسویش دراز کرده اند و توانسته با خزانه خالی هم نظام تحریمها را بشکند و هم از رکود عبور کند و هم در رخدادی بینظیر 30 درصد تورم را کم کند و به قول رئیس جمهور با توافق ژنو قدرت های جهان جلوی ما بزانو در آمدند(سخنرانی اهواز) چه نیازی به این نوع حرفهای حاشیه ساز است؟

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. فلاح زاده می‌گه:

  این پاراگراف آخر واقعا ادعاهای دولت هست؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!! عجبا به اینهمه اعتماد به نفس دولت!!!!!!!!!!!!!!!!!! بابا احمدی نژاد حداقل خیلی از مسائل رو قبول داشت اینها که همه چیزو منکر شدن با این ادعاهاشون.

  ببخشید من بخاطر اینکه خیلی تعجب کردم با اجازتون چندتا علامت تعجب دیگه هم میزارم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. محمد هادی زارع زاده می‌گه:

  بنام خدا

  این گونه نظرات رییس جمهور بیشتر به بازی سیاسی شبیه هست تا به حل مشکلات مردم

 3. فلاح می‌گه:

  جکایت این دولتیها حکایت اون شخصی استکه داشت بطور قاچاق باروت میفروحت مامور آمد و تذکر داد یارو گفت اینکه باروت نیست تخم شلغمه . مامور برای اثبات کمی باروت ریخت کف ذست طرف و آتش سیگارش رو گرفت روش باروت منفجر شد بلا فاصله طرف گفت نگفتم تخم شلغمه؟ اینا بنا نیست از رو برن دو سال گذشت هیچ کاری نکردند تا آخر چهار سال هم هی خواهند گفت احمدی نژاد خراب کرد داریم آوار برداری میکنیم!!.

 4. ورزشکار می‌گه:

  سلام وادب 
  خیلی عالی بود آقای قاسمی.
  آهای دولتی ها یه نگاه به وضع مردم و مملکت بندازید.
  ببینید چه بازاری درست کردید برا مردم.
  برید تو خیابون مغازه ها ببینید مردم دارن چی میگن و چیکار میکنند.
  آقای روحانی پس کو قول 100 روزه شما 
  واقعا که…

 5. دلسوز می‌گه:

  احسنت بر نویسنده – حرف حساب جواب نداره

 6. بامرام می‌گه:

  از دولت خواهش میکنم به تقویم نگاه کنه و ببینه که یک سوم عمر دولت گذشت
  طرفداران دولت هم خواهشا از فضای انتخابات بیان بیرون

 7. کارگر می‌گه:

  آقای روحانی مگر آنروزها که دشمن تخته گاز بسوی تهران می تازید بفرمان امام راحل هزاران جوان پاک خون دادند تا اسلام بماند رفراندوم برگزار شد؟
  حتما میدانید پسران آقایان طرفدار دولت آنروزها در کشورهای غربی مشغول تحصیل بودند!!

 8. ماهان می‌گه:

  خیلی زیبا و با استدلال محکم و بی جواب بود لذت بردم  واقعاکجای این پیشنهاد دولت  ، تدبیر دیده میشود ?حالا عقلانیت و امید پیشکش دوستان بازم خدا بهمون رحم کنه…..راستی مقصر کمبود باران مشخص شد! بله تعجب نکنید دولت احمدی نژاد درست حدس زدید

 9. وکیل مدافع می‌گه:

  خطاب به وکیل الدوله

  اگه شما نایب دولت هستی که وای به حال اون دولت!!
  تا قبل شروع روند سقوط قیمت نفت که اونم بخاطر بیکفایتی و عدم تدبیر سیاست خارجه دولتی بود که ادعا میکرد باید با دنیا(البته دنیا به تفسیر دولتی ها،همون چند دولت غربی و اروپایی) تعامل داشت نه جنگ!!! ناتوانی و بی کفایتی های مدیریتی خودتون رو گردن دولت قبل می انداختید الان هم که نزدیک به نیمی از عمر دولت گذشته بهانه ی دیگر برای کم کاری های خود رو کردید آنهم نفت 40 دلاری؟

  در این کشور هر روز یک اتفاقی می افتد،بنا باشد عدم موفقیت خود را هر روز گردن این و آن بیندازین خب پس فرق شما(دولتیها) با من نویسنده این کامنت چیه؟

  حکایت شما همان حکایت شخص گرسنه ای بود که می گفت:اگر بنده نگه داشتن اینجوریه یه 100 تا بنده رو هم بدهند ما نگه داریم!!

 10. قدیریان می‌گه:

  بزرگترین رفراندوم راهپیمایی اربعین بود که روزنامه های طرفدار دولت زور داشت واسشون ازاون عکسی بزنن

 11. اقتصاد دان می‌گه:

  واقعا خیلی جالبه هنوز لایحه خروج از رکود که دولت داده تو مجلسه بعد دولت میگه از رکود عبور کردیم!!

 12. نریمان می‌گه:

  سلام ضمن تشکر از نویسنده و دقت نظرش به نظر من رفراندوم در بعضی جاها بد نیست مثلا رفراندوم برای ادامه روند دولت یازدهم با همین شکل آمار و سیاست، اونوقت خواهند دید که آرای رییس جمهور به کمتر از یک سوم اولیه اش سقوط میکند البته این برای دولتی که میگوید 8%رشد مثبت اقتصادی !!!!!!!!!!داشته ناراحت کننده نیست  چون آرای ریخته شده را با آمار به سبک رشد مثبت اقتصادی جبران می کند

 13. رای اولی! می‌گه:

  بزرگترین رفراندم برادر قاسمی همین یه چند وقت قبل بود که 98درصد از یارانه انصراف ندادند علیرغم خواست و اصرار دولت

 14. م.رئیسی می‌گه:

  دولت بجای رفراندوم بره یه معاون سیاسی پیداکنه واسه وزارت کشور که ماههاست روهواست
  مهمترین معاونت مهترین وزارت خانه کابینه چندماهه صاحب نداره!!

 15. زارع می‌گه:

  متاسفانه اهالی دولت بجای استفاده از این همه ظرفیت مرتب دنبال حاشیه سازی هستن
  بنزین بورسیه رفراندوم و….

 16. وکیل الدوله می‌گه:

  سلام اقای قاسمی
  بنده به نیابت از دولت این کامنت را می ذارم؟!!!!!
  آقا ما (دولت) چی بگیم که شما خوشت بیاد و از ما (دولت) راضی بشی؟
  ممکنه کمک کنی متن سخنرانی هامون را تنظیم کنی تا حرفی نزنیم که مایه رنجش شما بشه؟
  اقای قاسمی
  به نظر ما و شما مشکل کشور اقتصاد و بیکاری و … است، ولی 180 درجه برای رفع این مشکلات با هم اختلاف سلیقه داریم، لطفا درک کنین، روش دوستان شما با نفت 120 دلاری هم جواب نداد یک کم صبر کنین ببینیم روش ما با نفت 40 دلاری چجوری میخواد جواب بده

 17. ساریخانی2 می‌گه:

  و بعلاوه اینکه خیلی از مردم بیسوادند و توان نوشتن رای ندارن!!
  با یه مشت مردم بیسواد و بی شناسنامه چطور میخوایم رفراندوم بذاریم!!

 18. m-e می‌گه:

  واقعا عالی بووود…خوشحال شدم دوباره پستهای بهترین نویسنده سایت ابرنیوز رو خوندم…
  باتشکر از آقای قاسمی و مدیریت سایت که دوباره شاهد مقاله ی ایشون بودیم…

 19. ساریخانی می‌گه:

  میگم آقای قاسمی یکی از پیش فرضهای اصلی رفراندوم داشتن شناسنامه هست و میدونید که خیلیها در این مملکت بی شناسنامه هستند!!

 20. اکرمی می‌گه:

  از مدیریت سایت ابرنیوز بخاطر درج دوباره مقالات آقای قاسمی متشکرم

 21. علي می‌گه:

  نميدونم اين اصولگرايان كه هميشه از مردم وملت دم مي زنن چرا در برابر همه پرسي اينقدر جبهه گرفتن!

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net