به آزادی دانشگاه آزاد/مصطفی قاسمی(35نظر)

به آزادی دانشگاه آزاد/مصطفی قاسمی(35نظر)

ابرنیوز:مطلب ارسالی یکی از همراهان سایت خبری ابرکوه را می خوانید.

یکی از طرق این است که از همین امسال در هر جا که دستمان رسید و شاید کم‌کم به روستا هم بکشد – البته به شهرهای کوچک به آسانی می‌رسد – مراکزی درست کنیم به نام دانشگاه آزاد اما نه دانشگاه آزاد رژیم گذشته، دانشگاه آزاد واقعی که مواد تحصیلی دانشگاهی را با روش تحصیلی که در حوزه‌های علمیه علوم دینی می‌خوانند، خوانده شود. امروز اگر یک دانشجو در سال به خاطر فضای دانشگاه و اساتید زیاد، کارمندان مؤسسه، وزارت علوم، آزمایشگاه‌ها و سایر چیزها، ده‌ها هزار تومان، صدها هزار تومان خرجش است، یک طلبه وقتی درس می‌خواند تقریباً هیچ خرجی ندارد و آن خرج‌هایی هم که دارد، خودش در یکی دو ماهی که می‌رود برای تبلیغ برمی‌گرداند و به مدرسه می‌آورد. اصلاً مدارس و خیلی چیزهای دیگر را پول‌هایی که طلبه‌ها به عنوان سهم امام، خمس و انفاقات از روستاها برمی‌گردانند، اداره می‌کنند..
جملات بالا بخشی از خطبه های آقای هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه اوایل انقلاب برای تهییج مردم جهت راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی است. دانشگاهی آزاد که قرار است مواد تحصیلی را بروش حوزه های علمیه تا اعماق روستاها ببرد و این شروع راهی میشود که به استناد کتاب پس از 25سال صفحه11، امام راحل یک میلیون تومان به این دانشگاه کمک میکند. چهار ماه بعد هاشمی رفسنجانی به‌عنوان رئیس شورای موقت دانشگاه و طی حکمی با سربرگ مجلس، عبدالله جاسبی را به ریاست موقت دانشگاه منصوب نمود.

این چند خط سرآغاز راه دانشگاهیست که اینک با دارا بودن حدود یک میلیون 700هزار دانشجو بعد از دانشگاه ایندرا گاندی هند و دانشگاه اقبال لاهوری پاکستان سومین دانشگاه پرجمعیت جهان لقب گرفته، دانشگاهی با گردش مالی چند صد هزار میلیارد تومانی که در اثنای سالهای 91 و 92 و در پس یک دهه مبارزه تمام عیار جریان دانشجویی وقتی ریاست آن از دست جریانی خاص در آمد و بعد 25سال نسیم دیگری وزیدن گرفت و اواسط مرداد 92 به همان جریان نقل قدرت داد و رئیس هیات امنای آن عنوان کرد دانشگاه ازاد در طی دوسال اخیر غصب شده بوده است!!.

اینک اما در شروع سال تحصیلی جدید شهریه دانشگاه آزاد بدون مجوز وزارت علوم و دستگاههای مربوطه بصورت کاملا خودجوش بین 15 تا حدود 27درصد بعضا افزایش یافته، افزایشی که سر و صدای نه تنها دانشجویان و اصحاب رسانه که سروصدای وزارت علوم خود دولت اعتدال را هم درآورد و ابری نیا مدیرکل دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم آنرا عملی غیر قانونی دانست. ولی آنچه به جایی نرسید این اعتراضات بود و امضای آقای هاشمی آب پاکی را بر یک میلیون و هفتصد هزار دانشجوی آن ریخت و شهریه ها بمعنای واقعی آنهم نه وقت فقط متغیر که از نوع ثابتش نیز گران شد.

اما براستی این قلم امضای آقای هاشمی در یک نیمسال چه سودی برای دانشگاه آزاد خواهد داشت؟

دانشگاه ازاد 600هزار دانشجوی کاردانی دارد که با 150هزار تومان افزایش شهریه مساوی است با 90میلیارد تومان درآمد.

800هزار دانشجوی لیسانس که با 200هزار تومان افزایش شهریه میشود 160میلیارد تومان درآمد.

250هزار دانشجوی ارشد که با 400هزار تومان افزایش شهریه میشود 100میلیارد تومان درآمد.

50هزار دانشجوی دکترا که با یک میلیون و 200هزار تومان افزایش شهریه میشود 60میلیارد تومان درآمد.

جمع افزایش شهریه ها در یک ترم سبب شده 410میلیارد تومان به درآمد دانشگاه آزاد اضافه کند!!

حال اگر این افزایش شهریه را با کل شهریه های قبل محاسبه کنیم(بدون احتساب افزایش) درآمد یک نیمسال دانشگاه آزاد 2میلیارد و 800میلیون تومان میشود!! یعنی:

600هزار دانشجوی کاردانی با شهریه یک میلیونی مساوی است با 600میلیارد تومان

800هزار لیسانسه با شهریه 1میلیون و 200هزار تومانی میشود 960میلیارد تومان

250هزار دانشجوی ارشد با شهریه 3میلیونی میشود 750میلیارد تومان

50هزار دانشجوی دکترا با شهریه 10میلیونی میشود 500میلیارد تومان.

نهایتا اینکه این درآمد یک ترمی 2هزار و 800میلیارد تومان در یکسال رقمی معادل 5هزار و ششصد میلیارد تومان پول ناقابل خواهد شد.

ما خدای نکرده نمیگوییم هیات امنای دانشگاه آزاد از فقر مالی دانشجویان بی اطلاع است و هرگز نمیگوییم این افزایش صرفا برای درآمد زایی بوده، بلکه فارغ از هرگونه اتهام زنی چند سؤال ساده داریم:

1) چرا افزایش شهریه به اذعان خود دولت اعتدال غیر قانونی صورت گرفته؟

2) حال که دانشگاه آزاد یک عمل غیر قانونی انجام داده چه مرجعی بدان رسیدگی میکند؟

3) براستی در نظام جمهوری اسلامی ایران مجرای نظارت بر دانشگاه آزاد با بیش از 300هزار میلیارد تومان دارایی و چرخش مالی و درآمد سالانه تقریبا 7هزار میلیاردی کیست و چیست؟ کدام ارگان و کدام مسئول خارج از ساختار حقوقی این دانشگاه میداند و میگردد که از کجا پول میآید و بکجا میرود؟

4) در سالهای اخیر گفته شد آقازاده یکی از آقایان برای سرکشی به واحد دانشگاه آزاد لندن انگلیس است. آیا واقعا دانشگاه آزاد انگلیس شعبه دارد؟

5) سرانجام تحقیق و تفحص مجلس از دانشگاه آزاد چه شد؟

6) در صحبت برخی محکومین فتنه آمده بوده که بخشی از مبالغ دانشگاه آزاد در انتخابات 88خرج کاندیدای خاص شده است. تدبیر دستگاه قضا برای محکومیت این دست اندازی به بیت المال چه بود؟

7) اگر فتنه برای دانشگاه آزاد خط قرمز هست که قطعا چنین خواهد بود آیا این گزاره و خبر را رد میکند؟ جهانبخش خانجانی و عبدالله رمضان زاده از محکومین امنیتی فتنه ۸۸ به دستور حمید میرزاده، مجوز تدریس در ترم دوم سال تحصیلی ۹۳-۹۲ در دانشکده علوم سیاسی واحد تهران مرکز را کسب و چندی است به تدریس برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری این واحد مشغول شده اند.

در حالی مجوز تدریس در مهمترین دانشکده دانشگاه آزاد به این ۲ عنصر فعال و نقش آفرین در فتنه آمریکایی-اسرائیلی ۸۸ داده شده که پیش از این، ارگان رسمی این دانشگاه یعنی روزنامه فرهیختگان نیز به احسان مازندرانی از دستگیر شدگان فتنه ۸۸ سپرده شده است

…………………………………..
امام امت 26/2/73
فضای‌ دانشگاه‌ آزاد اسلامی‌ باید از تعرض‌ افکار مسموم‌ و ضد اسلامی‌ مصون‌ بماند و مدیریت‌ این‌ دانشگاه‌ خصوصی‌ حق‌ دارد که‌ مانع‌ از اظهار هرگونه‌ سخنی‌ علیه‌ ارزشهای‌ اسلامی‌ و انقلابی‌ در محیطهای‌ آموزشی‌ و تحقیقی‌ خود شود.

با انتخاب‌ اساتید قوی‌ و مؤمن‌ باید محیطهای‌ دانشگاه‌ آزاد اسلامی‌ به‌ محیطی‌ کاملا تحقیقی‌ تبدیل‌ شود تا به‌ تدریج‌ با ارتقاء کیفیت‌ علمی‌ این‌ دانشگاه‌، بتوان‌ آن‌ را تا سطح‌ بهترین‌ و معتبرترین‌ دانشگاههای‌ جهان‌ پیش‌ برد.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. میانه رو می‌گه:

  بله بنده دانشگاه دولتی درس میخونم چون براش تلاش کردم.و هیچ وابستگیم به دانشگاه ازاد ندارم.ولی خب فک کنم هر تشکل و ارگان خودگردانی باید با درامد خودش تشکیلاتشو بگردونه.دانسگاه ازادم حتما تو این امر عاجز شده که شهریه رو اضافه کرده .رجوع کنید به ارشیو شبکه سه سیما و برنامه حذف و اضافه رو ببینید توضیحات مسولای دانشگاه ازاد و ببنید .بعد متوجه میشید نفس من ازجای گرم در نمیاد.شما سرتون زیر برفه برادر منوگرنه فک نکنم کسایی ک اینکارو کردن هوس بدوبیراه کرده باشن یا با مردم پدرکشتگی داشته باشن.من میگم انتقاد بکنن اما تخریب نه.
  اما در جواب خانوم یا اقای رها.دوست عزیز لبخند مایه ذلت نیست اگ اصول دیپلماتیک میدونستید اینو نمیگفتید مایه. ذلت ما و ملتمون قهر یازده روزه احمدی نژاد با اقاست.مایه ذلت ملت ما اون ممه رو لولو برده که ترجمه ش تو کل دنیا پخش شد و ابرومون رفت ذلت بار اونه که رییس دولت ما بگه ابو بریز اونجایی ک میسوزه.مایه ذلت میدونی چیه اینه که وزیر امور خارجه ایران داره ت‌و ترکیه مذاکره میکنه به همتای ترکش خبر بدن محترمانه بیرونش کنید دیگه وزیر خارجه نیست .اقا محمود عوضش کرده.خدمتتون عرض کنم که هیچ. تحریم جدیدی بر علیه ما تصویب و اجرا نشده و اینا احرای تحریمای زمان احمدی نژاد هست.در ضمن اگ دلتون با شانتاژ تبلیغاتی و کارای پوپولیستی احمدی نژاد خوش میشه خوشبحال دلتون.

 2. رها می‌گه:

  آقا یا خانم میانه رو:
  حالا احمدی نژاد اگه میگفت تحریم ها یک مشت کاغذ پاره است و تحریم میشدیم لااقل دلمون خنک بود جواب این یاوه گویی های غربیها رو دادیم و ذلیلشون نشدیم نه مثل سیاست دولت فعلی که جلو این غارتگرا میخندن و دست میدن پشت بندش هم تحریم و تحقیر میاد وسط..
  نمونه بگم خدمتتون تحریم های متعددپس از روی کار آمدن دولت جدید پس از خنده های دکتر ظریف و مستر روحانی!
  و تحقیر ملت ایران توسط کامرون انگلیسی پس از دیپلماسی خنده جناب روحانی!!

  اوکی؟!

 3. عباس زارع زاده می‌گه:

  سلام/
  فکر کنم اگه آقای میانه رو خودشون دانشجوی دانشگاه آزاد بودن بهتر می تونستند قضاوت کنند.چون غذای ارزان و امکانات خوب دانشگاه دولتی مانع شده که ایشون قضاوت درستی داشته باشه.مردمی که بچه هاشون تو دانشگاه آزاد درس میخونن چه گناهی کردند آقای میانه رو….. نفست از جای گرم بالا میاد عزیزم
  …….از آقای قاسمی نگارنده مقاله نیز تشکر می کنم که روشنری کردند

 4. میانه رو می‌گه:

  اقای قاسمی عزیز .. شما ی مطلبو نوشتید لابه لای اون تخریبم کردید عزیز من.وقتی که شما دوران داشجوییتون تموم شده بود و به عنوان دانشجو رفتید محضر اقا صحبت کردید و برام سواله که چطوری تونستید کاش اینم به اقا میگفتید که چندسال تو دولت احمدی نژاد اجازه افزایش شهریه به دانشگاه ازاد داده نمیشد و دانشگاه با بحران روبرو شده بود والان مجبور شده شهریه رو پونزده درصد افزایش بده.من دانشگاه سراسری درس میخونم و حتی روزانه م هستم اما دارم میبینم ک همه چی داره گرون میشه حتی غذا.و این بر میگرده به همون تحریمایی که مقتداتون دکتر احمدی نژاد به تمسخر گفتن انقد تحریم کنید تا تحریم دونتون پر بشه…….  و یه چیز دیگه چرا دست برقضاااااا تو این دولت رگ غیرتتون جنبیده و شفاف سازی میکنید و برا مردم دلسوزی ماشالا تو دولتی ک شما ازش دفاع میکنید بقول یکی جزو پاک ترین دولتهام بوده!!!!!!!  کم اختلاسو بورسیه غیرقانونی و فرار از قانون نبوده بد نبود اون موقع هم ی چیزی می گفتید ک الان مردم باور کنن که مقاله تون بی طرف و دلسوزانه س. وعلی الله توکلی

 5. روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابرکوه می‌گه:

  ضمن تشکر از سایت وزین ابرنیوز برای فراهم آوردن فضای نشر آزاد نظرات عزیزان، چون موضوع مربوط به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی است چند نکته را برای تنویر افکار عمومی مطرح می نمایم.
  1- طی چند سال اخیر هر سال وزارت علوم مجوز افزایش شهریه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیر دولتی را صادر نموده است، لیکن دانشگاه آزاد اسلامی فقط در سال 92 برای امسال مجوز وزارت علوم و مصوبه هیأت امنا، سقف 15 درصد افزایش شهریه را تصویب نموده است.
  2- افزایش شهریه 15 درصد واحد های دانشگاه آزاد اسلامی نیاز به مصوبه هیأت امنای استانی داشته و واحد ها مختار به اعمال همه یا بخشی از آن هستند.
  3- به عنوان مثال واحد ابرکوه علیرغم داشتن مجوز افزایش 15 درصدی شهریه برای مقاطع کاردانی و کارشناسی هیچ افزایش شهریه را لحاظ ننموده و برای کلیه رشته های مقطع ارشد بطور متوسط 5 درصد(10درصد کمتر از مجوز مربوطه) افزایش شهریه داشته است.
  با تشکر

 6. مطلع می‌گه:

  آقای قاسمی!
  قابل توجه شما دانشگاه آزاد در سال جدید 15% افزایش شهریه داشت ولی به اختیار واحد های دانشگاه آزاد و هیأت امنای استانی!
  لازم به ذکر است واحد …..
  اول مطالعه و تحقیق کنید و بعد مطلب بنویسید. یا بگم بگم کنید.

  ابرنیوز:دوست عزیز با تشکر از توجه شما. اطلاع رسانی در مورد یک واحد اداری با دانشگاهی تنها از طریق مرجع رسمی صورت می گیرد

 7. ابراهیم کارگر می‌گه:

  خوندن مقاله یه طرف خوندن کامنت ها هم یه طرف.
  بنده کاری به نظرات سیاسی نویسنده ندارم ولی برام جالب شد که در این مقاله نه تهمتی نثار اقای هاشمی شده و نه نگارنده قضاوتی داشته از دوستان اصلاح طلب خواهشمندم با این جور دفاع کردن آبروی آقای هاشمی رو نبرن.
  نویسنده فقط عدد و ارقام کاملا واقعی دانشجو و شهریه دانشگاه آزاد رو اورده که طبق قانون این دانشگاه بایستی امضای آقای هاشمی پای اون باشه چون ایشون رئیس هیات امناست
  اگه میگید این ارقام دروغه سؤال و تحقیق کنید اینکه اینقدر بد و بیراه گفتن به نویسنده رو نداره!!

 8. رها می‌گه:

  من خوشم میاد این به اصطلاح اصلاح طلبان ابرکوه کاری به محتوای مقاله هایی که برادر قاسمی ارائه میده ندارن و بدون مطالعه میان نقد میکنن و مزتب اسم رئیس جمهور سابق رو در نقدهاشون میارن و مقایسه میکنن!!!!
  آخه یکی نیست بگه آخه مرد حسابی ربطش چیه؟!!
  ظاهرا این دوستان از خودشون شک دارن که ایجوری بی مهابا کامنت میذارن!

  من فکر کنم آگه آقای قاسمی بیاد و از کمبود امکانات بهداشتی و درمانی در شهرستان ابرکوه که به ضرس قاطع از مشکلات چندین ساله شهرستان هست هم مطلب بذاره دوستان مقابل بیان به موضوع رو به کل رد کنن یا ارتباط بدن به ماجرای اختلاس چند هزار میلیادری!!!!

  بابا حرفیم میزنید با “تـــدبیــــر “حرف بزنید خواهشا!!!

 9. تیزبین می‌گه:

  به یاد زمانی افتادم که قرار بود دانشگاه ازاد اسلامی ابرکوه راه بیفته
  چقدر برخی از اهل سواد (آن موقع فوق لیسانس خیلی مهم بود و دوستان فرهنگی و دارای مدرک کارشناسی ارشد برای این کار خیلی زحمت کشیدند)، مسوولان، خیران و حتی روحانیون سرشناس ابرکوه برای راه اندازی این دانشگاه تلاش کردند. اتفاقا هسته مرکزی راه اندازی دانشگاه کاملا از جناح اصولگرا بودند و در آن ایام از …. حمایت می کردند (که البته همگی ار افراد محترم بوده و هستند)
  هرچند معتقدم دانشگاه آزاد را هم باید مثل صدا و سیما و … نقد کرد ولی برادر عزیر به قوا ابرقویی ها “چفته زیر همه چی نزن”

 10. مجاهد می‌گه:

  با عرض سلام خدمت مدیریت محترم سایت و همچنین نویسنده مقاله فوق:پس از خواندن مقاله فوق بر آن شدم مطالبی به عرض برسانم در ابتدا عرض کنم بنده نه از مسئولین دانشگاه ازاد اسلامی هستم حال به هر نحو(کارمند ،هیئت علمی، پیمانکار ،دانشجو، استاد ) نه در مسائل سیاسی دخالت می کنم که بگویم طرفدار حزب یا گروه خاصی هستم فقط انتقاد های برادر محترم را خیلی مغرضانه دیدم و عرض نمودن چند نکته خالی از لطف نیست :
  1. در چند سال اخیر اینقدر ها لوازمات ضروری زندگی از خورد و خوراک گرفته تا چیزهای دیگر گران شده که گران شدن شهریه دانشگاه ازاد امری عادی تلقی میشه
  2. اداره کردن یه زندگی دو نفره مستلزم هزینه هایی است که مطمئنا اداره کردن دانشگاهی مثل دانشگاه ازاد که ریالی بودجه دریافت نمی کنه از این امر استثنا نیست استادان ،اعضای، هیئت علمی و کارمندان آیا مجانی و برای رضای خدا در این ارگان مشغول هستند .ایا این ارگان هزینه های جاری ندارد؟
  3. آیا اختلاس های چند هزارمیلیاردی قانونی بود و گرفتن شهریه برای خرج کردن برای شخص دانشجو غیر قانونی است ؟
  4. در حال حاضر که کلیه دانشگاه های کشور با کمبود دانشجو مواجه هستند و بعید میدونم این امار با واقعیت جور دربیاد ایا منبع موثقی برای آمارهای ارائه شده وجود دارد ؟
  5. دانشگاه آزاد باعث معرفی بسیاری از شهرستان های کوچک و رونق کسب و کار در این مناطق شد ….
  6. برادر گرامی سخن بسیار است و در پایان خواستم مسائلی را به جنابعالی گوشزد نمایم 1- اگر از موسسین دانشگاه ازاد از افراد حزب مورد علاقه جنابعالی بود باز هم انتقاد می کردید؟ 2-اگر دانشگاهی که رئیس جمهور قبل پیگیر تاسیس آن بودن با گرانی شهریه مواجه می شد باز انتقاد می کردید؟ در پناه حق موفق باشید. اجرکم عندالله

 11. m-e می‌گه:

  آقای عزیز دل مگه گذشته و حال ادما مثل همه؟؟؟؟؟
  ایشون بزرگتر از سلیمان صرد خزایی و ……. که نیسن؟…

 12. عزیز دل می‌گه:

  شما دارین راجع به اقای هاشمی اینجوری می نویسین؟
  فراموش کردین که چه جملات و واژه های مهمی از امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری راجع به ایشان وجود داره؟
  ایشون رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند بعد شما دارین جوری صحبت می کنین و القا می کنین که انگار ایشون …
  یا للعجب

 13. همشهری می‌گه:

  اونایی که هاشمی را برای خودشون و دیگران ناجی معرفی می کنند بیان الآن مث مرد دفاع کنند…
  کی گوشش به این مطالبه؟؟
  بابا جیب آقازاده ها پر بشه بقیه برن بمیرن!
  هنوز یادمون نرفته که یکی از همین آقازاده ها چه پول ها نداد که …
  البته اصلاح طلبان ابرکوهی دقت کنند اونی که این شجاعت رو به جوان های ما داد همون احمدی نژاد بود… وگرنه قبل از این کسی نمی تونست به آقایون بگه بالای چشمشون ابروئه…

 14. رضا می‌گه:

  بهرحال دانشگاه هزينه هايي هم داره كه هرساله افزايش پيدا مي كنه.از دستمزد اساتيد تا ساخت و نگهداري ساختمانها.من خودم دانشجوي ارشد ازاد هستم.هرچند افزايش شهريه ثابت اقدامي غيرقانوني بود و بايد لغو بشه اما صرف حرف زدن از درآمدهاي دانشگاه كار درستي نيست.بهرحا دانشگاه آزاد واحدهاي زيانده هم داره مثل …..

 15. س. افضلی می‌گه:

  مقاله وزینی بود
  بنظرم خیلی از توده خود دانشجویان نیز از این آمار اطلاع ندارند
  فقط یک سوال دارم
  یکی از مخاطبان نظری نوشته خطاب به نویسنده مقاله که کور شود هرآنکه نتواند دید!
  بنظرم این توهین ها رو مدیر سایت نباید تایید کنن بهرحال یکنفر با نام و عکس و مشخصات مقاله داده و آماری رو گفته خوب میشه سند اورد و آمارش رو رد کرد لذا مدیر سایت نباید این توهین ها رو تایید کنه

  ابرنیوز:با تشکر از نظر شما.ما این نظر را توهین به شخص تلقی نکردیم که منتشر شده است در عین حال ضمن تشکر از تیزبینی شما، از راهنمایی های ارزشمند همراهان بهره خواهیم برد.

 16. قائم محمدی می‌گه:

  در جواب به نظر ناشناس:
  برادر یا خانمی که نوشتید ارقام سطحیه و یه کتابخانه ساده هزینه داره:
  کجای این مقاله نوشته دانشگاه آزاد هزینه نداره بحث اینجاست کی روی این دخل و خرج نظارت داره.
  خواهشا اگر بقول شما مقاله بدون آگاهیه خوب بگید آگاهی شما از این 6تا سوال پایانی چیه؟
  اینکه سؤال شود صدهزار میلیاردتومان پول چطور خرج میشه سیاسی بازیه؟

 17. زارعان می‌گه:

  بنظرم برخی مخاطبان ابرنیوز بهتره عینک سیاسی بینی رو از جشمشون بردارن و اینقدر به مقالات و آمار مستند نگارنده انگ سیاسی نزنن
  اگر دوستان دلشون برای آقای هاشمی میسوزه بفرمایند جواب این چند سوال آخر مقاله رو بدن.
  دانشگاه دولتی هرچقدر هم هزینه و درآمد داره ذیحساب که عامل وزارت اقتصاده روش نظارت داره ردیف بودجه اون مشخصه و…
  اینکه بجای یک نقد درست با فرار رو بجلو انگ سیاسی بازی بزنیم دامن زدن به اون اشتباهه
  همه میدونیم و تو اعترافات متهمین فتنه بود و نهادهای ذیربط ه گفتند که که بخشی از درآمد دانشگاه آزاد صرف فلان کاندیدای 88شده بود این پول غیر از اینه که از جیب من و شما رفته؟
  پس خواهشا بجای نسبت ناروا به نویسنده دنبال رفع مشکل باشیم

 18. کاظم می‌گه:

  واقعاً که!
  این آقای قاسمی همیشه یکطرفه به قاضی میرود.
  آقای قاسمی اگر شما در دانشگاه آزاد مدرک گرفته یا لااقل سری به یک واحد دانشگاهی میزدید این طور صحبت نمی کردید. شما می دانید هزینه های آموزشی, پژوهشی و خدماتی و … در دانشگاه آزاد چند است؟ ماشاالله شما که سرتان در حساب و کتاب است می دانید زمانی که آقای احمدی نژاد رئیس جمهور کشور شدند دیگر از سهمیه دانشجویی خبری نشد؟ از برنج و گوشت سهمیه ای تا الاآخر که در دانشگاه دولتی رواج دارد. شما می دانید هزینه فقط برق و گاز مصرفی در دانشگاه آزاد چند می شود؟ می دانید دانشگاه آزاد چند کارمند و هیأت علمی دارد از مربی تا استاد و حقوق آنها چند می شود؟ فکر می کنید این هزینه ها را مانند دانشگاه های دولتی دولت می دهد؟ شما که سرتان در حساب و کتاب است آیا به دانشگاه های دولتی سر زده اید و شهریه دانشجویان آزادش را دیده اید؟ کمی به خود بیائید و یک حساب سرانگشتی بکنید و بعد مقاله ای این چنینی بنویسید.
  با تشکر

 19. کارمند می‌گه:

  شما دانشگاه ازاد را دوست ندارید چون متصل به آقای هاشمی می دونین
  ولی ما دانشگاه ازاد را دوست نداریم چون یه مشت کاغذ پاره (به تعبیر اقای احمدی نژاد) را به قیمت هزار و یک جور گرفتاری خانواده ها میده دست جوانهای این مملکت که به درد هیچ چیزی هم نمی خوره
  بیایید مرد باشیم و خودمون نریم این دانشگاه!!!!

 20. ناشناس می‌گه:

  بسیار ساده و سطحی ارقام جمع و ضرب شده ما می دانیم یک کتابخانه کوچک در یک مسجد محله خرج دارد حال چه برسد سازمان عریض و طویل دانشگاه ازاد
  اگر چه موارد فوق را در چند مورد قبول دارم ولی نمی توان اینگونه یک سازمان که برای این مملکت زحمت کشیده اینگونه زیر سوال برد
  نباید با محیط های علمی تسویه حساب سیاسی کرد
  همه چیز را فدای مسیر های سیاسی نکنیم در همین دانشگاه ازاد اساتیدی من می شناسم که جوان و حزب الله هستند که کتاب های انها در خارج از کشور تدریس می شود
  واقعا برای نویسنده متاسف شدم بدون اگاهی و……

 21. م . اله یاری می‌گه:

  مقاله بسیار خوب و شفافی بود .البته بایستی اشاره کرد دانشگاه آزاد بعضا دانشجو های خوب و با سوادی دارد و سطح علمی خوبی را هم می توان برای این دانشگاه انتظار داشت ولی قبول دارم که درس و ثروت اندوزی یکجا جمع نخواهد شد ولی چاره ای هم نیست بایستی برای قشر بی درد هم …. فکری شود.
  امیدواریم تمام دانشگاه های ایران به جای افکار مالی و دانشجویان به جای وقت گذرانی فکری برای پیشرفت مملکت کنند تا بوعلی سینا ها از ما ایرانی ها راضی باشد.

 22. احمد می‌گه:

  واقعا برخی ها سواد و مدرک دارند ولی درک و فهم درست نه

 23. سینا می‌گه:

  در پاسخ به بی سواد و با شعور خواستم عرض کنم اگر کسی حرف اشتباهی زده و هم شما و هم دیگران قبول دارن اشتباه است دیگر نباید ان را به کار برد …

 24. محمد حيدري می‌گه:

  من نميدونم تو 8 سال گذشته اقاي قاسمي خواب بودن 
  خواهشن مطلب منو كامل بذار تا مردم واقعيتها رو هم بدونند

  سلام درج مطالب سایت های دیگر در قسمت نظرات کمتر اتفاق می افتد و قصد ما درج مطالب خوانندگان است . شما می توانید مطلب خودتان را بگذارید و به عنوان مثال ذکر کنیدکه”با جستجو در سایت های خبری می توانید به این مطالب برسید:

 25. m-e می‌گه:

  در جواب آقای باسواد ولی بی شعور این پولی هس که از جیب مردم در میاد و مردم هم کسی نیس جز من و شما…
  پس اگه نیاز به آب ریختن باشه شما هم باید بریزید…

 26. بی سواد ولی با شعور می‌گه:

  در پاسخ به مقاله ی جناب آقای قاسمی و دیگر دلواپسان استناد می کنم به یکی از سخنان گهربار دکتر احمدی نژاد:

  آب رو بریزین اونجایی که می سوزه!

  میدونم نظرم رو تایید نمیکنید ولی به هر حال بهم ثابت شده که طرفدار آزادی مطبوعات نیستید!

 27. بنده خدا می‌گه:

  چه دانشگاه آزاد و یا هرنهاد دیگری حق ندارد با مردم محروم چنین برخوردی کند
  واقعا از 5هزار 600میلیارد تومان سالانه چقدرش سهم مخارج است و چقدرش دخل؟
  چه کسی صاحب این دخل میشود
  متاسفم برای مردممظلومی که باهزار خون دل پولشون رو به این دانشگاه میدن

 28. علی می‌گه:

  اول اینکه فرموده اید نتیجه تحقیق و تفحص دانشگاه ازاد چه شد؟
  شما اول بفرمایید نتیجه تحقیق و تفحص از صدا و سیما چه شد؟ از صنعت خودرو چه شد ؟ و … عزیز برادر از این تحقیق و تفحص ها ابی گرم نخواهد شد
  دوم فرموده اید مجری نظارت بر دانشگاه ازاد کیست و چه نهادی است
  شما اول بفرمایید ان سازمانها که نهاد بازرسی و نظارتی تعریف شده دارند مانند…. تا چه حدی تأثیر داشته اند و چه گلی به سرمان زده اند تا بگوییم یکی دیگرش را هم خاص دانشگاه ازاد درست کنند
  سوم اینکه بنده کلا موافق حرف شما و مخالف اول و وسط و اخر دانشگاه ازاد هستم

 29. محمد می‌گه:

  به نظر من اگر امام (ره) الان در قيد حيات بودند دستور منحل شدن دانشگاه ازاد را ميدادند

 30. سينا می‌گه:

  خدا كند دولت كاملا قانوني ما پاسخي در خور شايسته براي اين پرسش ها داشته باشد البته نه از جنس پاسخ هايي كه در مسائل قبل داد و فقط خواست از خود رفع تكليف نمايد شايد دولت بگويد به من ربطي ندارد ولي قسمتي كه ربط دارد را ميگويم ميتوان حدس زد كه دولت و خود تيم دانشگاه ازاد تنها و تنها در يك صورت دنبال اين مسئله را ميگرفتند و رگ غيرت دولتمردان فعلي ما باد ميكرد كه اهاي ملت كار غير قانوني شده بيت المال هدر رفته و اسلام در خطر افتاده و ان هم اين است كه كه يكي از دولمتردان قبلي در اين موضوع نقشي داشته باشند و لا غير

 31. بیسواد بزدل می‌گه:

  حتم دارم الان نقدی اصلاح طلبان ابرکوه در رد این مقاله خواهند نوشت بهر حال آقای هاشمی پدر معنوی دولته!
  منتظر مطلب این آقایان هستیم!!

 32. کارگر می‌گه:

  آری درست می گویید
  مقاله خوبی بود و امیدوارم این جور اطلاع رسانیها در رسانه ملی هم انجام شود

 33. زارع می‌گه:

  کور شود انکه نتوان دید

 34. علیرضا زارع می‌گه:

  تشکر میکنم از سایت ابرنیوز که این مقاله رو منتشر کرده
  امیدوارم اونایی که تو لوگوی روزنامه هاشون داد میزن دانستن حق مردم است از این تیپ شفاف سازیها داد و بیداد راه نیندازند

 35. مرتجع می‌گه:

  5هزار و 600میلیارد تومان!!
  خدا میدونه چند تا خانواده به گرفتاری میفتن تا واسه این مدارک که دردی را هم دوا نمی کند شهریه تهیه کنن

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net