تیغ فتنه بر حنجره جهش علمی کشور/ مصطفی قاسمی(26نظر)

تیغ فتنه بر حنجره جهش علمی کشور/ مصطفی قاسمی(26نظر)

ابرنیوز:مطلب ارسالی یکی از همراهان سایت خبری ابرکوه را می خوانید.

روزهای ابتدایی آغاز بکار دولت یازدهم و فضای حاکم بر رای اعتماد بوزرا در محفلی با دوستان به اصطلاح گعده سیاسی! داشتیم و هر کس به سلیقه خود نقلی میکرد.دوستی با توجه به برخی اظهار نظرها خدمت جمع حاضر گفت: بنظرم چالش اصلی دولت بعد نه در وزرایی مثل اقتصاد و خارجه باشد که با دو وزارت خانه علوم و ورزش خواهد بود! و البته آموزش و پرورش. و برای حرف خود این دلیل را ذکر کرد که فضای دهه چهارم انقلاب میطلبد که چالشی بین مشاورین بعضا روشنفکر دولت و جریان مقابل آن حاصل شود. زمان گذشت و مشخص شد خیلی هم بیراه نمیگفتیم و آن شد که نمی بایست میشد.
اما مشخصا در خصوص وزارت علوم که بار گران سنگ حراست از ماشین پرشتاب حرکت علمی برعهده آن بوده و از سویی راننده این ماشین جهت سرعت بیشتر نیز می باشد. ولی براستی در طول ماه گذشته بر آن چه گذشت؟

درگیر شدن به حواشی تلخی که زمان طلایی ادامه رشد علمی کشور را به خود مشغول کرد بیت الغزل ماههای گذشته است. برکناری بی علت و البته ناگهانی برخی روسای دانشگاهها مانند علامه طباطبایی و صنعتی اصفهان بعلاوه حذف چهره های علمی بین المللی مانند دکتر روستا و پروفسور زلفی گل و.. وجه تامه ای نیاز داشت بنام بورسیه! ادعایی که عدد 3772نخبه برتر کشور را به آوردگاه بی اعتباری کشاند و البته تا به امروز هنوز سندی بر این ادعا رونمایی نشده. که صد البته از جماعتی که در فتنه 88 از دل 50هزار نماینده حاضر بر صندوق های رای نتوانستند 10 برگه مستندات جمع کنند حرف و خبر بی پایه چه جای تعجب دارد؟ آب بورسیه از تب و تاب افتاد و نخبگان جوان کشور وقتی قیام عدالت خواهی کردند و مطالبه آبروی رفته خود، تشت بی سندی این آمار از بام افتاد و اعلام گردید تنها 9دهم درصد این 3772نفر یعنی 32نفر غیر قانونی بوده و بعدا برای مرهمی بر این آمار گفتند 800نفر دیگر هم غیر قانونی وجود دارد ولی میتوانند ادامه تحصیل بدهند البته با خرج خود!! و ما هنوز منتظریم یک نفر از دولت بفرماید این معادله چطور حل میشود!! یعنی دست کم به ادعای خود وزارت علوم 80درصد بورسیه ها درست بوده.

در خصوص بورسیه ها نیز گفتنی است در دولت آقای هاشمی 2500نفر بورسیه شدند به کانادا و انگلیس و استرالیا که بسیاری از آنها در دولت اصلاحات سمت گرفتند. همچنین در  دولت اصلاحات 700 دانشجوی بورسیه را فقط به کانادا و انگلیس فرستادند که35 درصد دانشجویان در دولت اصلاحات که به کانادا رفتند، به کشور بازنگشتند!!

هیچ گاه ما نمیگوئیم آنها تماما غیرقانونی بوده اند و یا با تخلف رفته اند بهرروی تدبیری بوده توسط دولت وقت و نمیتوان بی محکمه محاکمه کرد و این دقیقا چیزی است که از دولت اعتدال انتظار است.

در کنار این عدد که ماهها تیتر توپخانه رسانه ای اصلاحات شد پشت سرهم وزیر و وصی به ساختمان وزارت علوم رفت و آمد کرد. و نکته جالب اینکه تقریبا همه اینها در یک چیز حرف مشترک داشتند: عدم تبری از فتنه و البته نقش داشتن در آن. از حضور میلی منفرد در حوادث 88 تا سخنرانی توفیقی در جمع تجمع غیر قاونی دانشجویان دانشگاه تهران تا کارنامه پررنگ نجفی در فتنه و صد البته این آخری نیلی احمد آبادی!

و بعد از سوال اول در خصوص سند بورسیه های غیر قانونی این سوال پیش میاید چه اصراری است حتما کسی به وزارت علوم رود که در فتنه نقش داشته؟ و مگر قرار است در دانشگاه چه شود که فقط از دست فعالان فتنه برمیآید؟

نکته سوم در خصوص با سرپرست اداره شدن دانشگاههاست و البته خود وزارت خانه. در این خصوص فقط به یک جمله اکتفا میشود که برای اولین بار در یک قرن اخیر اصلی ترین مرکز علمی کشور 9ماه بدون رئیس بوده است!!

ممکن است گفته شود مجلس نمیخواهد که دولت بسامان برسد و همکاری ندارد. برای این ادعا نیز بایستی گفت که از وزرای کابینه آقای روحانی 6نفر بالای 250رای از مجلس گرفته اند و به نوعی دیگر 11وزیر بالای 200رای موافق از مجلس اصولگرا کسب کرده اند.

سوال سوم اما اینجا مطرح میشود که اگر دولت فی الواقع به رای مجلس احترام میگذارد چرا آقای نجفی که رای اعتماد آموزش و پرورش را کسب نکرد شد سرپرست وزارت علوم؟ نجفی همان کسی است که بعلت مشکلات عدیده جسمی به گفته خودش توان ریاست سازمان جهانگردی را نداشت!! . و یا چرا کسانی که خط قرمز مجلس روی اسم آنها کشیده شده مانند توفیقی و… میشوند معاونان فرجی دانا؟ بخش اصلی سوال سوم اینجاست که دولت در تعیین وزیر با کدام نماینده مشورت کرده و از کدام کمیسیون نظر خواسته؟ چرا نمایندگان ملت در مجلس از روزنامه ها باید خبر گزینه وزارت علوم را دریافت کنند؟

ما توقع نداشته و نداریم دولت گزینه مطلوب اصولگرایی را وزیر کند این حق دولت است که منطبق بر سلیقه سیاسی اجرایی خود فردی را مشخص و کار را با او جلو ببرید. حال سوال چهارم اینجاست ، رئیس محترم جمهور که خود از السابقون دفاع از انقلاب و رهبری بوده اند و بارها در ماههای اخیر در کلام اینرا اعلام کرده اند آیا انتخاب چنین گزینه هایی را با ذات اعتدال همخوان میدانند؟

در کشور ما سرپرست یک وزارت خانه همه اختیارات یک وزیر را دارد از عزل و نصب تا اسناد مالی  و این خلا جدی قانون است. باید فکری جدی برای جهش علمی کشور و موتور پرسرعت آن کرد. این حرکت شتابنده اگر لحظه ای عقب گرد کند روشن کردن و شروع دوباره این ماشین کار ساده ای نیست.

بیاییم دست از این همه حاشیه و سیاسی کاری برداریم و قبول کنیم در کشور چهره علمی همراه دولت کم نیستند و بر معرفی فتنه گر برای وزارت علوم اصرار نورزیم. مگر همین دکترسورنا ستاری که با درایت آقای روحانی به کابینه اضافه شد چهره علمی حامی دولت نیست پس چرا سراغ گزینه های مشابه ایشان برای وزارت علوم نمیرویم؟

ریگ هشتم : امام امت 18/2/92 پیشرفتهای ملت ایران در این سه دهه، متناسب با سی سال نیست؛ یک نمونه‌اش پیشرفتهای علمی است که مجامع جهانی چاره‌ای ندارند که به آنها اعتراف کنند؛ که اعتراف هم کردند. سرعت پیشرفت علمی ما سیزده برابر متوسط جهانی است؛ این شوخی است؟ در عین حال با این سرعت پیشرفت، ما هنوز از لحاظ علمی عقبیم. ببینید ما چقدر عقب بودیم! با اینکه بیش از ده برابرِ متوسط سرعت جهانی داریم حرکت میکنیم، هنوز عقبیم. پس این سرعت را باید حفظ کرد. این بخشی است که دشمن اعتراف میکند.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. بی سواد ولی با شعور می‌گه:

  سلام
  در پاسخ به آقا یا خانم همشهری باید بگم دولت حالا حالاها باید آواربرداری کنه!
  آواربرداری ناشی از ویرانیهایی که آقای احمدی نژاد و دوستانشون بوجود اوردند
  آواربرداریهایی که ناشی از بی تخصصی بوجود اومد
  آوار برداریهایی که ناشی از بگم بگم بوجود اومد
  همون بگم بگمی که به قول آقای لاریجانی توی کشور راه انداختند و باهاش هر کار خواستند کردند!!!
  کجاست اون وجدان بیداری که بیاد جواب بده آقای سعید مرتضوی چه ظلمی در حق جوونهای این مملکت کرد؟!
  برید ببینید همیت آقای مرتضوی که عضو گروه آقای احمدی نژاد بود چطور حق مردم و کارگرهای بیچاره رو که ماهیانه حق بیمه دادند رو به باد داد؟!
  آقای قاسمی شما رو به جان عزیزتون دست از این افراطی گری بردارین
  چرا نمی خواین باور کنید که تفکرات شما دیگه جایی در دل ملت نداره؟!
  چرا نمی خواین باور کنید که دیگه عمر افراط و تفریط به پایان رسیده؟!
  و در پایان ذکر یک نکته بنظرم مهم میرسه و اون هم اینکه ظلم هیچوقت ماندنی نخواهد بود

 2. بی شناسنامه بیسواد می‌گه:

  بنظرم حتما نیازه آقای قنبری یه مقاله در نقد این مقاله قاسمی بنویسه مثل اون قبلیه که کلی مستند و مستدل جواب داده بود

 3. عبدالغفاری می‌گه:

  در جواب آقای حیدری:

  برادر من با این طرفداری کردن غلط آبروی دولت رو نبرید یعنی چی 6تا وزیرش باج دادن به لاریجانیه؟
  یعنی یه رییس جمهور یک سوم کابینه اش باج خواهی یکی دیگه هست.

  خواهشا یه ذره سواد کسب کنید بعد اینجوری نقد مقاله دیگران کنید

 4. همشهری می‌گه:

  دولت قبل هر چی کرد، تموم شده…
  بابا ما مردم داریم الآن چوب ندونم کاری دولت الآن رو می خوریم…
  من جوونم و هزار جور بدبختی دارم… شما معلم جغرافی و تاریخ و… از کجا درد مردم رو می دونید؟ شما سر ماه حقوقتون به حسابه و دردتون فقط جناحتونه…
  بجای این حرف های تکراری، فکری به حال ما جوان ها بکنید…
  دست بردارید از این جناح بازی ها. 
  لااقل دولت قبل خونه بهمون داد، حالا به هر ترتیبی که شده سقفی بالا سرمون ساخت.
  ببینم شما میتونید این سقف رو خراب کنید…
  این دولت که فقط نرخ گرونی رو داره بالا می بره، بعدم میاد تو مصاحبه اش میگه گرونی نیس. 
  و فقط میگه دولت قبل… چرا باعث ایجاد نارضایتی می شوید؟

  باید مراقب برخی ها بود که خط قرمزهایی چون ولایت فقیه را هدف قرار گرفته اند که درد اینا درد مردم نیست..ولعن الله علی قوم الظالم

  ….

 5. ابولفضل اکرمی می‌گه:

  دوستانی که نظریات و کامنتها را بدون اجازه سانسور میکنید  آن هم به بهانه های واهی. این کارتون هم غیر حرفه ای است.  ضمنا سوال بنده این است هر کس که اسم خودش را در مقاله بیاورد  آیا می تواند تهمت بزند؟
   نکته دوم اینکه شما از کجا  می دانید که من  با اسم مستعار کامنت میگذارم و متذکر شده اید که اینجانب با اسم مستعارکامنت نگذارم؟اصلا چه ارتباطی دارد؟  این نشان می دهد وبسایت شما و عاملان برپایی وبسایت گرایش افراطی دارند به جناح خاصی…  لطفا اعتدال پیشه کنید و سلیقه شخصی تان را اعمال نکنید.


  سلام
  1-منظورمان از نام واقعی این است که خودتان را به سایت معرفی کنید و یا مانند برخی از دوستان،مانند نویسنده همین مطلب،مطلب بنویسید.
  2- به نظر مااین که ما اظهاراتی را بدون ذکر دلیل و مدرک و مشخص شدن نویسنده بنویسیم غیر حرفه ای است نه آن گونه که نظر شما است.
  3-مطمئن باشید که اگر اندکی حس کنیم که مطلبی حاوی توهین و افترا است اقدام به نشر آن نمی کنیم و شاید علت برداشت های متفاوت از مطالب منتشر شده این است که دیدگاه سیاسی فرد نویسنده با برخی از خوانندگان نمی خواند.
  4-یکی از مطالب جالبی که گاهأ از طرف برخی از همراهان سایت عنوان می شود متهم شدن ما به یک جناح خاص است که این حرف ها از طرف تمام جناح ها عنوان می شود!!کافی است به بخش مقالات سایت مراجعه کنید تا عکس آن ثابت شود.
  در پایان قدردان شما هستیم که با بازدید های خود و اعلام نظرات، باعث دلگرمی ما می شوید

 6. محمد حيدري می‌گه:

  زنده باد اقاي ابوالفضل اكرمي 
  اقاي قاسمي اون 6 نفري كه بالاي 250 راي اوردن به جز دكتر طيب نيا باجي بود كه دولت به برادران لاريجاني داد
  در مورد اون 3000 بورسيه هم كه اسنادش تو سايتها پخش شده ميتونيد مطالعه بفرماييد
  از نظر شما و هم فكران شما كساني هم كه از متوليدين 88 به اينور ميباشند هم فتنه گر هستند چه برسد به اين عزيزان كه به خاطر لجبازي سياسي و مخالفت مجلس با دولت راي اعتماد نياوردن.
  از بركناري استاد و دانشجو شما خواهشا صحبت نكنيد كه تو دولت دهم كارنامه اش واقعا سياهه
  خواهشا هم از دولت انتظار نداشته باشيد تا مثل دولت قبل از افرادي مثل زاهدي و كامرات دانشجو استفاده كنه

 7. مرتجع می‌گه:

  جالبه وزیر اقتصاد دولت مسکن مهر رو تایید میکنه
  استاندار مازندران میگه اشتغال دولت قبل وضعش بهتر بود
  تیم اقتصادی حامی دولت مثل فرشاد مومنی عملکرد اقتصادی دولت رو نفی میکنه
  خود عراقچی میگه غنی سازی تاییید نشده
  و…..
  ولی اصلاح طلبای ابرکوه قبول نمیکنن!!!
  خود روحانی هم نمیدونه گوشه ای از ایران مثل ابرکوه همچین حامیانی داره

 8. داد و بیداد می‌گه:

  بخشی از نامه هزاران بورسیه مظلوم به رئیس جمهور:
  به خوبی می دانید که، یکی از فعالان سرشناس جریان اصلاح طلب، 2500 دانشجوی عضو انجمن های اسلامی را که در دوران دولت آقای هاشمی رفسنجانی بورس شده بودند، را حلقه اصلی شکل گیری دوم خرداد می داند. و یا بعید است حضرتعالی از 11 هزار بورسیه دوران اصلاحات بی اطلاع باشید که؛ بدون کمترین ضوابط و یا حتی وثیقه بورسیه شده و بیش از هفتاد درصد انها حتی به کشور باز نگشتند.
  —-
  متن کامل نامه را بخوانید:
  نامه سرگشاده جمعی از دانشجویان بورسیه به رئیس‌جمهور
  تاریخ نشان خواهد داد جریان فتنه تحت لوای اعتدال از افسران جوان جنگ نرم انتقام گرفت

  جمعی از دانشجویان بورسیه در نامه‌ای سرگشاده به رئیس‌جمهور نوشتند: در کتاب‌های تاریخ خواهند نوشت جریان فتنه ۸۸، چهار سال بعد تحت لوای اعتدال ابتدا از دانشجویان که مقام معظم رهبری آنان را افسران جوان جنگ نرم نامیدند، انتقام گرفت.
  خبرگزاری فارس: تاریخ نشان خواهد داد جریان فتنه تحت لوای اعتدال از افسران جوان جنگ نرم انتقام گرفت

  به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جمعی از دانشجویان بورسیه علمی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نوشتند: آقای رئیس جمهور در کتاب‌های تاریخ خواهند نوشت که؛ جریان فتنه در حالی در سال 1388 صدمات بسیاری به کشور وارد نمود (از جمله اینکه بی تردید شدت یافتن تحریم های اقتصادی نتیجه شکافی بود که فتنه گران در صفوف ملی ایجاد کردند)، چهار سال بعد تحت لوای اعتدال و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران، ابتدا از دانشجویان که، مقام معظم رهبری آنان را افسران جوان جنگ نرم نامیدند، انتقام گرفت.

  متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

  « چنانچه استحضار دارید، اعزام محصلان ممتاز داخلی به خارج از کشور، امری است که از نخستین روزهای مواجه جامعه و دولت در ایران با مدرنیسم در دوران قاجار آغاز و بعدها در قالب اعطای بورسیه تحصیلی برای تقویت بنیه علمی کشور تداوم یافت.

  پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مزیت بورسیه البته در اختیار خیل عظیم دانشجویان انقلابی کشور قرار گرفت و بر همین اساس قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور، توسط مجلس شورای اسلامی در سال 1364 و دستور العمل‌های اجرایی آن توسط وزارت آموزش عالی وقت در سال 1368 به تصویب رسید.

  بر اساس قوانین فوق شورای مرکزی بورس در وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری شکل گرفته است که وظیفه آن؛ تعیین خط مشی کلی اعطای بورس‌های تحصیلی، پیشنهاد و شرایط و نحوه گزینش متقاضیان به وزیر جهت تصویب و نهایتا تصویب نهایی واگذاری بورس به متقاضیان واجد شرایط است.

  برهمین اساس بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کشور در فراخوان‌های هرساله اداره کل بورس وزارت مذکور شرکت می‌کنند. شورای مرکزی بورس نیز پس از طی مراحل گوناگون مصاحبه علمی، گزینش و جذب نهایتا با گذراندن مصوبه‌ای، بورسیه تحصیلی به افراد واجد شرایط اعطا می‌کند. لذا در خلال سال‌های گذشته بسیاری از دانشجویان نخبه علمی و فرهنگی کشور از مزیت بورس استفاده، مشغول به تحصیل شده و بسیاری نیز در فرایند جایابی، محل خدمت آتی خویش در دانشگاه‌های کشور را نیز مشخص نموده‌اند. اما متاسفانه پس از استقرار دولت جدید در سال 1392، مسئولان وزارت علوم به طور صریح روند جذب بورسیه های علمی وزارت علوم را غیر قانونی اعلام کرده و طی عملیاتی رسانه‌ای، با حیثیت علمی این طبقه نخبه برخورد غیرقانونی نمودند.

  متاسفانه این روند توسط حضرتعالی نیز پیگیری گردید و در سخنرانی 14 خرداد در حالی که به همراه اعضای هیات دولت در مراسم تجدید پیمان با امام راحل(ره) حضور یافته بودید؛ دانشجویان بورسیه علمی را به نشان “پرونده فساد بورسیه‌ها” مفتخر نمودید. این روند متاسفانه با عباراتی همچون؛ “بورسیه و ماادراک بورسیه” در سخنان جنابعالی به گونه‌ای تداوم یافت که گویی از منظر رئیس جمهور محترم موضوع بورسیه‌ها، مسئله اصلی کشور و حذف دانشجویان بورسیه وظیفه نخست دولت است. اینک که پس از صدور اطلاعیه وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری آشکار گردید، پرونده عظیم ادعایی 3772 بورسیه متخلف فقط به 36 نفر فروکاسته شده است، ضروری است که توجه حضرتعالی را به چند نکته اساسی جلب نمائیم:

  1-متاسفانه حوزه علم و فرهنگ از جمله حوزه‌هایی است که در دولت یازدهم مورد غفلت و بی‌توجهی خاصی گردیده است، که البته با توجه به رویکرد تکنوکراتی حاکم بر دولت ابدا چیز عجیبی نیست. شاهد این امر وضعیت وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری در طول یکسال گذشته است.

  معرفی افرادی برای تصدی این وزارتخانه که دارای سابقه حضور در فتنه 88 بوده و از جمله عناصر افراطی اصلاح‌طلبان به شمار می‌روند، در حالی صورت گرفته است که، رئیس‌جمهور به خوبی از حساسیت مجلس شورای اسلامی نسبت به حضور فتنه‌گران در دولت آگاهی داشته‌اند…

  2-آقای رئیس جمهور؛ … مطالعه مواضع و مصاحبه های مسئول اداره بورس، رئیس سازمان دانشجویان و سرپرست وزارت، نشان می دهد؛ ریشه مشکل بورسیه ها، کینه و عداوت این جریان با نخبگان علمی و دانشجویان ارزشی است.

  یکی می گوید؛ “اجازه نمی دهم هیچکدام از این 3000 بورسیه هیات علمی شوند”. دیگری با تاکید بر اینکه برای هر بورسیه خارج یک میلیارد تومان هزینه شده ادامه می دهد که؛ “بورسیه شدگان خارج هنگام بازگشت امید استخدام نداشته باشند”.

  آقای رئیس جمهور برداشت حضرتعالی از این سخنان مهرورزانه چیست؟ آیا غیر از این است که؛ فتنه گران اینک وقیحانه به دنبال انتقام کشی از دانشجویانی هستند که صحن مقدس دانشگاه را در مقطع فتنه 88 از گزند بدخواهان نظام حفظ نمودند؟

  حضرتعالی که مکرر در سخنان خود به بیانات مقام معظم رهبری استناد و دولت خود را مجری رهنمودهای ایشان می دانید، آیا میان رفتار وزارت علوم با بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای خبرگان در اسفند سال گذشته و دیدار با مسئولان نظام در تیرماه امسال که در خصوص قدرشناسی از جوانان مومن و انقلابی توصیه نموده و درباره حذف این جوانان و منزوی نشدن آنها هشدار دادند، تناقضی نمی یابید؟ آیا گمان نمی کنید اعتدال دولت در حال بدل شدن به افراط است؟

  4- جناب آقای دکتر روحانی، ابراز خشنودی کردید که؛ آقای محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم کار ناتمام وزیر پیشین یعنی دکتر فرجی دانا (همان وزیر دانشمندی که زحمت دفاع از ایشان در صحن مجلس را به خود نداده، اما پس از استیضاح مدام بر فقدان ایشان مرثیه می سرایید) را تمام کرد. آیا می دانید: کمیته تعیین مصادیق بورسیه ها در احکامی ناعادلانه و غیر قانونی، بسیاری از دانشجویان بورسیه را نه تنها از صحنه دانشگاه، که از حیات اجتماعی و حداقل های یک زندگی ساده حذف نموده است.

  احکام صادره توسط این کمیته، ضمن اینکه نشان دهنده عزم راسخ مدیران وزارت جهت حذف نیروهای مومن، ارزشی و علمی از سطح دانشگاه‌های کشور می باشد، بسیار سنگین و غیر منصفانه است. با کدام منطق، دانشجویی را که؛ به عنوان یک شهروند جمهوری اسلامی در فراخوان های رسمی اعطای بورس شرکت کرده و بدون هیچ گونه تخلفی از جمله؛ رشوه، تطمیع، تهدید و …. توسط شورای مرکزی بورس-به عنوان یگانه مجموعه قانونی تصمیم ساز- تائید می شود، را می توان مجرم فرض نمود و از او غرامت و پرداخت هزینه چند ده میلیونی مطالبه کرد؟

  اگر تخلفی آشکار و عملکردی خلاف قانون توسط شورای مرکزی بورس صورت گرفته است و دانشجو در آن کاملا بی تقصیر بوده، آیا رواست که دانشجوی بورسیه به عنوان سرمایه علمی و ارزشی کشور با حکم لغو بورس، پرداخت هزینه های وزارتخانه و ادامه تحصیل با هزینه شخصی محکوم شود؟ اما متاسفانه وزارت علوم دولت یازدهم این بدعت را عملی ساخته است و بیش از 840 نفر را بدین گونه مورد لطف قرار داده است. 1200 نفر دیگر از سرمایه های مومن این کشور نیز مورد تهدید قرار گرفته اند که؛ در صورت عدم جایابی تا 15 بهمن نیز به همین حکم دچار می شود.

  لازم است ریاست محترم جمهور اطلاع داشته باشند که؛ فراخوان های جذب و جایابی بورس هر ساله در اردیبهشت ماه صورت می گیرد و این بدان معنی است که 1200 نفر دیگر هم بی تردید تا تاریخ فوق امکان جایابی نداشته و لذا عملا بیش از 2000 نفر به؛ لغو بورس، پرداخت هزینه های وزارتخانه و ادامه تحصیل با هزینه شخصی محکوم می شوند.

  آقای نجفی نیز لطف فرموده و تهدید کرده اند که؛ تضمینی برای استخدام 729 نفر بورسیه های خارج از کشور نیز ندارند.

  سرنوشت 480 مربی دانشگاه هم در ابهام قرار دارد. این یعنی حذف حداکثری بیش از 3000 نخبه علمی و دانشجوی ارزشی.

  باید به این تدبیر مسلم و قدرت عمل در حذف مومنان عرصه علم و فرهنگ تبریک گفت.

  آقای رئیس جمهور در کتابهای تاریخ خواهند نوشت که؛ جریان فتنه در حالی در سال 1388 صدمات بسیاری به کشور وارد نمود (از جمله اینکه بی تردید شدت یافتن تحریم های اقتصادی نتیجه شکافی بود که فتنه گران در صفوف ملی ایجاد کردند)، چهار سال بعد تحت لوای اعتدال و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران، ابتدا از دانشجویان که، مقام معظم رهبری آنان را افسران جوان جنگ نرم نامیدند، انتقام گرفت.

  5-جناب آقای دکتر روحانی؛ مسئولان وزارت علوم برای مشروعیت بخشی به اقدام خود و همراه نمودن افکار عمومی در زمینه بورسیه ها، از عنوان بورسیه های رانتی و آقازاده ها استفاده نمودند، که این نیز از جمله طنزهای سیاسی است.

  کیست که نداند؛ عنوان آقازاده ها برای اطلاق بر چه مصادیقی و در قالب چه گفتمانی صورت گرفت. اما اینک اصلاح طلبان و کارگزاران هم، از مفهوم آقازادگی استفاده می کنند که البته باید آن را به فال نیک گرفت. اما درباره بورسیه ها، باید گفت؛ اگر در تعریف آقایان دانشجوی نخبه ای که مقالات پژوهشی فراوان، کتب تالیفی و یا اختراعات علمی در سابقه خود دارد، اما در هیچ حزب و دسته ای قرار نداردو فرزند و خواهرزاده هیچ بزرگی نیست، آقازاده تلقی می شود. و یا مربی دانشگاهی که در مناطق محروم کشور قرار داشته و تا پیش از این امکان ادامه تحصیل نداشته است، آقازاده خوانده می شود، باید بگوئیم: همه بورسیه ها آقازاده بوده اند. چرا که؛ همگی اهل علم و اندیشه و رهروان مکتب امام خمینی(ره) و فرزاندان امام خامنه ای بوده و هستند.

  آقازادگی ما، سربازی ما در راه رهبر و مولایمان امام خامنه ای است و به این آقازادگی افتخار می کنیم.

  آقای رئیس جمهور از قضا موضوع بورسیه ها به همین علت بالا گرفته که؛ نوع آقازادگی ما با دیگران متفاوت بود. دانشجویان بورسیه سالهای 1388 تا 1392 به این علت مورد هجوم جبهه هماهنگی از وزارت علوم تا رسانه های ضدانقلاب قرار می گیرند، که؛ برای اولین بار طی یک فراخوان آزاد و یک فرایند عادلانه بورس گرفتند و اتفاقا جرم ما هم همین عدالت گرایی بوده است.

  اتفاقا اعطای بورس تحصیلی در خلال دولت های کارگزاران و اصلاح طلبان صرفا محدود به حلقه های خاص سیاسی و روابط فامیلی بوده است که شاید خود بیش از همه از آن آگاهی داشته باشید.

  به خوبی می دانید که، یکی از فعالان سرشناس جریان اصلاح طلب، 2500 دانشجوی عضو انجمن های اسلامی را که در دوران دولت آقای هاشمی رفسنجانی بورس شده بودند، را حلقه اصلی شکل گیری دوم خرداد می داند. و یا بعید است حضرتعالی از 11 هزار بورسیه دوران اصلاحات بی اطلاع باشید که؛ بدون کمترین ضوابط و یا حتی وثیقه بورسیه شده و بیش از هفتاد درصد انها حتی به کشور باز نگشتند.

  با این تفاسیر به راستی چرا؛ 3772 بورسیه علمی و دانشجوی ارزشی و معتقد به آرمان‌های انقلاب اسلامی برای برخی به کابوس بدل شده اند؟

  6-آقای رئیس جمهور گفته شده است: دانشجویان بورسیه در یک فرایند غیرقانونی به مزیت بورس دست یافته اند. با توجه به اینکه بی تردید حضرتعالی با توجه به تحصیلات حقوقی خود، بیش از دیگران نسبت به صحت فرایند قانونی بورسیه ها مطلع هستید، اما لازم است جهت تنویر افکار عمومی که ماه‌هاست با یک جنگ روانی شدید و اتهام زنی به بورسیه ها مواجه اند، بر چند مورد تاکید گردد:

  الف: همه دانشجویان بورسیه در قالب فراخوان های هرساله اداره بورس وزارت علوم و با مصوبه شورای مرکزی بورس، از فرصت بورس برخوردار شده اند.

  بر اساس اعتراف وزارت علوم فعلی هیچگونه فساد سازمان یافته وجود نداشته است و صرفا 36 نفر به جهت ارائه اطلاعات غلط، غیرقانونی شناخته شدند. بهانه جویی ها درباره: شرط سن، معدل و … بقیه بورسیه ها نیز به این دلیل است که؛ وزارت علوم حاضر به پذیرش مصوبات قانونی قبلی نمی باشد.

  آقای رئیس جمهور به خوبی می دانند که؛ حتی در حقوق بین الملل هم انگاه که دولتی می رود و دولت جدیدی در یک کشور تشکیل می شود، دولت جدید متعهد به قراردادهای پیشین است. اینک آیا در چارچوب یک نظام مستقر، باید با تغییر یک دولت همه چیز یک شبه دگرگون شده و قوانین پیشین از اعتبار بیافتد؟ اگر اینگونه باشد که سنگ روی سنگ بند نمی شود و این را مدیران با تجربه دولت فعلی بهتر از هرکس دیگر می دانند.

  چگونه است که دولت اعتدال خود را موظف به قرارداد ننگین کرسنت و تاراج منابع گازی کشور می داند، اما زیر بار بورسیه های قانونی دولت قبل نمی رود؟ اگر قرار باشد هر دولتی با اعمال نظر شخصی و جناحی خود تصمیمات قانونی سابق را بی اعتبار سازد، انتظام جامعه و بالندگی نظام به مخاطره می افتد.

  ب: ملت عزیز ایران آگاه باشند، قاطبه دانشجویان بورسیه، دانشجویانی نخبه هستند که بدون هیچ گونه ارتباط سیاسی و یا خانوادگی صرفا به دلیل شایستگی های علمی و فرهنگی خود در فضای عادلانه ای که وزارت علوم دولت سابق برای همه دانشجویان به وجود آورده بود، بورسیه شده اند. لذا نبایستی به جنجال آفرینی زنجیره ای، از مطبوعات خاص و مدیران وزارت علوم توجهی نمود، چه اینکه اینان اگر دغدغه پیشرفت علم در کشور و حفظ حیثیت علمی دانشگاه‌ها را داشتند، در یکسال گذشته تلاشی برای خروج از رکود علمی انجام می دادند.

  ج: قانون اساسی جمهوری اسلامی حیثیت انسان را در پناه قانون دیده است این درحالی است که مسئولان وزارت علوم، بدون هیچ توجهی به حیثیت بیش از سه هزار نفر جوان مومن و قانون عدم انتشار اسناد دولتی، صرفا برای مطامع سیاسی، اسامی بورسیه ها را در آستانه استیضاح فرجی دانا منتشر نمودند.

  وزارت علوم باید درباره این اقدام پاسخ‌گو باشد، چرا که انتشار اسامی 3 هزار بورسیه، مفسده مشهود است. اما متاسفانه آقای نجفی سپرست وزارت علوم حتی پس از اینکه روشن شد: فقط 36 دانشجوی بورسیه مرتکب تخلف شده اند، متکبرانه می گوید: “وزارت علوم باید از چه چیزی عذرخواهی کند؟”

  د: گفته می شود که: بورسیه ها به این علت که بدون آزمون در فرایند بورسیه قرار گرفتند غیر قانونی هستند، و مدام این مسئله را در بوق و کرنا می کنند، در حالیکه هم آقای رئیس جمهور و هم سرپرست وزارت علوم به خوبی می دانند و اینک مردم عزیز ایران نیز بدانند؛ این مورد نیز اتهامی ناروا در حق دانشجویان بورسیه است. انجام آزمون کتبی برای اعطای بورس در سال 1381 و در دوران اصلاحات حذف شده و جای خود را به آزمون و مصاحبه علمی داد.

  وزارت علوم در دولت های نهم و دهم نیز بر اساس تصمیم قانونی فوق، مسیر اعطای بورس را تداوم دادند. حال چگونه است که؛ همه تصمیمات دولت اصلاحات و یا دولت اعتدال عین قانون بوده و تصمیمات دولت اصولگرا همگی جناحی و سیاسی و فاقد اعتبار؟

  7- …

  8- ریاست محترم جمهور؛ دانشجویان بورسیه، به صحنه دانشگاه به مثابه عرصه جهاد علمی و انقلاب فرهنگی می نگرند، لذا علیرغم بی مهری ها و نامهربانی های اخیر، همچنان بر سر پیمان خود برای ارتقای علمی دانشگاه‌ها و تحقق آرمان دانشگاه اسلامی ایستاده اند. در یک سال اخیر دانشجویان بورسیه با توهین صریح و استفاده از الفاظی مانند: غیر قانونی، رانتی، فاقد وجاهت قانونی و سیل کلماتی از این دست توسط مقامات وزارت علوم روبرو بوده اند و اینک نیز با احکام لغو بورس و … اما باید تاکید کنیم؛ ما دانشجویان بورسیه، طی فرایندی کاملا قانونی، عادلانه و در چارچوب اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بورسیه شده و در همین چهارچوب ان‌شاءالله همگی به عنوان هیات علمی برای تحقق اهداف نظام در حوزه های علم و فنآوری، فرهنگ، سیاست و … تلاش خواهیم کرد.

  لذا همانگونه که ارتقای دانشگاه‌های کشور در طبقه بندی ها و معیارهای مختلف منطقه ای و جهانی را رقم زدیم و نیز در فتنه 1388 صحن دانشگاه را از گزند بدخواهان نظام مصون و مطهر نگاه داشتیم، در برابر سیاست بازی های کودکانه مسئولان وزارت علوم، که تلاش می کنند: وجه علمی، حیات اجتماعی و زندگی خصوصی ما را به مخاطره بیاندازند، مقاومت خواهیم کرد. عمق غضب و عصبانیتی که در گفتار و رفتار مسئولان وزرات علوم موج می زند و جنگ روانی رسانه های زنجیره ای داخل و ضدانقلاب خارج نشین، ما را در عهد خود استوارتر خواهد نمود. چرا که دانشگاههای کشور بایستی عرصه؛ جهاد علم وفنآوری، سیاست ورزی اسلامی، و الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی باشد و این مهم بی تردید محقق خواهد شد.

  آقای رئیس جمهور؛ در یکسال گذشته، ظلمی گران و اجحافی انتقام جویانه در حق دانشجویان بورسیه صورت گرفته است. به همین جهت دانشجویان بورسیه از تمامی نهادهای قانونی کشور به ویژه قوه قضائیه جمهوری اسلامی دعوت می کنند، ضمن جلوگیری از تداوم این ظلم آشکار زمینه را برای بررسی عادلانه، قانون مند و منصفانه پرونده بورسیه ها در دادگاه‌های صالحه فراهم آورد. از طرف دیگر از مجلس شورای اسلامی نیز، برای حضور جدی نظارتی در این موضوع و نیز بررسی دقیق بورسیه ها در دولت های سازندگی و اصلاحات دعوت به عمل می آوریم.»

 9. زارع شهرآبادی می‌گه:

  قابل توجه دوستانی که نظر مخالف گذاشته اند:
  نظرات کارمند معلم جغرافیا و پیام نور در فواصل زمانی دو دقیقه ثبت شده!!
  خواهشا مدیر سایت این نظر بنده رو نمایش بده

 10. دانشجو می‌گه:

  در جواب معلم جغرافیا:
  شما که نقشه خوانیتون خوبه بد نیست نقشه انگلیس رو هم نگاه کنید که چه بیشرمانه نخست وزیرش به همه ملت ایران توهین کرد و دولت دم بر نیاورد
  ایضا اهانت های ترکیه و قطر و عربستان
  دولت قبل سرتا پا ایراد بوده باشه حداقل این افتضاح ها رو نداشت

 11. دانشجوی پیام نور می‌گه:

  گسترش لج بازانه دانشگاه پیام نور و تربیت دانشجو در مدارس اجاره ای اینقدر به رشد علمی کشور کمک کرده؟؟؟
  ای ول بابا

 12. معلم جغرافیا می‌گه:

  برادر گرامی
  می دانید سوازیلند کجاس؟
  همون پادشاهی که دکتر احمدی نژاد روی نقشه پیداش کرده بود و با افتخار تو نیویورک می رفتن خدمتش !!!
  خیلی خوبه که دغدغه پیشرفت کشور را دارین ولی برین یه چند سالی بنشینین روی اشتباهات دولت قبل فقط فکر کنید و افسوس بخورید اگه دق نکردین بعد بیاین صحبت کنیم

 13. کارمند می‌گه:

  متن خوبی نوشته اند برادر قاسمی
  فقط مشکلشان این است که دهها مشکل دولت قبل به چشمشان نمی اید ولی عیب ریز دولت تدبیر را با ذره بین قوی خود خوب می بینند

 14. علی می‌گه:

  اقای قاسمی یک جو انصاف بد نیست
  وقتی به 800 نفر از بورسیه ها اعلام میشه تحصیلات خودتون را ادامه بدین ولی با پول خودتون، به معنی این هست که بورسیه ایشان لغو شده چون مشکل داشته اند چرا خود را به کوچه علی چپ می زنین

 15. ناشناس می‌گه:

  آدم باید بسیار ساده دل باشد که فکر کند رشد علمی حاصل 4 سال و 8 سال است. به عنوان کسی که 11 سال در دانشگاه تحصیل کرده است با اطمینان اعلام می کنم که هیچ کس به اندازه دولت قبل در حق رشد علم و دانشگاه ایران خیانت نکرد. مطمئنا چند برابر کردن ظرفیت دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد و افزودن به نرخ بیکاران تحصیل کرده، ایجاد بحران ازدواج برای شایسته ترین قشر دختران تحصیل کرده این مرزو بوم و افزایش سن ازدواج و بنابراین کاهش تولید نسل و رساندن مردم عزیز به این نتیجه گیری بزرگ که ” درس خوندن هیچ فایده ای و آخر عاقبتی نداره!!!” خدمات ارزشمندی است که چند نسل آینده نیز قادر به پاک کردن تاثیرات خوشایندش از این سرزمین نخواهد بود!!!!!!
  لطفا نویسنده مقاله توضیح دهند که چند سال سابقه تحصیل و تدریس در دانشگاه های متنوع کشور را داشته و در چه دوره هایی این تجارب ارزشمند را کسب کرده اند؟؟؟

 16. اکرمی می‌گه:

  بنده هیچ نیازی نمیبینم شماره تماس خوذم را ا رایه دهم. شما اگر وبسایت راه اندازی کردید باید منصف باشید. چطور نویسنده مقاله به راحتی تهمت می زند و شما مطلبش را ارایه میکنید اما از انتشار مطالب در نقد مقاله طفره می روید. این اخلاق شما که شماره تماس بگذارید و .. کاملا اخلاق غیر حرفه ای در رسانه است.


  سلام دوست عزیز.توجه نکرده اید که نویسنده مقاله نیز خود را معرفی کرده است!!

 17. ایکس می‌گه:

  سر فرصت میام و نکاتی عرض میکنم برادر ارزشی

 18. دانشجو می‌گه:

  دوستان اصلاح طلب بنظر بهتره جمله آخر رو یه نگاهی بکنند که رهبری میفرمایند رشد علمی ما 13برابر جهان است این دست آورد تو دولت قبل بوده
  الان هم آمارهای جهانی از کاهش رتبه علمی ما تو دانشگاهها حکایت داره
  اینکه ربطی به اختلاس 3هزار میلیاردی نداره!

 19. معلم می‌گه:

  آقای اکرمی گفته اید خویش و قوم بازی در دولت قبل..
  برادر آقای روحانی شوهر خانم ابتکار خواهر زاده آقای روحانی طایفه آقای هاشمی الان کجا هستند؟!!

 20. م. اسفندآبادی می‌گه:

  جناب شیر دل میگم حالا اگر نویسنده مقاله در دوره قبل دلواپس نشده حق نداره بپرسه چرا آمار بی پایه میدید و با آبروی 3هزار نفر بازی میکنید؟

 21. علی زارع می‌گه:

  آقای اکرمی چطور است که احمدی نژاد 8سال مملکت را خراب کرد ولی ما رتبه 17جهان در تولید علم و پیوستن به 8کشور هسته ای و 6کشور فضایی شد؟
  بله دولت قبل کم اشتباه نداشت ولی بی انصافی نکنید
  در ضمن فتنه زنده هست چون سران آن در حصر قصر گونه اند و عده ای راست راست میچرخند

 22. شیردل می‌گه:

  جناب قاسمی که دلواپس هستید!
  ای کاش در سال های مدیریت برادران دانشجو هم دلواپس بودید! 

 23. ابوالفضل اکرمی می‌گه:

  آقای نویسنده مقاله!

  شما اگر خودتان و هواداران همفکرتان واقعا به اعتدال و انصاف اعتقاد دارید بد نیست نگاهی به هشت سالی که احمدی نژاد را بر سر کار آوردید نیم نگاهی بیاندازید. اختلاس میلیاردی، بورسیه های غیر قانونی، استخدام نیروهای غیر متخصص در تخصصی ترین نهادهای دولتی، خویش قوم بازی ها در همه مسایل کاری و قس علی هذا…. شما که دم از مجلس برخواسته از رای مردم می زنید، کدام رای؟ مجلسی که کمترین رای را در این سی پنج سال آورده، مجلسی که به جد میتوان گفت غیر تخصصی ترین وکلا را در خود جای داده است و جز غرض ورزی و کینه توزی آن هم به دلیل رای نیاوردن کاندیدای مورد نظرشان برای ریاست جمهوری دست به هر کاری میزند که ولت را ضعیف نماید.
  آقای نویسنده شما بهتر است بیشتر به اسیبهایی که در 8 سال دولت قبل به جامعه وارد شد بپردازید، اگر دلسوز هستید. شما ونمایندهای مجلس چسبیدید به کلمه فتنه و فتنه گر و مدام هم از همین عنوان ارتزاق می نماییید. جالب اینجاست شما و همفکرانتان همه و همه 4 سال پیش فریاد برآوردید و ندای تمام شدن فتنه را سر دادید ، چطور هنوز فتنه زنده است؟ چون نفعتان در همین کلمه می باشد…..
  بورسیه های احمدی نژاد غیر قانونی بوده …….
  کار غیر قانونی و خلاف شرع در هر دوره ای که شود قابل چشم پوشی نیست( چه دولت هاشمی چه احمدی نژاد). ضمنا…… ……. از امام عصر (ع) مدد می طلبم که دلسوزان واقعی به اسلام و ایران را حمایت کناد! امیدوارم آدمین وبسایت کامنت بنده را حذف نکنند.
  —–
  سلام آگر مایل به منتشر شدن کامل مطالبتان هستید خود را به صورت واقعی و با ذکر شماره تلفن به سایت معرفی کنید و یا مطلبی را به صورت جداگانه ارسال کنید.
  قبول کنید که نمی توان تهمت هایی که برای آن دلیل و مدرکی ذکر نشد منتشر کرد.

 24. رسول می‌گه:

  احسنت آقای قاسمی با این مقالات ارزنده
  کسی میتونه جواب این سوال رو بده؟
  مگر قرار است در دانشگاه چه شود که فقط از دست فعالان فتنه برمیآید؟

 25. حامی نادم دولت می‌گه:

  از این رسانه ها و دولتیون هرچی بگیم برمیاد
  یه روز بنزین یه روز بورسیه یه روز خزانه خالی و یه روز…

 26. کریمی می‌گه:

  وزیر فتنه گر معرفی میکنند که دوباره ماجرای78 تکرارشود؟

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net