در آستانه یک سالگی ابرنيوز/ ابرنیوز،نقطه ادامه خط/مططفی قاسمی(3 نظر)

در آستانه یک سالگی ابرنيوز/ ابرنیوز،نقطه ادامه خط/مططفی قاسمی(3 نظر)

ابرنیوز: در آستانه یکسالگی سایت خبری ابرکوه نقد یکی همراهان بر  ابرنیوز را می خوانید.

با يه پياده روي عصرگاهي بنظرم صبح هاي دوشنبه خودم رو ميرسوندم به مغازه اي كه قرار بود مجله كيهان ورزشي چاپ شده اون هفته رو به دستم برسونه. مجله رو از يك عاشق كار رسانه و مطبوعات ميگرفتم و روش نوشته بود : قاسمي! و حقير كلي ذوق كه بله براي ماهم مجله كنار ميذارن! و اين ابتداي آشنائيم با یک فعال رسانه ای  بود در حدود يك و نيم دهه قبل!!

و حالا همان مرد آن روزهاي موتور سوار عاشق مطبوعات  و دوستان همکارش از مشتري آن روزهايش درخواست نقد سايتش را در آستانه يكسالگيش كرده و البته اصرار دارد تعريف و تمجيد ممنوع فقط ضعف ها رو ذكر كن!. و مگر ميشود از بودن يك رسانه فضاي مجازي در ابركوه سخن گفت ولي ننوشت از قوت هايش كه اين خود عين تناقض است.

ازاينروست كه خود مدير سايت ابرنيوز نقطه قوت اصلي موجود ميباشد. يك عاشق كار رسانه اي كه با تمام موانع و مشكلات برسرراه آن پا پس نميكشد و مشتاقانه و دست تنها كار را جلو ميبرد.

ابرنيوز اما در فضايي متولد شد كه به گمانم بدلي براي كارش در شهرستان نبود و اين يعني خلا رقيب و نهايتا يه ذره به سختي كار اضافه شدن. گرچه اكنون كم كم سايت هاي ديگري نيز قدم براه گذاشته اند.

ابرنيوز در كنار تمام محدوديتها بنظرم اينك براي خواص شهر و آنها كه امور را رصد ميكنند به مرجعي تبديل شده است. مصاحبه هاي مسئولين را درج ميكند و مطالبات مردم را ميبيند و ميپردازد. با هنر ساده چند عكس ساده حرف دهها مقاله را براي بيان نقاط ضعف شهر ميزند و اين چنين است كه از كشته شدن اسب بي نظير ابركوه در خلال طوفان تا حوادث جاده اي و چه و چه از دريچه نقادانه و در عين حال منصفانه ابرنيوز خالي نميشود. و هركس كه دستي برآتش كار رسانه اي دارد ميداند اين مهم چقدر سخت و طاقت فرساست.

شايد كمتر رسانه اي را به جرات ديده ام كه اين چنين با درج نظرات افراد و انديشه اي مختلف خواسته يا ناخواسته مناظره مكتوب راه بيندازد. از حاميان و مخالفان دولت تا به بحث گذاشتن عملكرد مسئولين و حتي زدودن غبار فراموشي از عكسها و يا شخصيت هاي به نسيان سپرده شهر.

با اين وجود ابرنيوز خالي از نقص نيست كه البته قرار نبوده در يكسالگي تولدش معصوم رسانه اي باشد و قطعا با بلوغ كامله تجربياتي سايت در گذشت روزها و رقابت با همنوعان مجازيش بهتر از اين خواهد شد.

گرچه از لحاظ گرافيكي بستگي به سليقه مدير آن دارد ولي پرداخن يك سوم سايت به تبليغات و مسائلي از اين دست. اين يعني كه مخاطب در بدو ورود با صفحه اي روبرو ميشود كه كه بخشي از آن هيچ چيزي به دارائي محتوائيش اضافه نميكند.

ديگر نقد ابرنيوز در چينش خبرهاست. سايت در بحراني هويت گونه مشخص نيست استاني يا محلي و يا مليست! و بلغمه اي از اخبار سطوح مختلف كار ميشود. اين گرچه في نفسه مشكل و عيب نيست ولي وقتي اين خبررفتن ترتيب موضوعي ندارد خواننده نمود جالبي از لحاظ حرفه اي گري رسانه اي ندارد.

ابرنيوز اما گاها در توليد خبر چنان سريع عمل ميكند كه به زودي مطلب به آرشيو تبديل ميشود. اين براي خبرگزاريهاي رسمي كشور كه ساعت به ساعت آرشيو بندي دارند خوبه و براي يك سايت شهرستان جاي تامل دارد.

گرچه  سايت تلاش داشته و دارد با تعريف كارويژه هاي مختلف كار به مردم بسپارد اعم از گزارش تصويري و … ولي بنظرم هنوز تا قرار گرفتن در بين ذهن و فكر مردم شهر راه طولاني دارد و بايد فكري براي اين قضيه انديشه شود.

مصاحبه ها نيز معمولا در حد نظرات مسئولين باقيمانده و  سايتي كه ميتواند جوانان نخبه علمي فرهنگي شهر را كه خارج از ابركوه هستند معرفي نمايد از اين پتانسيل تقريبا براحتي گذشته است. گرچه مصاديقي را ديده ايم ولي قطعا جاي كار دارد و حجم كارهاي علمي و.. بيش از آنچه هست كه بازتاب داده ميشود.

ابرنيوز گرچه از تصادف ، ورزش، برداشت زردآلو و مصوبات شوراي شهرو… سخن ميگويد اما جاي خالي مراكز علمي شهر و دانشجويان حاضر در آن ديده ميشود. بهرحال وجود دانشگاه پيام نور، دانشگاه آزاد و دانشكده هاي مختلف و دانشجويان غيربومي آن بعلاوه برنامه هاي فوق برنامه انجام شده در آن ظرفيتي است كه نبايد براحتي از كنارش گذشت.

حرف به درازا كشيد و سخن در اينباره زياد است. بنظرم ابرنيوز روزهاي موفقي در پيش دارد و راهي روشن. به شرطي كه نسبت خود را از بين انبوهي از مباحث از مطالبات مردمي و مقالات مختلف گرفته تا بازتاب قول و فعل مسئولين تا اخبار ملي و استاني ، به وضوح تعريف كند.

حقير به شخصه هرآنچه از دستم برآيد براي كمك به اين سايت انجام ميدهم و معتقدم جريان عقل گرايي همراه با تحمل مخالف، رشد سياسي و اجتماعي مردم و نشاط و شور اقدامات را بدنبال خواهد داشت.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

 1. (حسین) می‌گه:

  سلام، خدا قوت. انشاالله در جهت کمک به اعتلای فرهنگ غنی اسلام ناب محمدی ،به عنوان رزمنده جهادگر در عرصه فرهنگی انقلاب،موفق و پایدار باشید.

 2. یک همراه می‌گه:

  با سلام خدمت سایت دوست داشتنی ابــرنیوز
  یکسال از تلاش مضاعف تولید خبر در کنار هزینه های بالای سایت گذشت و در طول این یکسال ابـــرنیوز روز به روز بهتر از روز قبل با عشق و علاقه و علی رغم تمام کاستی ها و بعضا ناملایمات مدیریت شد تا به امروز که ابـــرنیوز یک سایت شناخته شده و البته تاثیرگذار در بین اهالی رسانه بخصوص فضای مجازی شده است..
  من این تلاش و کوشش یک ساله رو خدمت تمامی دستندرکاران سایت ابـــرنیوز تبریک میگم و برایشان آرزوی موفقیت و بهروزی رو دارم.
  ——
  سلام و تشکر. بنا بود نقد شویم

 3. درد دل یه ابرقوئی می‌گه:

  بمناسبت یکسالگی این سایت ، به دست اندرکاران آن تبریک میگویم وامیدوارم ادامه داشته باشد .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net