یکسال گذشت!نیم نگاهی به عملکر دولت یازدهم در سال نخست/علی اکبر قیومی ابرقویی(33نظر)

یکسال گذشت!نیم نگاهی به عملکر دولت یازدهم در سال نخست/علی اکبر قیومی ابرقویی(33نظر)

ابرنیوز:مطلب ارسالی یکی از همراهان سایت خبری ابرکوه را می خوانید.

یکسال از سکانداری دولت تدبیر و امید در کشور گذشته و اگرچه هنوز امکان ارائه ارزیابی دقیق و درستی از مجموعه فعالیت­های دولت فراهم نیامده است اما قضاوت در باب توفیقات و یا ناکامی­های نسبی آن می­تواند فضای کاری را روشن­تر ساخته و به دولتمردان آگاه، برای تصمیم ­سازی­ های بهتر یاری دهد. قبل از نیم نگاهی کلی و گذرا به کارنامه دولت ضروری است خاطر نشان سازیم که اولاً باید بپذیریم همچنانکه چندان انتقاد پذیر نیستیم، انتقاد کردن صحیح را نیز به درستی نمی­دانیم. (منظور از انتقاد صحیح، اظهار نظری است بر مبنای “علم“، با زبان “ادب” و از سر “خیرخواهی“) قطعاً نقد مصلحانه و نصیحت مشفقانه برای مدیران و متولیان هدیه ای ارزشمند و بلکه ارزشمندترین هدیه است. البته: لو کانوا یفقهون!!

ثانیاً بی گمان نباید همه حاکمیت را در نهاد دولت خلاصه دید. دولت، به طور طبیعی مبسوط الید نیست و دیگر قوا و نهادها نیز در برابر آنچا در کشور می­گذرد سهیم و دخیلند. به طور مثال نمی توان از تاثیر مجلس بر ترکیب هیات وزیران و یا آثار قوانین مصوب و شرایط حاکم بر محاکم قضائی در توسعه اقتصادی غافل بود و یا آنکه شرایط سیاسی بین­ المللی (نظیر جنگ­ها، تحریم و …) را بر امورات داخلی بی تأثیر دانست.

اگرچه موضوع گفتار کوتاه کنونی، پرداختن به عملکرد دولت گذشته نمی­باشد اما ارائه ارزیابی از کارکرد دولت کنونی، بدون نیم ­نگاهی به گذشته امکان پذیر نیست. فی­ الجمله باید بپذیریم دولت فعلی مملکت را در اوضاعی “متلاطم و بی سامان” تحویل گرفت. گمان ندارم هیچ کارشناس منصفی بتواند از آنچه در اواخر دولت گذشته در فضای اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور گذشت، دفاع کند. چراکه بسیاری از تصمیم­ گیری­های دولتی به دلیل  فلج ساختن ساختارهای ضعیف و نیم­ بند کارشناسی در دولت، به صورت فردی، فوری، احساسی، عوام فریبانه و بدون برخورداری از حداقل عمق کارشناسی لازم اتخاذ می­گردید و شد آنچه شد.

اگر “تلاطم و بی سامانی” به ویژه در نظامات تصمیم سازی را مشخصه و ممیزه اصلی روزهای آغازین دولت جدید بدانیم، بالطبع تلاش برای “آرامش بخشی و سامان دهی” اوضاع نخستین اولویت کاری دولت تدبیر و امید به حساب می­ آمد که در قالب برنامه صد روزه و در حوزه­ های اقتصاد، سیاست خارجی و امور اجتماعی و فرهنگی بدان پرداخته شد. احیای شوراهای عالی تصمیم ­سازی در دولت، تلاش برای بازگرداندن ساختار سازمان مدیریت (علی رغم آفات و آسیب­های ویژه این نهاد)، تمکین به قوانین مجلس شورای اسلامی، پرهیز از به کارگیری ادبیات توآم با تحریک و تحقیر از سوی عالی­ترین مقام اجرایی کشور، تلاش آشکار برای به کارگیری مقامات عالی از افراد صاحب نام و از بین جناح­های گوناگون برای همکاری و همراهی ساختن بیشتر مدیران عالی از طیف های گوناگون سیاسی، هماهنگی ملموس قوای سه گانه و پرهیز اکید از درگیری­های رسانه ­ای به ویژه در سطح سران قوا، به کارگیری ادبیات فاخر و شایسته ریاست جمهوری در تریبون­های داخلی و مجامع بین المللی و اقداماتی از این دست، در طول سال گذشته به طور جدی دستور کار دولت قرار داشته است تا از “تلاطم” های گذشته بگذرد و اطمینان و آرامش را به جامعه باز گرداند.

در این دوره یکساله، تأکید توأم با منطق واحترام بر حفظ منافع ملی در کنار استفاده از زبان فنی و دیپلماتیک و به کارگیری نیروهایی زبده و شایسته در رأس دستگاه سیاست خارجی کشور، دستاوردهای زیادی را به همراه داشته است. دولت جدید توفیق یافت که  بدون عدول از اصول و آرمان­های انقلاب اسلامی چهره­ای مثبت، موجه و اهل تعامل از جمهوری اسلامی ایران در جهان به نمایش بگذارد و با ثبات بخشی نسبی به کشور در اوضاع متشنج منطقه، امید، اطمینان و اعتبار ایرانیان را در داخل و خارج از کشور افزایش دهد. (البته در کنار دفاع همراه با عقلانیت و ادب از منافع ملی نباید هیچگاه مبانی قدرت جمهوری اسلامی ایران که همانا گفتمان اسلام ناب و انقلابی است را فراموش کنیم.)

در حوزه اقتصاد نیز فی­ الجمله تلاش­های دولت برای “آرامش و اطمینان بخشی و ساماندهی” اوضاع بازار توآم با توفیق نسبی بوده است. با اجرای بی اصول طرح­های بزرگی چون مسکن مهر و هدفمندی یارانه و افزایش وحشتناک حجم پایه پولی کشور، نیاز اصلی و اساسی کشور، استقرار انظباط مالی و کنترل تورم در مرحله نخست و تلاش برای خروج از شرایط رکود در مرحله بعد بوده است. خوشبختانه در حال حاضر وضعیت در بازار ارز و ارزش پول (تورم) پایدار است و بسته منسجمی از سوی دولت برای خرج غیر تورمی از شرایط رکود پیشنهاد شده است. (اگرچه نباید به سادگی از ایرادات و انتقادات وارد بر آن گذشت.) اجرای مرحله دوم از طرح هدفمندی نیز با فشار تورمی کمتر و آثار رفاهی ملموس­ تری به ویژه در بخش بهداشت و درمان همراه بوده است. در این مدت نظام مالیاتی کشور عملکرد فوق العاده­ ای داشته و بودجه­ پیشنهادی دولت نیز (علی رغم فشارهای ناشی از تحریم و مطالبات و تعهدات معوق دولت به ویژه در حوزه عمرانی)، در مقایسه با گذشته به صورتی واقع بینانه، کارشناسی و غیر تورمی تنظیم شده است. البته قطعاً هنوز تارسیدن به وضعیت مطلوب در حوزه اقتصاد فاصله زیادی وجود دارد اما به نظر می­رسد از سراشیبی سقوط خارج شده و به در جهت مثبت قرار گرفته ایم. به یاد داشته باشیم برابر آمارهای رسمی، نرخ رشد اقتصاد ایران در سال 1391 برابر با منفی 6.8 و در سال 1392 نیز منفی 3 درصد بوده است. در برآوردهای کارشناسی در اثر مجموعه تمهیدات اندیشیده شده، نرخ تورم در سال جاری به حدود 20 در صد کاهش خواهد یافت و نرخ رشد اقتصادی اندکی از صفر بالاتر خواهد بود!

اما در حوزه فرهنگی و اجتماعی اگرچه با توسعه نسبی فضای کار فرهنگی مواجه بوده و بازگشت “امید” به صحنه حیات اجتماعی فرصت­های جدیدی را برای نهادهای فرهنگی، اجتماعی و مردمی خلق کرده است اما به دلیل محدودیت­ها، محافظه کاری­ها و شاید برخی از بی تدبیری­ها، دولت نتوانسته است ادبیات گفتمانی جدیدی را حول محور کلید واژه هایی چون “اعتدال” و “امید” خلق کند و به همین دلیل ساختار اداری و سیاسی هماهنگی در سطوح مختلف سیاسی کشور حاکم نیست. همگان، از اصولگراین افراطی تا اصلاح طلبان دو آتشه، خود را منصوب به اعتدال دانسته و رقیب را متهم به تندروی می­کنند و از دولت سهم خواهی می­کنند. البته دولت یازدهم نشان داده است که دولتی عملگرا بوده و سعی دارد خود را از حاشیه­ ها دور نگه دارد و شاید برای آرام ساختن فضای سیاسی و اقتصادی کشور چنین خط مشیی را در پیش گرفته است اما در مجموع نباید از آثار و آفات منفی ادبیات تئوریک ضعیف، در مدیریت کلان سیاسی کشور غافل بود.

باری، اگرچه ادای حق مطلب در این مجال محدود، مقدور نیست اما امیدوارم آنچه در سالگرد آغاز به کار دولت جدید از ضعف و قوت­ ها، به رسم قدرشناسی و سپاس­گزاری گفته شد مقبول خاطر افتد. فراموش نکنیم نباید انتقاد کردن را منحصر در “مخالفان” دانست و “دوستان” را از آن بر حذر داشت بلکه چنانچه در صدر گفتار آمد: “نقد مصلحانه و نصیحت مشفقانه برای مدیران و متولیان هدیه ای ارزشمند و بلکه ارزشمندترین هدیه است. البته: لو کانوا یفقهون!

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. وانت پراید می‌گه:

  عزیزان اگر با شعار مرگ دادن کسی نابود میشد ……..خواهشا ادب رو حفظ کرده و از جملات معنی دار و امیدوار کننده استفاده کنید

 2. محمد حیدری می‌گه:

  مرگ بر منافقین فتنه 88

 3. محمد حيدري می‌گه:

  زنده باد خاتمي 
  زنده باد روحاني 

 4. حامد می‌گه:

  درود بر اقای قیومی.یه عده خوب دم…

 5. یوسف می‌گه:

  خدا ذل… کنه این اصلاح طلبها رو  دولت با رشد هشت درصدی تحویل اصول گراها دادند  ولی جرات  اجرای طرح هدفمند کردن رو نداشتند وخدا رو شکر این اصولگراها بودند  تا مملکت را با کارهاشون نجات بدند نمونه اش بهترین شاخص تمییز  خدمت از خیانت  رشد اقتصادی است که در سال 92 به منفی 6.2 رسید خدا قوت
  خدا اجر شون  بده

 6. شیر دل می‌گه:

  مرگ بر منافق و سر دمداران فتنه سال 88
  درود بر رهبر معظم انقلاب
  سلام بر شهیدان

 7. مطلع می‌گه:

  آقای خیلی مطلع …حضور مبارکتون عرض کنم اولا:
  هدفمندی یارانه ها طرحی بود که توسط مجلس تصویب و دولت موظف به اجرای اون بود.(که البته دول اصلاحات و سازندگی از اجرای اون مثل بقیه کاراشنون هراس داشتند و اجرا نکردند)

  پس اگه با کلیت طرح مخالفید باید اعتراضتون رو متوجه مجلس محترم کنید نه دولت!

  در ثانی:
  شما که اینقد حسابگر خوبی هستید باید اینو بدونید که هدف از هدفمند کردن یارانه ها این نبود که دولت پول کمتری پرداخت کند
  از جمله اهداف بلند این طرح جلوگیری از مصرف بی حد و اندازه انرژی در ایران بود که اگه بطور مثال روند رشد مصرف بنزین مثل قبل از اجرای طرح بود الان کشور زمان لازم و اسکله مورد نیاز برای تخلیه بنزین مصرفی روزانه کشور را (با در نظر گرفتن وارادات راحت و بی دردسر انرژی) نداشت.

  به زبان ساده تر اگر کشتی های بنزین وارداتی پشت سر هم جهت تخلیه صف میکشیدند و بنزنین در اسکله تخلیه میکردند با این میزان مصرف بازم زمان برای تامین سوخت مصرفی کم میومد!

  ثالثا هدفمندی یارانه ها تا حد زیادی از قاچاق این ماده استراتژیک به خارج از مرزهای ایران جلوگیری کرد که این هم از دستاورد های اجرای این طرح بزرگ بود

  رابعا برقراری عدالت – هر چند نسبی- بین افراد پر مصرف و کم مصرف از لحاظ انرژی بود که تا حدودی به این هدف هم رسید

  خامسا همه اقتصاددانان با هر دیدگاه اجرای این طرح را در مجموع به نفع کشور میدونن و اگر اختلافی هم هست در نوع نحوه اجرای آن است .ولی نمیدونم شما با این ذکاوت چرا درک نکردید …

  در کل باید بگم عموجان زیاد حرصش رو نخور

 8. خیلی مطلع می‌گه:

  جناب آقای مطلع احمد آقا مشکل شما این است که نمی خواهید بپذیرید که اصول گرا ها مملکت رو نابود کردند بنظر شما هدفمند کردن
  یارانه ها قابل دفاع است!!! می دونید دولت چقدر داره یارنه سوخت پرداخت می کند
  ببنید اگر بنزین رو لیتر 100 به مردم می داد دلار 900 تومان بود قیمت فوب خلیج فارس حدود 50 سنت
  که می شد 450 تومان پس در اون شرایط 100-450=350 در واقعه دولت 350 تومان رو هر لیتر بنزین یارانه پرداخت می کرد اما امروز دلار 3100 تومان پنجاه سنت می شود 1550 تومان دولت بنزین ازاد ازاد رو می دهد 1000 تومان 1000-1550=550 پس روی بنزین دارد 550تومان یارانه پرداخت می کند علم ریاضی به ما به ما می گوید 350<550 است . پس بزرگواران کجا این طرح هدفمند کردن موفق بوده دیگر طرحها مثل همی طرح شکست خورده است .برید از درگاه خداوند طلب مغفرت کنید که مملکت رو دوستان یا کسانی که دوستشون می دارید به اینجا رساندند.خدا عمر خاتمی بدهد که چهار سال ارزش پول ملی رو حفظ کرد البته اون اینکار رو نکرد تیم اقتصادی و تفکرش این کار رو کرد

 9. شیردل می‌گه:

  درود بر روحانی

 10. احمد می‌گه:

  جناب ع ق
  تواضع در برابر دشمن قسم خورده و غیر قابل اعتماد و بدعهد به بهانه دور کردن تحریم هیچ افتخاری ندارد. کما اینکه تحریم کم نشد و در برخی جهات اضافه هم شد. اگر هم کاری نمی کنند دیگر نمی توانند.
  افتخار به تکیه بر توان داخل و رفع سوء مدیریتها است. «اشداء علی الکفار رحماء بینهم » است. نه برعکس
  ضمنا منظور شما از رفع حصر، آزادی آن دو خائن کثیف و مستحق اعدام هست؟ اینه منطق اصلاح طلبی شما؟

 11. ابرقویی وطن پرست آزاد می‌گه:

  سلام باعث افتخار من است که فرزند شهری هستم که چون قیومی ها فرزند آنند احسنت جناب قیومی خداوند توفیق روزافزون عنایت فرمایدواما آقای مطلع و ابرقویی زاده تا به کی میخواهید سر در زیر برف نگه بدارید…………….یاعلی

 12. ابرقویی زاده می‌گه:

  پیشنهاد می دهم مقاله آقای مهدی محمدی را در روزنامه وطن امروز، چهارشنبه 22/05/93 مطالعه نمایید با عنوان (( لرزش نیست ترنم است )) . 

 13. !!!!! می‌گه:

  من به کامنت هایی که بعضیا در اون بدون پرداختن به اصل موضوع خبر صرفا به تملق و چاپلوسی و بعضا حرفهای جهت دار نسبت به عده ای خاص میکنن شک دارم …

  ابرنیوز تحقیق کن:-)

 14. یک مطلع می‌گه:

  آقای قیومی “انتقاد صحیح” را خیلی خوب توصیف کردند:
  اظهار نظر بر مبنای “علم“، با زبان “ادب” و از سر “خیرخواهی“ ولی چه کنیم که الان بزرگترین مقام عالی اجرایی کشور از این تعریف علمی ندارد!!
  توهین و بی ادبی و به جهنم فرستاندن منتقدان دلسوز داخلی که آرامش نسبی جناب رئیس جمهور نیز حاصل از این حساسیت ها و به قول شما لرزش در برابر دشمنی که تجربه 30 ساله در خصومت و بی تعهدی نسبت تعهداتش با ما داشته در شان رئیس جمهور نیست.

  احمدی نژاد اگر به زعم شما حرفی با این ادبیات میزد در برابر شیطان بزرگ و سگ خونخوارش اسرائیل بود نه در برابر هم وطن دلسوز ایرانی خودش!

  آقای قیومی از چه دستاوردی صحبت میکنید؟
  مسکن مهر و هدفمندی یارانه ها که مصوبه مجلس شورای اسلامی بود و هیچ دولتی حاضر به اجرای آن نشد را عامل بی ثباتی می دانید؟
  سیاست روشن این دولت در خصوص مسکن جوانان چیست؟چه حرکت عملی در این راستا انجام داده؟

  اجرای سیاست انقباضی در اقتصاد و افتخار به آرامش در بازار هزینه ای جز رکود مطلق در بازار و آسیب به تولید داخلی آنهم بعد از ابلاغ سیاست اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری نداشته است.

  به سیاست خارجه خود افتخار کردید در حالی که اجازه نقد تیم مذاکره کننده هسته ای داده نمیشود
  اگر کارتان جای افتخار دارد پس چرا منتقدان را بایکوت می کنید؟

  گرفتن پول خود از یک راهزان آنهم بصورت نصف و نیمه در ازای دادن آنهمه امتیاز افتخار سیاست خارجه شما تلقی می شود یا عدم صدور ویزا برای نماینده ایران در سازمان ملل؟

  وزارت فرنگ شما (همان به اصطلاح فرهنگ)هم که یک محفل مفصل جهت نقد می طلبد که فرصت و حوصله نیست.

  بس کنید از دادن شعارهای تو خالی
  امید و تدبیری ما در طول یکسال ندیدیم و احتمالا رئیس جمهور روحانی هم از همین مورد عصبانی است که عصبانیتش را سر منتقدان خالی میکند!

 15. رضایی می‌گه:

  با سلام و ادب

  تغییر رویکرد آقای قیومی در انتقاد از دولت های قبل وبه نفع این دولت با زبانب نرمتر در حال اجرااست..گاهی از گفته هایمان در گذشته غافلیم…بسیاری از هم فکرهای شما شاخه دست پیمان حضرتعالی و دیگر دوستان با جناح های مخالف دولت هستند…نقدهای تند شما از دولت قبل و پس از آن رویکرد ی به مسایل زیست محیطی و اکنون حمایتی آرام ازدولت وقت و….چون از بدنه نزدیک به شما هستم واقعا برای خودم ودیگر افرادی که قایل به تفکرات حزب حامی دولت هستند ابرازتاسف می کنم چون خط مشی چندگانه شما باعث تزلزل این گروه شده است.
  توباخدای خویش کارخودبینداز و برو که رحم اگرنکندمدعی خدابکند

 16. رضا می‌گه:

  این نکته نیز گفتنی و این گلایه مطرح کردنی است که چرا جناب روحانی برخلاف توصیه اکید و حکیمانه خداوند تبارک و تعالی، ابراز دوستی‌های خود را نثار دشمنان تابلودار نظام می‌کنند و خشم و عصبانیت خویش را به سوی دوستان می‌فرستند؟!
  و دراین‌باره گفتنی‌های دیگری نیز هست که می‌گذاریم و می‌گذریم و برخلاف برخی از کسانی که به ریا و نفاق خود را دوستدار آقای روحانی جا‌می‌زنند – و در همان حال پنهان نمی‌کنند که ایشان را پلی برای مقاصد حزبی خود می‌دانند – برای رئیس‌جمهور محترم آرزوی موفقیت داریم.

 17. ابرکو هی می‌گه:

  فرق احمدی نژاد با روحانی این است که احمدی نژاد این جملات سخیف و بی ادبانه را به دشمنان نظام میگفت ولی آقای روحانی به منتقدان دلسوز داخلی می گوید

 18. همراه پشیمان دولت می‌گه:

  نظر آقای قیومی را به سخنرانی دور از شان آقای روحانی به عنوان یک مقام مسئول وارشد درجمهوری اسلامی وبازتابهای این سخنرانی در محافل ومجالس رسانه ها جلب می نمایم

 19. مصطفي قاسمي می‌گه:

  سلام
  حرف بابت مقاله آقاي قيومي زياده و قابل نقد ولي واقعا از نوع قلم زني و جهت دهي محتوايي ايشون استفاده بردم بعلاوه القا تلاش اعتدال گونه.
  لذا از نقدش گذشتيم

 20. دلخوش می‌گه:

  آقای روحانی را باید فهمید. هم از آن جهت که بار سنگینی بر دوش دولت اوست و نیاز به یاری دارد؛ و هم از آن رو که برخی محاسبات استراتژیک وی در نسبت با گرگ‌های جهان درست از آب درنیامده است. در عین حال این درک و دریافت نیز باید در دولت پدید آید که شأن دولت پاسخگویی یا عذرآوری و اصلاح روند طی شده است نه خطابه‌های تبلیغاتی اهانت‌آمیز یا رجزخوانی‌های پیش انتخاباتی. البته اگر متلک و طعنه و اهانت به منتقدان می‌توانست موجب عمل به مثقالی از تعهدات دولتمردان شود، شاید این روش توجیه‌پذیربود اما اگر همین روش دولت را از وزانت و متانت بیاندازد و فقر استدلال را پیش بکشد، زیانبار است. بی‌انصافی‌های انتخاباتی و تبلیغاتی هرچه بود گذشت. دادن آدرس اشتباه و رقابت انتخاباتی به شیوه‌های غیراخلاقی و بی‌انصافانه هرچه بود با پرونده انتخابات بایگانی شد. اما بی‌انصافی بزرگ‌تر و زیانبارتر آن است که همان روش تزریق پندار و آدرس غلط به افکار عمومی را پیش ببریم و با واقعیت‌ها لجاجت کنیم یا توپ را از زمین دشمن برداشته و به زمین خودی بیاندازیم؛ یا با حقایق کشتی بگیریم، که فرموده‌اند هر کس با حق کشتی بگیرد، زمین می‌خورد. و خدا نکند که دولت محترم حتی پایش بلغزد چه رسد به اینکه زمین بخورد.

 21. ابرقویی زاده می‌گه:

  لقمان را گفتند ادب از که آموختی گفت از جناب ……

 22. احمد می‌گه:

  روحانی تازه  داره گرم می شه نمیشه هشت درصد  برای تمام ملت ایران تصمیم بگیرند روحانی متشکریم

 23. ناشناس می‌گه:

  ریس جمهور مودب و متین را هم امروز دیدیم در پاسخ به منتقدین توافق ضعیف؛

 24. حسین.م می‌گه:

  آقای قیومی متشکریم.
  من نمی دونم چرا جایی که امثال آقایان قیومی و دوستان دیگر هستند هنوز مسئولین از اصولگراها دارند استفاده می کنند.

 25. ع.ق می‌گه:

  جناب مدیر ابر نیوز اولا چرا مطالب من رو سانسور می کنید دوما چرا تحریف کردید
  2 -اصلاح طلبان ابرکوه باید در محیط مجازی یک سایت داشته باشند.
  3- شاهد گفته بنده
  برخورد با دکتر زیبا کلام است 4- دوستان دولت تدبیر در زمینه اقتصادی بیشتر از اونی که بزرگان اقتصاد مملکت فکر می کردند موفق بوده در حوزه سیاست خارجی همن که سایه تحریمهای بیشتر رو از سر ملت دور کرده خیلی کار کرده اما در حوزه سیاست داخلی بسیار ضعیف عمل کرده چرا که هنوز نتونسته تکلیف این خودسرها و نیروهای فشارو و بحث آزادی زندانیهای سیاسی و حصر رو حل کنه که امیدواریم با حل این مشکلات موفقیتهای این دولت تکمیل بشه.

  سلام با تشکر از توجه شما.اگر مایل هستید مطالب شما به صورت کامل منتشر شود با نام خودتان بفرستید. الان نمی دانیم کدام مطلب خود را می گویید ولی جهت اطلاع:درج نظر چهارچوب هایی دارد که باید رعایت شود.از جمله عدم توهین و افترا و یا مطرح کردن بحث های خصوصی و…
  -برای آن که نظرات دوستان منعکس شود بعضأ ناگزیر می شویم جای برخی عبارات نقطه چین بگذاریم و یا کلماتی را جایگزین کنیم که به معنای تحریف نیست و معنا را می رساند.

 26. امیر می‌گه:

  روحانی متشکریم

 27. ali می‌گه:

  به نظرم همین که روحانی یکساله نذاشته سکه برسه به یه میلیون و دلار زیر سه هزار و دویست مونده، با وجود تورم، نشان دهنده تقویت ریال هست و موفقیت در این زمینه

 28. دوستدار توسعه می‌گه:

  واقعا چرا تو کشور ما نقد فقط مال مخالفان ادم هست
  احسنت به اقای قیومی که نقد را متعلق به دوست و دشمن دانستند

 29. سایت ابرنیوز می‌گه:

  همراه گرامی”ابرقویی زاده”
  لطفا از ارسال گزارشات دیگر خبرگزاری ها خودداری کنید.اگر می خواهید چنین کنید باید مطلبی بنویسید و با استناد به مطالب رسانه ها با نام خودتان منتشر کنید و یا این که خودتان را به ما معرفی کنید(با ذکر شماره تماس) و از سایت بخواهید که نام شما زده نشود.

 30. امین می‌گه:

  روحانی متشکریم
  واقعا حسن روحانی مدیر بحران خوبی است، مردی متین، وزین، عالم و مودب و مورد اعتماد و وثوق رهبر

 31. ابرقویی زاده می‌گه:

  بهتر است دوستان مطالب را از استنباط خودشان بنویسند نه از مطالب دیگر سایت ها کپی کنند .لو کانو یفقهون

 32. ابرقویی زاده می‌گه:

  دیدن دکتر سلام 48 به دوستان پیشنهاد می گردد

 33. ع.ق می‌گه:

  با تشکر از مطلب بجا و آگاهی دهنده برادر گرامی اقای قیومی با توجه به اینکه حق مطلب واقعا ادا گردید.اما نباید یادمان برود که آقایانی در این چند ساله سیستمی را پرورانده اند که اگر دوستی نقدی هم داشته باشد نمی تواند بگوید.

  ابرنیوز:دوست عزیز پس چگونه رفقای شما و مثلا نویسنده همین مطلب به راحتی اقدام به نشر مطلب می کنند؟!!!

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net