صرفاً طنز : یک انشاء در بارۀ فواید گاو/شهلا یزدان پناه (1 نظر)

صرفاً طنز : یک انشاء در بارۀ فواید گاو/شهلا یزدان پناه (1 نظر)

ابرنیوز:مطلب طنز”زنگ انشاء در بارۀ فواید گاو” از یکی از همراهان سایت خبری ابرکوه را می خوانید.

لطفا پس از مطالعه انشاء این دانش آموز خوب ، نمره مورد نظرتان را به ایشان مرحمت فرمائید. ( این انشاء هدیه یک دوست عزیز است )

انشاء من در باره فایده گاو

با سلام خدمت معلم عزیزم و عرض تشکر از زحمات بی دریغ اولیاء و مربیان مدرسه  که در تربیت ما بسیار زحمت میکشند و اگر آنها نبودند معلوم نبود ما الآن کجا بودیم ، اکنون انشای خود را آغاز میکنم.

البته واضح است که اگر به اطراف خود بنگریم میفهمیم که گاو بودن فواید زیادی دارد ، من مقداری در این مورد فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که مهمترین فایده گاو بودن  این است که آدم دیگر آدم نیست ، بلکه گاو است ، هرچند که نتیجه گیری باید در آخر انشاء باشد.

بیایید یک لحظه فکر کنیم که ما گاویم!! ببینیم چقدر گاو بودن فایده دارد ، مثلا در مورد همین ازدواج که این همه الآن دارند راجع به آن برنامه هزار راه رفته و نرفته و برگشته  درست میکنند ، هیچ گاو مادری نگران ترشیده شدن گوساله اش نیست ، همچنین ناراحت نیست اگر فردا پسرش زن گرفت ، عروسش پسرش را از چنگش در می آورد. وقتی گاوی که پدر خانواده است میخواهد دخترش را شوهر دهد ، نگران جهیزیه اش نیست ، نگران نیست که بین فامیل و همسایه آبرو دارند ، مجبور نیست به خاطر این که پول جهاز دخترش را تهیه نماید برای صاحبش زمین اضافه شخم بزند ، یا بدتر از آن ، پاچه خواری کند.

گوساله های ماده مجبور نیستند که با هزار دوز و کلک دل گوساله های نر را به دست بیاورند تا به خواستگاریشان بیایند ، چون آنها آنقدر گاو هستند که به خواستگاری آنها میروند ، از طرفی هیچ گوساله ماده ای نمیگوید که فعلا قصد ازدواج ندارد و میخواهد ادامه تحصیل دهد ، تازه وقتی هم که عروسی میکنند اینهمه بیا برو ، بعله برون ، خواستگاری ، مهریه ، نامزدی ، زیر لفظی ، حنا بندان ، عروسی ، پاتختی ، روتختی ، زیر تختی ، ماه عسل ، طلاق و طلاق کشی و… ندارند.

گاوها حیوانات نجیب و سر به زیری هستند ، آنها چشمهای سیاه و درشت و خوشگلی دارند و شاعر در این باره میگوید :

سیه چشمون چرا تو نگات دیگه اون همه صفا نیست

سیه چشمون بگو نکنه دلت دیگه پیش ما نیست

هیچ گاوی نگران کرایه خانه اش نیست ، نگران نیست نکند از کار اخراجش کنند ، گاوها آنقدر عاقلند که میدانند بهترین سالهای عمرشان را نباید پشت کنکور بگذرانند ، گاوها بخاطر چشم و همچشمی دماغشان را عمل نمیکنند ، شما تا حالا دیده اید گاوی دماغش را چسب بزند؟ شما تا حالا دیده اید گاوی خط چشم بکشد؟ گاوها حیوانات مفیدی هستند و انگل جامعه نیستند ، شما تا کنون یک گاو معتاد دیده اید؟ گاوی دیده اید که سر کوچه  بایستد و مزاحم ناموس مردم  شود؟ آخر گاوها خودشان خواهر و مادر دارند ، ما از شیر، گوشت ، پوست ، حتی روده و معده گاو استفاده میکنیم.

آقای …. معلم خوب ما گفته که از بعضی جاهای گاو در تهیه همین لوازم آرایش خانم ها  استفاده میشود ، ما حتی از دستشویی بزرگ  گاو (پهن) هم استفاده میکنیم ، تا حالا شما گاو بیکار دیده اید؟ آیا دیده اید گاوی ، زیرآب گاو دیگری را پیش صاحبش بزند؟ تا حالا دیده اید گاوی غیبت گاو دیگری را بکند؟ آیا تا بحال دیده اید گاوی زنش را کتک بزند ؟ یا گاو ماده ای شوهر خواهرش را به رخ شوهرش بکشد؟ و مثلا بگوید از فلانی یاد بگیر!! آخر توهم گاوی؟! فلانی گاو است بین گاوها.

تازه گاوها نیاز به ماشین ندارند تا بابت ماشین30میلیون پول بدهند و با هزار پارتی بازی ماشینشان را تحویل بگیرند و آخرش هم وسط جاده یه هویی ماشینشان آتش بگیرد ، هیچ گاوی آنقدر گاو نیست که قلب دیگری را بشکند ، البته شاعر باز هم در این مورد شعری فرموده است :

گمون کردی تو دستات یه اسیرم  **  دیگه قلبم رواز تو پس میگیرم

دیده اید گاو نری به خاطر بدست آوردن ثروت پدر گاو ماده به او بگوید : عاشقت هستم؟!  سرت سر شیر است و دمت دم پلنگ؟! دیده اید گاو پدری دخترش را کتک بزند!؟ گاوها در جامعه شان فقیر ندارند ، گاوها اختلاف طبقاتی ندارند ، آنها شرمنده زن و بچه شان نمیشوند ، رویشان را با سیلی سرخ نگه نمیدارند ، هیچ گاوی غصه ندارد تا گاوهای دیگر آنرا بخورند ، هیچ گاوی غمباد نمیگیرد ، هیچ گاوی رشوه نمیگیرد ، هیچ گاوی اختلاس نمیکند.

هیچ گاوی آبروی دیگری را نمیریزد ، هیچ گاوی خیانت نمیکند ، هیچ گاوی دل گاو دیگر را نمیشکند ، هیچ گاوی دروغ نمیگوید ، هیچ گاوی آنقدرعلف نمیخورد که از فرط پرخوری تا صبح خوابش نبرد، در حالیکه  گاو طویله کناریشان از گرسنگی شیر نداشته باشد تا به گوساله اش شیر بدهد ، هیچ گاوی ، گاو دیگر را نمیکشد و هیچ گاوی…

اگر بخواهم در مورد فواید گاو بودن بگویم ، دیگر زنگ انشاء میخورد و نوبت بقیه نمیشود که انشایشان را بخوانند ، اما به نظر من مهمترین فایده گاو بودن این است که دیگر آدم نیستند ……

لباس ما از گاو است ، غذایمان از گاو ، شیر و پنیر و کره و خامه … همه از گاو ..

ولی با همه منافع يادشده هیچ گاوی نگفت : من … بلکه گفت: ما  ما  ما

…………………

طز بعدی : پاسخ گاو به این انشاء حتماً بخوانید .

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

34 مطلب نوشته است .

متولد 1346، فوق لیسانس فلسفه و کلام اسلامی ، دبیر بازنشستۀ آموزش و پرورش ابرکوه و مدرس دانشگاه پیام نور ابرکوه .

  1. فلاح زاده می‌گه:

    خانم معلم عزیز سلام مثل همیشه مطالبتون قشنگ وجذاب وآموزنده است ممنون

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net