رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابرکوه:مرمت و ساماندهی قلعه تیزک آغاز شد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابرکوه:مرمت و ساماندهی قلعه تیزک  آغاز شد

ابرنیوز:رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ابرکوه از مرمت و ساماندهی قلعه تیزک ابرکوه خبر داد.

عباس قدیریان گفت:قلعه های تاریخی از جمله ابنیه ای هستند که در گذشته علاوه بر کاربری مسکونی ، جهت حفظ امنیت در مقابل هجوم بیگانگان مورد استفاده قرار می گرفتند، این بناها با دیوارهای رفیع و برج های دیده بانی که معمولا در چهارسوی آن قرار داشت احاطه می شدند و بدین ترتیب نفوذ دشمن به داخل قلعه دشوار می گردید.

وی افزود:شهرستان ابرکوه به واسطه شرایط سوق الجیشی و همچنین تجاری ویژه معمولا مورد توجه راهزنان و حتی حکام شهرهای همجوار قرار می گرفته ، از این رو در این شهر شاهد شکل گیری قلعه های متعددی هستیم که نشان از این مهم دارند.

قدیریان ادامه داد:قلعه تیزک ، از جمله این بناهای ارزشمند است که دارای یک حصار بلند و چهار برج دیده بانی با تزئینات زیبای خشتی و یک دروازه است که در گذشته به عنوان مکانی امن در مقابل هجوم بیگانگان مورد استفاده قرار می گرفته است.

وی افزود:این بنا که دربخش مرکزی شهرستان ابرکوه و در روستای تیزک واقع شده ، متعلق به اوایل دوره قاجاریه است و در سال 1386 به شماره 19081در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مسئول اظهار داشت:گذر زمان سبب فرسایش و تخریب بخش هایی از این بنای ارزشمند در زمستان سال گذشته گردید که جهت حفظ بنا اداره میراث فرهنگی شهرستان ابرکوه اقدام به مرمت این بنا با اعتباری بالغ بر 40 میلیون ریال کرده است که در مدت 1 ماه به اتمام خواهد رسید و اقدامات مرمتی بنا شامل حمل خاکهای دپو شده ناشی از تخریب دیوار برج ، اجرای دیوار چینه ای و سقفهای فرو ریخته برج، شیب بندی پشت بام برج و کاهگل آن  است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net