مرمت یخچال خشتی توسط میراث فرهنگی در حال انجام است

مرمت یخچال خشتی توسط میراث فرهنگی در حال انجام است

ابرنیوز:مرمت یخچال خشتی ورودی ابرکوه توسط میراث فرهنگی در حال انجام است

آسیبهایی که در طول زمان بر پیکره یخچال خشتی ورودی ابرکوه و بخصوص در داخل بنا وارد آمده است میراث فرهنگی و شهرداری را بر حسب وظیفه ذاتی خود بر آن داشت تا برنامه مرمت و ساماندهی این بنا را در دستور کار خود قرار دهند.

براساس تفاهم نامه شهرداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت حفاظتی این بنا  توسط میراث فرهنگی در حال انجام می باشد. تملک زمین های اطراف یخچال و تهیه طرح محوطه و بهسازی منظر دیوارهای اطراف و همچنین تامین پارکینگ مناسب توسط شهرداری در آینده ای نزدیک انجام می گیرد .

 یخچالهاکه به شکل مخروطی و بصورت پله ای بنا شده اند درگذشته محل انباریخ بوده اند.ارتفاع این یخچالها اغلب حدود۲۰متر است و سطح داخل آن که همان مخزن یخ بنا میباشد گودتر از سطح زمین است. یخچالها دارای ۴ بخش عمده حوض بند، مخزن یخ، دیوارهای سایه انداز وگنبد بزرگ مخروطی بر روی مخزن هستند.

یخچال خشتی که در ورودی شهر ابرکوه واقع است یکی از بزرگترین یخچالهای موجود در سطح شهرستان ابرکوه است و اجرای گنبد این بنا بصورت رگ چین و گرد چین و به طرز فوق العاده استادانه با مصالح خشت و گل اجرا شده است و وجود چوبهایی در ساختار طبقاتی بنا که نقش استراکچری و پخش نیروی وارده را دارند، زیبایی بنا را دو چندان کرده است.این بنا مربوط به دوره قاجار و به شماره ۷۷۵۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اقدامات مرمتی بنا شامل حمل نخاله های موجود در مخزن بنا به بیرون، چیدمان خشت های بدنه داخلی طبق الگوی وضع موجود، بند کشی، کاهگل بدنه داخلی و ساماندهی ورودی بنا می شود وبا توجه به اینکه در نظر است مرمت و ساماندهی این بنا بطور کامل به اتمام برسد، نورپردازی این بنا نیز با توجه به آماده بودن طرح نور پردازی بنا، همزمان با مرمت آن از طرف میراث فرهنگی به اجرا در خواهد آمد.

گزارش:روایط عمومی شهرداری ابرکوه

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

340 مطلب نوشته است .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net