افتخارات شهرستان هیچ جایگاهی در دیوارنوشته های ابرکوه ندارد/تبلیغاتی که همه آن را غیرقانونی می دانند!!

افتخارات شهرستان هیچ جایگاهی در دیوارنوشته های ابرکوه ندارد/تبلیغاتی که همه آن را غیرقانونی می دانند!!

ابرکوه شهر دیوارنوشته‌های تبلیغاتی/ افتخارات جایگاهی در زیباسازی ندارد
در و دیوار ابرکوه این روزها مملو از تبلیغات رنگارنگ است، تبلیغاتی از انواع کالا و خدمات، تبلیغاتی که زعم مسئولان در راستای زیباسازی شهر انجام شده این در حالی که افتخارات ابرکوه هیچ نقشی در این زیباسازی ندارد.

ابرکوه شهرستانی است که افتخارات بسیاری برای نقش بستن بر دیوارها و تابلوها برای زیباسازی دارد.

بسیاری از ویژگی ها، افتخارات، آثار تاریخی و مذهبی و …. ابرکوه در همه جای شهر بی نام و نشان هستند و این گمنامی در حالی به اوج خود رسیده که حتی نیم متر از دیوارها و تابلوهای شهر به تبلیغ و معرفی آن اختصاص داده نشده است.

مسافران از وجود منزلگاه امام رضا بی اطلاعند

منزلگاه بودن ابرکوه در سفر امام هشتم و وجود مسجدی در محل بیتوته امام رضا(ع) هیچ گاه در دیوارنویسی ها مورد توجه قرار نگرفت و هیچ گاه ده ها اتوبوس زوار این امام همام که از مسیر ابرکوه به سمت مشهد مقدس عازم هستند از چنین محلی مطلع نمی شوند زیرا در خیابان های اصلی شهر هیچ تابلو یا دیوار نوشته راهنمایی در این مورد وجود ندارد.

حضور مقام معظم رهبری در شهرستان ابرکوه به عنوان تنها شهرستان استان یزد که به گفته ایشان در سفر به استان یزد، خود علاقه به حضور در آنجا را داشته اند نیز هیچگاه بر هیچ دیواری از شهر نقش نبست.

شهدا نقشی در دیوارنوشته ها ندارند/ مسافران به دنبال آدرس سرو جهانی ابرکوه

عطر حضور 275 شهید دفاع مقدس و انبوه آزادگان و جانبازان پر افتخار این شهرستان نیز سهمی به تعداد انگشتان یک دست در زیباسازی ها ندارند.

انبوه مسافرانی که از شهر ابرکوه گذر می کنند حتی برای دیدار از سرو جهانی ابرکوه و پیدا کردن آدرس، اغلب متوسل به رهگذران می شوند زیرا با وجود اهمیت این درخت که جهانیان اخبار آن را لحظه به لحظه رصد می کنند، تصویر و آدرس آن بر هیچ دیوار و تابلویی نقش نبسته است.

شناسایی میراث فرهنگی مورد توجه قرار نگرفت

وجود 300 اثر باستانی که 120 اثر از این مجموعه در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است نیز جایی در زیباسازی شهر ندارد.

وجود مفاخر شهرستان را نیز به این فهرست اضافه کنید که در مواردی معدود و با نامگذاری برخی از مکانها از آنها یاد شده است.

جالب است فرهنگ سازی در موارد مرتبط با امور شهری نیز در دیوار نویسی ها چندان نمودی ندارد.

دیوارنوشته ها غیرقانونی است/ کاربرد قانون تنها بر روی کاغذ است

هدف از بیان این مطالب این است که اکنون که دیوارهای ابرکوه به تسخیر نوشته های رنگارنگ تبلیغاتی در آمده و هیچ هزینه و مجوزی نیز به خاطر این نقش بندی ها متوجه صاحبان کالا و خدمات نیست، هیچ عزمی نیز برای اصلاح این روند از طرف شورای اسلامی شهر و شهرداری وجود ندارد.

طبق ماده 92 و 55 قانون شهرداریها، نوشتن هر نوع مطلب یا الصاق هر نوشته ای بر روی دیوارهای شهر که مخالف مقررات انجمن شهر باشد، ممنوع است مگر در محل هایی که شهرداری برای نصب و الصاق اعلانات تعیین می کند و در این محل ها فقط باید به نصب و الصاق آگهی اکتفا کرد و نوشتن روی آن نیز ممنوع است و فردی که اقدام به نوشتن روی دیوارهای شهر کند، متخلف شناخته شده و محکوم به پرداخت جریمه خواهد بود.

اما آنچه که در شهر ابرکوه مشهود است این نکته است که دیوارهای این شهر اکنون به تابلوهای تبلیغاتی تبدیل شده است و کاربرد این قانون ها تنها بر روی کاغذ است.

تبلیغات دیواری شهر را زیبا کرده است

متأسفانه این روند چندین سال است که ادامه دارد و با وجود اینکه شهرداری در پاسخ به مطبوعات منتقد، این روند را خلاف اعلام و بر مجازات متخلفان تأکید کرده، هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است.

شاید علت عدم اجرای قانون در این مورد را بتوان در دیدگاه برخی از همین مسئولان جستجو کرد که با وجود اعلام کتبی بر تخلف بودن این کار، در گفتگوهای حضوری این دیوار نوشته ها را باعث زیبایی شهر ذکر می کنند.

تابلوهای شهری سامان نیافت

در شهر ابرکوه تابلوهای تبلیغاتی مناسبی نیز به چشم نمی خورد.

عدم اعتماد به فعالان تبلیغاتی این شهر تاکنون اتفاق خوبی را در این راستا رقم نزده است.

حضور پر ابهام یک شرکت تبلیغاتی خارج شهرستانی برای ساماندهی تبلیغات در این شهر در چند سال گذشته و عقد قرارداد بلند مدت با شهرداری و شورای شهر نیز به واسطه عدم اجرای تعهدات توسط این شرکت و ترک فعالیت ادامه نیافت.

مسئولان شهری هم تاکنون در مورد این قرارداد و اقداماتی که شهرداری برای احقاق حق خود از این شرکت در پیش گرفته است، توضیحی نداده است.

از فعالیتهای این شرکت تنها چند تابلو که به زعم بسیاری از کارشناسان تبلیغاتی فاقد استانداردهای لازم است، در شهر جا مانده است که تعداد محدودی از آنها شاهد نصب بنرهای تبلیغاتی است.

مدیریت ارشد شهرستان حلال مشکلات باشد

تبلیغات داربستی، آویزان کردن بنرهای تبیلغاتی در سطح شهر و حتی میدان امام حسین(ع) به عنوان میدان مرکزی ابرکوه نیز از دیگر مواردی است که چهره نازیبایی به این شهر تاریخی داده است.

به نظر می رسد با توجه به اینکه مسئولانی که باید برای حل این مشکل فکری کنند آن را در اولویت برنامه های خود قرار نداده اند، باید این مسئله از طریق مدیریت ارشد شهرستان مورد توجه قرار گیرد.

—————–

گزارش: رحیم میرعظیم
۱۳۹۱/۶/۲۳ مهر

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net