یک موضوع عجیب؛ باردهی تک درخت خرما در ابرکوه بدون گرده افشانی(۹نظر)

یک موضوع عجیب؛ باردهی تک درخت خرما در ابرکوه بدون گرده افشانی(۹نظر)

ابرنیوز:در ابرکوه درخت خرمایی وجود دارد که بدون گرده افشانی میوه های هسته دار می دهد که این موضوع تعجب کارشناسان را در بر داشته است.
شهروند ابرکوهی که این درخت در خانه پدری او قرار دارد به خبرنگار ما اظهار داشت:در سال ۶۰ این خانه را خریدیم و در باغچه آن که در گودی قرار دارد چند درخت وجود داشت و چند هسته خرما نیز در کنار آن ها روییده بود که به مرور نهال های خرما به جز یکی از آن ها از بین رفت.
صفاری افزود:در آن زمان من ۲۲ سال داشتم و از آن زمان تنها آبی که مدام درخت را تغذیه می کند فاضلاب شیرآب حیات است که به داخل باغچه سرازیر می شود.
وی ادامه داد:از چهارسال پیش تاکنون شاهد هستیم که این درخت بدون هیچ اقدامی میوه می دهد و این درحالی است که کارشناسان می گویند که برای میوه دادن خرما باید آن را گرده افشانی کرد.
صفاری گفت:در اطراف این درخت هیچ نخلی وجود ندارد و به صورت کلی به گفته کارشناسان، ابرکوه زیستگاه مناسبی برای کشت نخل نیست.
یک کارشناس ارشد باغبانی در گفتگو با خبرنگار ما در این زمینه اظهار داشت:درختان خرما باید برای به بار نشستن گرده افشانی شوند و یا در محیطی قرار بگیرند که گرده از درختان نخل دیگر به آن ها برسد.
سید علیرضا رسولی افزود: باردهی این درخت خرما که میوه ای هسته دار تولید کرده در حالی که هیچ گونه گرده افشانی بر روی آن صورت نگرفته است، موردی است که باید بر روی آن تحقیقات جدیدی صورت بگیرد.
رئیس جهاد کشاورزی ابرکوه نیز در گفتگو با ما اظهار داشت:در ابرکوه درخت خرمایی که بار بدهد وجود ندارد.
محمدعلی حاتمی زاده افزود:تاکنون چنین موردی در ابرکوه مشاهده نشده است.

عکس و گزارش:رحیم میرعظیم
IMG_1442
IMG_1441
IMG_1425
IMG_1415

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. محمدی از فراشبند می‌گه:

  گرده افشانی بدون دخالت انسان بوسیله ازدواجشان نیز صورت نگیرد اما اگر انسان دخالت کند درخت پربارتر میشود.

 2. عباس جنتي می‌گه:

  سلام دوست عزيز در عكس در خت خرما ي شما پاجوش دارد در فصل مناسب پاجوشهارا به مكان ديگر باغچه منتقل كنيد تا محصول شما زياد و تعداددرختان بيشتر شود

 3. ناشناس می‌گه:

  سلام در محله دربقله کنار مسجد آقا سیدحیدری منزل مرحوم علی اکبر فلاح زاده درخت خرمای نر وجود دارد که گرده تولید می کند

 4. محمد می‌گه:

  در ابرکوه شاید وجود ندارد ولی مهرآباد هست..

 5. ناشناس می‌گه:

  یه درخت دیگه رییس آباد (5 کیلومتری ابرقو)هست بزرگتر از این هم هست خرما هم میده هرسال بدون هسته

 6. عاطفه می‌گه:

  سلام .در ابركوه بازم ازين نخل هست كه بدون گرده افشاني ميوه ميده.


  به ما تاکنون اطلاعی داده نشده است مسئولان جهاد کشاورزی و کارشناسان نیز نمونه آن را سراغ نداشتند.شما اگر آدرسی دارید ارائه دهید تا گزارش تهیه کنیم.

 7. ناشناس می‌گه:

  ایا امکان دو جنسی بودن گیاهان وجود ندارد؟ احتمالا این نخل دو جنسی می باشد. البته متخصص های گیاه شناسی باید در این مورد نظر بدهند.

 8. شهاب می‌گه:

  دوستان اين يه چيز كاملا طبيعي هست ثمر اين درخت بخاطر نگهداري خوب و اب زياد هست اگه دقت خرماش كوچيك و بعضي هاش سبز و نرسيده هست كه اگر گرد افشاني ميشد ٣ برابر ميشد ما خودمان باغ خرما داشتيم حتي تو حياط خونمون بنظر من زياد عجيب نيست 

 9. مدیر سایت می‌گه:

  دوست عزیزی که خود را مهندس باغبانی از هلند معرفی کرده اید لطفا نظرات خود را به صورت فارسی برایمان بفرستید و نه فارسی انگلیسی تا قادر به استفاده از آن باشیم.با تشکر

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net