به بهانه اجرای تئاتر «سوگ قجری» در ابرکوه/علی اصغر قیومی

به بهانه اجرای تئاتر «سوگ قجری» در ابرکوه/علی اصغر قیومی

چهارشنبه شب سالن اداره ارشاد شاهد برگزاری تئاتر «سوگ قجری» به کارگردانی آقای بابک طباطبایی بود و بنده نیز خانوادگی در این مراسم حاضر بودم.
در ابتداخوشحالی خودم را از اینکه در ابرکوه نیز چنین برنامه هایی هر چند به ندرت اجرا می شود ابراز داشته و ضمن تشکر از یکایک دست اندرکاران این تئاتر نکاتی را به یادگار برایشان می نویسم:
*نویسنده محترم قصه ای را در دل دوران قاجار آغاز می کند در حالی که دیالوگ های بازیگران هیچ تناسبی با مکالمات و گویش مردم آن دوره تاریخی ندارد.
* علی القاعده به کارگیری لهجه اقوام و نواحی مختلف ایران در دیالوگ های تئاتر می باید بر اساس منطق و مبنایی باشد. در سوگ قجری خانواده آقای نگهبان با لهجه های متفاوتی صحبتی می کنند به طور مثال آقای نگهبان لهجه ابرقویی دارد و تکه هایی از لهجه یزدی را در بین صحبت هایش استفاده می کند، مادر و دختر خانواده با لهجه تهرانی صحبت می کنند، یکی از پسرهای خانواده نیز با لهجه شیرازی صحبت می کند.
* برای خنداندن راههای متنوعی وجود دارد ولی رعایت ادب باید به عنوان یک اصل کلی در نگارش متن مورد توجه قرار گیرد. در سوگ قجری بارها شاهد استفاده از لفظ «توله» به جای فرزند هستیم، حتی هنگامی که فرزندان به راوی قصه راجع به به کار بردن لفظ توله تذکر می دهند، خانم راوی با شدت و غیظ بیشتری از این کلمه استفاده می کند. در جای دیگر تئاتر نیز شاهد تکرار بیش از ده بار کلمه «بی ناموسها» هستیم و …
*داستان از عزاداری گروههای مختلف مردم بر سر مزار ناصرالدین شاه آغاز می گردد و ادامه داستان بنای یادبودی آنجا ساخته می شود، این بنا در سالهای بعدتر بر سر راه جاده جدیدی است که قرار است کشیده شود و برای جلوگیری از تخریب این بنای یادبود قرار می شود جاده را کمی منحرف کنند و در می یابند که سرو ابرکوه چون در این طرح می افتد باید تخریب گردد. هر چند همه این قضایا را پای طنز قصه می گذاریم و از آن می گذریم ولی نویسنده محترم نیز خواهشا چیزی بنویسند که اصطلاحا «بگنجد» آخر مزار ناصر الدین شاه در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) کجا و سرو ابرکوه کجا، حداقل هفتصد کیلومتر این دو محل با هم بعد مکانی دارند.
* تئاتر شهرستانی آنچنان از کمبود امکانات رنج می برد که کارگردان محترم مجبور شده است ده یازده نفر بازیگر را بدون گریم و بدون لباس خاص متناسب با شخصیت ها روی صحنه ببرد. از دکور و طراحی صحنه، نور پردازی و موسیقی نیز صحبتی به میان نمی آورم که لااقل مصائب اعضای این گروه را تازه نکرده باشم.
پی نوشت:
هدفم از نوشتن این مطلب این بود که به دوستان تاکید کرده باشم، کار شما دیده می شود پس دقت های لازم را در جزء جزء کارهایتان داشته باشید.
– واقعا فکر میکنم حداقل سه نفر از بازیگران این تئاتر در صورت تداوم فعالیتها می توانند به موفقیت هایی حتی در سطح ملی برسند. هر چه باشد بنده هم در دانشکده هنرهای زیبا تحصیل کرده ام و با بچه های تئاتر ساعتهای زیادی را گذرانده ام و می توانم استعداد بالای این عزیزان را تشخیص بدهم.
– نوشتن این مطلب به منزله گفتن دست مریزاد به این دوستان است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3637 مطلب نوشته است .

 1. مجید اخلاقی می‌گه:

  سلام خدمت آقای قیومی عزیز.
  جای خوشحالی و خورسندی هست که اجرای نمایش بچه ها،انقدر توی چشم بوده که تمجید ها و نقد ها و بعضا بدخلقی و تخریب هایی رو به دنبال داشته. بلاخره یک نقد نسبت به تئاتر و عوامل آن یعنی متن کارگردانی بازیگری و دکور و لباس شنیدیم.خیلی خیلی مایه خرسندی هست که ریزبینانه توجه کردین آقای قیومی. به عنوان عضو کوچکی از انجمن نمایش،با کمال احترام و تشکر از حسن نیت شما و انتقاداتتون؛باید عرض کنم که سبک کار نمایشی ما اصطلاحا ” اپیک”یعنی فاصله گذاری بود.درواقع ما میخاستیم تماشاگر کاملا متوجه بشه که این یه نمایشه، تفاوت لهجه ها فاصله ی بین مزار ناصرالدین شاه و سرو…همگی نکاتی بودن که فقط میخاستن نشون بدن که این تئاتر رئال نیست.یه کار اپیک هست.کما اینکه بازی ها هم اغراق آمیز بود،صرفا برای نشان دادن سبک تئاتری بود که در این کار ازش استفاده شده بود.امیدوارم بازهم شاهد نقد های دلسوزانه ی این شکلی باشیم.

 2. صادق می‌گه:

  باید به همشهری عزیزمان که پانوشت سوگ قجری را تند می دانند بگویم که تئاتر باید هنری و بیشتر از همه فرهنگی باشد …………

  دوست عزیز اگر لطف کنید و نظراتتان را در یک کامنت بگذارید ممنون می شویم!!!

 3. دوست تئاتر شهر می‌گه:

  وقتی در سکوت خبری و بدون اینکه حتی به اندک بچه های قدیمی تئاتر شهر کوچکترین اطلاع رسانی انجام شود کلاس تئاتر برگزار میشود …..

 4. احمدی می‌گه:

  هر چند نقد ایشان بسیار سطحی بود
  اما به خوبی برخی انتقادات را بیان کردند.
  در کل معتقدم تئاتر بسیار ضعیفی بود.

 5. همشهری می‌گه:

  اگر نظرات آقای قیومی را با مطالی تند برخی از دوستان در پانوشت خبر اجرای تئاتر سوگ قجری در ابرکوه مقایسته کنیم، متوجه می شویم که نقد مودبانه و توام با تقدیر از تلاش یعنی چی
  هیچ احتیاجی به تندوری وجودندارد بلکه محتاج تخصص و ادب هستیم
  درود بر اعتدال

 6. همشهری می‌گه:

  آقای قیومی نقد های شما بسیار ارزنده بود.
  واقعا همین طور بود. من بکلی خوشم نیامد از تئائر با این مشکلاتی که درست کرده است. اجرایی خوبی نبود.

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net