چادری روی آرایش, آرایشی روی چادر/مصطفی قاسمی(۱۴نظر)

چادری روی آرایش, آرایشی روی چادر/مصطفی قاسمی(۱۴نظر)

ملاک هایم اینه که: حزب اللهی باشه و ولایی. در ضمن ساده زیست باش و خیلی اهل تکلف نباشه و البته خودت میدونی که کلا از چادر ملی حالم بهم میخوره. با این مشخصات اگه موردی میشناختی بهم بگو….

گزاره بالا جمله تکراریست که در برابر شاخص های خیلی از رفقایم برای ازدواج دیده ام. شدت و حدتش بجای خود ولی کلیت همین است و بعلاوه یک نکته مهم: زیبایی نیز برایم درجه اهمیت بالایی دارد.

راستش مورد خوبی بود, بنده خدا ویژگیهای قابل تحسینی داشت. ۱۴ سکه مهریه و اصل ساده زیستی.واقعا خداروشکر کردم که انقلاب همچین عفیفه های متدینی تربیت کرده ولی میدونی همون جلسه اول قضیه رو منتفی کردم…

این گزاره ایست بعد از معرفی مورد به برخی دوستان با اون ملاک های خط اول.

با این همه کمالات که گفتی چرا جواب رد دادی؟ مگه چه عیب اعتقادی فکری فرهنگی داشتید؟

نه راستش اصلا کار به بررسی ریشه های اعتقادی نرسید گرچه از وجناتشون برمیومد انسان وارسته ایند ولی همون نگاه اول به دلم ننشست چون زیبایی واسم خیلی مهمه!!

…………

قصد توهین به کسی را ندارم و ضمیرم هیچ مرجع خاصی ندارد لذا رنجش دوستان را موجب نشود ولی به این باور دارم نزدیک میشوم که خیلی از رفقای متدین واسه ازدواج دنبال یه باربی محجبه هستند. آنقدر زیبایی ظاهری در نظرشون اصل و اساس هست که اجازه ورود نقاط قوت فکری رفتاری دختر خانم به ذهنشون رو نمیدن. البته با این به دلم ننشستن مخالف نیستم ولی اینهمه زیبایی را ملاک قرار دادن درست نیست.

شاید ایراد از برهنگی فرهنگی پیاده روهای ماست که خواه ناخواه چشمان ما و زیبایی شناسی ناهشیار ما در طی این سالها طور دیگری پرورش داده است.

با احتیاط فقط اشاره ای میکنم که بگمانم برخی از خانم های مذهبی محجبه نیز به مرور از آستانه اعتقاداتشان پایین آمده اند و با روی آوردن به آرایش و… خود را متناسب با زمان حال!! آماده ازدواج میکنند!. گرچه شاید بالکل این حرفم اشتباه باشد.

قدری باید تامل کنیم. بخواهیم یا نخواهیم هستند دیده ایم دخترانی که در مترو و پارک و خیابان و… حجاب کامل دارد ولی با کفشی قرمز. پوشش مناسبی دارند با کوله پشتی زرد رنگ و…. خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

حرفهای زیادی هست برای نوشتن و گفتن. واقعیات تلخی که دامن گیر خیلی از دوستان شده و حرفهای تلخ تری که از تغییر مشی و منش دختران مذهبی میشنویم. دخترانی که متاسفانه آنها نیز گاها در پس شاخص های توهمی کاری جز جواب رد به خواستگار ندارند.

آنچه در وجیزه بالا آمد قصد رنجش و جسارت کسی را ندارد. ممکن است کسی کاملا رد کند ولی حقیر واقعیت ملموسی را دیده ام و نگران ادامه این روند ناهمگونم. گرچه قصد تسری به کل جامعه جوان مجرد کشور را ندارم.

چه کسی بر روی آرایش هایمان چادر کشیده و چه تفکری ما را به سمت آرایش روی چادر سوق میدهد؟

ذائقه جوان ایرانی را برای ازدواج کدام فرآیند تغییر داده؟

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

3636 مطلب نوشته است .

 1. ناشناس می‌گه:

  آقایون آستین کوتاه ببخشید دیگه آستینای لباسشون کتفی شده باشلوارای دوره نونهالگیشون که لباس زیرشون معلومه ومن به عنوان زن چندشم میشه نگاهشون کنم ول کردین به زنا چسبیدین
  خودتونو جمع کنین اول ازهمه خوذتونو اصلاح کنین که زن آینه مرده
  درضمن پوشش حضرت فاطمه لباس بلند با جبه بود و چادر اززمان شاه صفوی آمد…
  آقا از پایه خراب است خراب به شاخه ها نگاه نکن برو ریشه رو نگاه کن
  وقتی چادرقواره ای 600- 80 هزارتومانه مانتو کوتاه 30 هزارتومان من نوعی بیکارم چادرگرون بخرم پولم کجابوده تو این نداری وبدبختی؟؟؟
  وقتی مقنعه هست 9000 تومن شال 5000 تومن بیکارم مقنعه بخرم؟؟؟
  وقتی شلوارپارچه ای هس 60 تومن شلوار لی 35 تومن بیکارم پارچه بگیرم میرم دوتالی میخرم دیرترم پاره میشه
  لطفا” ی طرفه قاضی نرین آقای روشنفکر

  • عادل می‌گه:

   خانم محترم ، آقاي قاسمي از زنان و دختران هرري مذهب و بي قيد و بند كه به هيچ يك از شعائر اسلامي پايبند نيستند صحبت نكردند كه شما در تقابل با ايشان مرداني از جنس همان زنان( هرري مذهب و بي هويت ) را به رخ كشيده و مثال مي زنيد! دغدغه آقاي قاسمي و بسياري از مردم در عصر حاضر بي تفاوت شدن مردم نسبت به ارزشهاي عرفي و ديني و شكسته شدن قبح ناهنجاريهاست!
   در ضمن حجاب يك ارزش ديني و يك فرهنگ اجتماعي است. در واقع حجاب يك اعتقاد است و اعتقاد اصلا قابل معامله يا تجارت نيست كه شما دليل انتخاب نوع پوششتان را مسائل مالي و اقتصادي عنوان ميكنيد!!!

 2. حمیدی فر می‌گه:

  سلام دوست عزیز از پیدیش انسان تا کنون باور ها در امور مثبت و منفی رو به تغییر بوده و است بله حرفهای شما مورد تایید است اما از نتیجه و آینده آن فعلا بی خبریم و مستلزم گذشت زمان است اما این گونه افراد که در جامعه ما با ظاهری نا بهنجار حضور دارند یکی از دلایل این است که ما روی پیشانی آن ها مهر بی دینی زدیم و این امر بازگشت آنها را غیر ممکن میکند ظاهر این گونه افراد خبر از باطن آنها نمیدهد من هم با ظاهر این گونه افراد مخالفم اما راه چاره چیست؟حوصله.همان چیزی که شما ندارید و عجولانه در موردش فکر میکنید و از آینده آن نگران میشوید برای این کار باید فکر و فرهنگسازی شودجامعه امروز پیشرفت کرده است و به چت و لاین و فیسبوک و…ختم نمیشود.ختم کلام اینه که هنگامیکه تکنولوژی بیشتر شد فرصت ما هم بیشتر شد اما از آن استفاده نکردیم بلکه آنها را حرام دانستیم و مبارزه کردیم این باعث شد آنها سوی تکنولوژی بروند و تقلید کنند و هزاران دلیل دیگر که همه از کمبود فرهنگ ما و کمبود فرهنگ ما به خاطر کمبود فرهنگسازی در داخل کشورمان است…
  با آرزوی پیروزی اسلام در دنیا.

 3. پورقيومي می‌گه:

  به نام خدا. ضمن تشكر ازهمه ي عزيزاني كه نظرشان را ابراز فرمودند ، مطلبي كه جناب آقاي قاسمي نوشته اند درمواردي صحيح است وواقعيت عيني داره چه بخواهيم ببينيم چه نخواهيم ،ضمنا ” تفكر اينكه خدابه دادبچه هامون برسه ورفع مسئوليت از خود فكري انحرافي وبه دوراز معارف اسلامي وتربيتي است . ديدگاه قرآن و مكتب اهل بيت عليهم السلام دراين زمينه وديگر آسيبها ومشكلات فرهنگي واخلاقي بي تفاوت نبودن، تلاش براي ايجاد وضعيت بهتر ، دشمن شناسي و بستن روزنه هاي اميد آنها ، تحت تاثير القائات نفساني وشيطاني قرار نگرفتن( نااميد نشدن) ، تقويت بنيه هاي اعتقادي ، رسيدگي بيشتر خانواده هابه تربيت فرزندانشان (همراه وهمانند برآورده نمودن نيازهاي جسمي ومادي آنها )، تلاش مضاعف فرهنگيان وآموزش وپرورش به ويژه مشاورين محترم مدارس كه متاسفانه عمده ي وقتشان برروي مسائل آموزشي وارتقاء تحصيلي دانش آموزان صرف مي شود ، مساعدت بيشترروحانيون وائمه ي محترم جمعه وجماعات ، پرهيز ازموازي كاري وبعضا” خودنمايي برخي فعاليت هاي فرهنگي ، وارد عرصه شدن هياتهاي مذهبي ومساجد و…مي باشد . به نظرحقير وقتي تعداد قابل توجهي اززنان ودختران بزك كرده با بي تفاوتي خانواده هايشان ونيز برخي مردم واهمال كاري برخي مسئولين مربوطه سالياني است كه حريم انسانيت وقداست كلمه ي ارزشمند “آزادي درحيطه ي شرع وقانون ” رامورد تجاوزقرار داده اند كه درنتيجه به مرور زمان ذائقه ها دربرخي افراد تغييرپيداكرده و ملاك هاي ظاهري ، اززيبايي هاي معنوي وباطني دراولويت قرارگرفته ودختران نجيب وعفيفي را به خاطر اصالت وتربيت خانوادگي و حفظ مقدساتشان خانه نشين ومظلوم كرده است .البته هنوز ديرنيست وبراي اصلاح اين وضعيت به رويكردمناسب وموردپسند دين ، توجه به اعتقادات ديني وانقلاب همگاني فرهنگي دراين راستا وديگر مسائل فرهنگي است . ياحق

 4. حمید رنجبر می‌گه:

  سلام تنها حرفی که میشه بگی اینه که خدا بداد بچه هامون برسه در جامعه آینده ای که پیش رو دارند

 5. اااا می‌گه:

  برادر بزرگوار آقا رضا.
  یعنی شما هر مشکلی پیدا کنید می ایستید انتقاد سازنده میفرمایید؟ بعد اگه انتقاداتون به جایی نرسیدچی ؟ بیخیال میشید یا اعتراض میفرمایید؟
  اقای رضا البته تشکر میکنم اکه انتقاد سازنده از من داشتید .ولی به جای اینکه واژه های اعتراضو انتقادو . . برای من ترجمه کنید کل دید گاه منو میخوندید تا ببنیند منظور من از این کلمات چیه؟ اصل مطلبو رها کردید از تفاوته بین دو کلمه صحبت میکنید؟

 6. رضا می‌گه:

  سرور گرامی|||| توجه نفرمودید که انتقاد و اعتراض چه تفاوتی با هم دارند،انتقاد یعنی اصل را قبول داشتن ولی به نحوه اجرا و برخورد با دید منفی نگاه کردند که بسیار سازنده و خوب است و اشکالات کار روشن و برای رفع معایب تلاش میشود،اما اعتراض یعنی اصل و فرع را به هیچ عنوان نپذیرفتند هرچند هم سازنده و خوب باشد و دائما ساز مخالف زدن،به طور مثال حوادث سال 88در ابتدا انتقاد به نتیجه انتخابات بود و در حال بررسی و هیچ اتفاق بدی هم نیفتاد اما اتفاقات بعدی که منجر به ناهنجاری و خرابی ها گردید گردید اعتراض بود،حال شما بفرمائید انتقاد بهتر است یا اعتراض.با تشکر

 7. اااا می‌گه:

  منظور آقای احمد اینه هر چی که شد هیچکس حق اعتراض ندارد و همه باید انتقاد سازنده داشته باشند
  این همه گرونی و گرفتاری و اختلاس و مگه کسی اعتراضم کرد ؟
  تا یه حرف پیش میاد بعضیا فورا انقلاب و از خود گذشتگی ها و تخریب رو پیش میکشن
  پس ی جوون کجا باید حرفشو بزنه مقالشو ارائه بده بحث کنه و . . .
  اگه شما بهتر مینویسی یاعلی؟ شما که انتقاد سازنده و راهکار میفهمی خب بنویس.
  اونایی که از جونو مالشون گذشتن برا این بود که ما این همه مشکل نداشته باشیم .
  منظور شما از گذشته های دور چیه؟قبل از انقلاب؟

 8. احمد می‌گه:

  سلام

  چند صباحی است که بیشتر از گذشته از رسالت شریفی که یک سایت محلی باید داشته باشد متاسفانه دور شدی و 99/9درصد مقالاتی که به خورد بازدید کنندگان میدهی جناحی و سیاست بازی هدفمند و تخریبی است و شما و نویسندگان مخالف دولت سعی در سیاه نمائی اوضائی دارید که به لطف خداوند و مسئولین با تدبیر سپید تر از گذشته نمایان است ،سعی در تخریب چهره هائی میکنید که از نظر ملت ایران بزرگند و انقلابی واقعی،کسانی که از جان و مال و همه چیز خود گذشتند تا این کشور و انقلاب روی پای خود محکم و استوار بایستد ،اما با کمال تاسف شما و دوستان نویسنده اتان همانند آقای ق…. که به نظر نمیرسد از روی دلسوزی مطلبی به چاپ برسانید سعی در تخریب دارید هرچند که آنقدر شعور سیاسی این ملت بالا رفته که جای هیچ نگرانی نیست و اینگونه اعمال دست و پا زدن در باتلاق است ، اما بنده به عنوان یک دوست به شما توصیه میکنم اگر مطلبی در سایت قرار میدهید حالت انتقادی داشته باشد و نه اعتراضی و از سر غرض ورزی، زیرا که انتقاد سازنده چون با راهکار سازنده همراه است خوب است اما اعتراضی با خشم و کینه است و تخریب و اینگونه نویسنده ها و خبرگزاریها تنها تیشه به ریشه خود میزنند و باعث بالا گرفتن اختلافات مخرب میگردند،از نویسندگان با سواد و تلخ و شیرین چشیده و با سواد این کشور و شهر استفاده کنید و نه احساسی و جوان و جویای نام که مطمئن باشید با حمایت اینگونه آنها را می خشکانید ،یک رسانه عادل رسانه ای است که بر خلاف میل خود به همه طرفها احترام بگذارد و جانب حق را بگیرد،سعی آن در آرام کردن اوضاع باشد و بذر امید در دل مردم بکارد نه برعکس.حرف زیاد است ولی به همین چند مطلب بسنده کرده و برای شما آرزوی موفقیت میکنم. امید که شاهد روزی باشیم در این کشور همه با صلح و آرامش و همدلی چون گذشته های دور با یکدیگر زندگی کنند و قدرت تحمل یکدیگر را داشته باشند.
  ————
  سلام.مطلب شما را عینأ منتشر می کنیم و قضاوت را به بینندگان واگذار می کنیم. دوست عزیز رسالت ما اطلاع رسانی است فقط لطفا مطالب دیگر دوستان را هم ببینید و قضاوت کنید.جالب است که برخی از عزیزانی که تفکری غیر از شما دارند نیز ما را متهم می کنند که بیشتر مطالب نویسندگان از یک جناح خاص است.
  ضمنأ آمادگی داریم مطالب شما را هم با نام خودتان منتشر کنیم. امیدواریم که قدرت تحمل یکدیگر را داشته باشیم.

  • عادل می‌گه:

   به ضرس قاطع مي توان گفت شما و همفكران شما فقط در حرف و شعار دادن، عملكردشان از همه بالاتر و برتر بوده است! شعائري نظير انتقاد سازنده،قدرت تحمل همديگر، آزادي بيان و امثالهم

   شما گوش فلك را كر كرده است! بياييد و اول از خودتان شروع كنيد و بدور از نگاه به سابقه و طرز تفكر نويسنده، يك مقاله را كه بصورت ساده به يكي از ناهنجاري هاي جامعه اشاره كرده به خود نگرفته و ربط به سياست ندهيد.

   به كلام ساده تر قدرت تحملتان را بالا بريد و اجازه دهيد همه حرفهايشان را بزنند و سريع مثل كساني كه از خود شك دارند به خود و دولت نگيريد تا در حالت آشفتگي و در مقام پاسخ مطالبي را منتشر كنيد كه بعدا بگوييد كه اي كاش حرفي نميزدم.!!!

 9. رضا می‌گه:

  سلام
  این حرفا برا مردم ما نون نمیشه

  • عادل می‌گه:

   اگر مسلمانيد قطعا بايد بدانيد كه همه چيز مردم نان و دنيا نيست كه شما همه مسائل را فداي نان و دنياتان ميكنيد!
   پس اخرت و انجام دستورات الهي بعنوان يك مسلمان چه مي شود؟!!

 10. یزدان پناه می‌گه:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  با سلام و احترام
  ممنون از مقالۀ زیبایتان .جدا! واقعیت را بیان نموده اید .
  عامل آن چه می خواهید باشد؟ دستگاه ، ویدئو ، فیلم و سی دی مبتذل ، اینترنت و شبکه های اجتماعی برون مرزی ، و ماهواره و رایتل هم که دارد کم کم رخ می نمایاند!!! و خدا به خیر کند موارد بعدی را . و این ها از یک طرف و ضعف مبانی دینی و اعتقادی از طرف دیگر .
  و کاش فقط دید باربی خواهانه مطرح بود و سختگیری در خواستگاری ! از آن بدتر طلاق های زود هنگام است و …

 11. ehsan می‌گه:

  آقای قاسمی خ خوب نوشتید ولی پاکی و اخلاص و اخلاق رو از چادر روی آرایش یا آرایش روی چادر ( ظاهر ) نمیشه تشخیص داد
  آدم شناس واقعی خداست

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2019 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net