از سوی اداره تبلیغات اسلامی ابرکوه، گفتمان دینی “تفسیر موضوعی قرآن کریم” برگزار شد

از سوی اداره تبلیغات اسلامی ابرکوه، گفتمان دینی

ابرنیوز:گفتمان “تفسیر موضوعی قرآن کریم” با همکاری انجمن اسلامی محبان اهل بیت (ع) در محل مسجد بزرگ آقا  برگزار شد.

خلیل معصومشاهی مدرس دانشگاه های ابرکوه با قرائت آیات 12و 13 سوره مجادله (ناسخ و منسوخ)  در مورد نجوا توضیحاتی را بیان کرد.

معصومشاهی ضمن بیان سخنی از عبدالله بن عمر بن خطاب در مورد حضرت علی (ع) که گفت: حضرت علی (ع) سه چیز داشت که اگر من یکی از آنها را داشتم بهتر از داشتن شتران سرخ موی بود  اول: عمل به آیه نجوا، دوم: تزویج با حضرت زهرا (س) و سوم: داشتن پرچم جنگ خیبر که جنگ با یهودیان سه قبیله بنی قریظه، بنی نذیر و بنی قینقاع بود.

وی اظهار داشت: هرکس به آیه نجوا عمل کند، حضرت زهرا (س) نظر لطفی به او می کنند و خداوند هم او را در زمره حزب الله قرار خواهد داد، اما افسوس که این راه برای ما انسان ها بسته شده است. ولی خداوند 4 راهکار برای قبولی توبه انسان ها قرار داده است که عبارتند از: اقامه نماز، ادای زکات، اطاعت از خداوند و اطاعت از رسول خدا.

معصومشاهی افزود: حضرت علی (ع) 10 بار صدقه دادند و 10 بار با پیامبر  نجوا کردند روایت است از امیرالمومنین (ع) که در یک نجوا ی پیامبربا امام علی (ع) 1000 باب علم و از هر باب آن 1000 باب دیگر برای حضرت باز شد.

وی همچنین در مورد فتنه های آخرالزمان و علائم و نشانه های ظهور امام زمان (عج) برای حاضرین نکاتی را بیان کرد و بیان داشت: در آخرالزمان نمازها سربریده می شود و از قدر و عظمتش کاسته می شود و اولین کاری که امام عصر (عج) در هنگام ظهور انجام می دهند اقامه نماز است.

مطالب پیشنهادی :

درباره نویسنده

83 مطلب نوشته است .

 1. احمد مولودی می‌گه:

  بسم الله الرحمن الرحیم…به آیه ۱۲ سوره مبارک مجادله “آیه نجوا ” یا ” آیه مناجات ” مى گویند: ” یا أیهاالذین ءامنوا اذا نجیتم الرسول فقدّموا بین یدى نجویکم صدقة ذلک خیر لکم و أطهر فان لم تجدوا فان الله غفور رحیم ؛ اى کسانى که ایمان آورده اید! هنگامى که مى خواهید با رسول خدا نجوا کنید – و سخنان در گوشى بگویید – قبل از آن صدقه ای (در راه خدا) بدهید، این براى شما بهتر و پاکیزه تر است ! و اگر توانایى نداشته باشید، خداوند غفور و رحیم است .

  مفسران در شأن نزول این آیه گفته اند: جمعى از اغنیا و ثروتمندان خدمت پیامبر (ص) مى آمدند و با او نجوا مى کردند – این کار مایه نگرانى فقرا و موجب امتیازى براى ثروتمندان بود – این جا بود که آیه نازل شد و به آنان دستور داد که قبل از نجوا کردن با پیامبر (ص)، صدقه اى به مستمندان بپردازند، اغنیا نیز وقتى چنین دیدند از نجوا خوددارى کردند.
  غالب مفسران شیعه و سنی نوشته اند، تنها کسى که به این آیه عمل کرد، امیر مؤمنان على (ع) بود. و این فضیلتى بزرگ براى امام علی (ع) است، که داستان آن در بیش تر کتاب های تفسیری و حدیثی آمده است .
  با این که حضرت امام على (ع) در زمره ثروتمندان اصحاب پیامبر(ص) نبود و داراى زندگى ساده و زاهدانه اى بود، براى احترام به این حکم الهى در مدت کوتاه عمر این آیه، چند بار صدقه داد و مسائل ضرورى را از طریق نجوا با پیامبر (ص) در میان نهاد.
  یکى از اهداف تشریع این حکم، جلوگیرى از گفت وگوهاى غیر ضرورى با پیامبر و رهبر جامعه بود که وقت ارزشمند او را با نجوا نگیرند؛ البته پس از تأمین این هدف، این آیه به وسیله آیه بعد از آن یعنى آیه ۱۳ همین سوره (مجادله) نسخ شد..
  أَأَشْفَقْتُمْ أَن تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيْ نَجْوَاكُمْ صَدَقَاتٍ فَإِذْ لَمْ تَفْعَلُوا وَتَابَ اللَّهُ عَلَيْكُمْ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَأَطِيعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَاللَّهُ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ..

دیدگاه شما

تمام حقوق این سایت برای © 2020 اخبار شهرستان ابرکوه. محفوظ است.
بهینه سازی شده king2net